×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 58

Kryeshefin e tremb vdekja

Mbasi bëri shumë telefonata, ku pyeste gjithë dynjanë se çfarë mendonin për fjalimin që mbajti në të vdekur të pakallur të “poetit politikan”, ay, Kryeshefi, ndezi një cingar dhe mori një kafe.

Hodhi një sy rreth e rrotull. Një bollëk të paparë i kapte syri. Plaçkë e katandi, tesha të qepura në Milano sipas dizanjit të vet, orendi të shtrenjta prej druri të veçantë dhe të personalizuar, nga drurë të prerë  dhe të stazhionuara enkas, me nervaturë të magjishme dhe punuar mrekullisht. Porcelana Bohemie, kristale veneciane dhe xhingla floriri pa hesap.

Pa celularin. E dinte se po të shtypte një buton, mund të linte pa gjumë dhjetëra veta, apo mund të zgjonte nga gjumi qindra të tjerë.

Mund të urdhëronte burgosje apo mund të lirontë nga burgu kë të donte, edhe pa e bërë reformën në drejtësi. Sepse kur ta bënte reformën, do të kishte çelësat e të gjitha burgjeve të Shqipërisë, në xhepin e jelekut te tij.

Dontë të rrinte në shtëpinë bunker atë ditë. Të ledhatonte me dorën e vet, gjithë atë çfarë kishte bërë falë zotësisë së tij, për të përfituar nga dobësia e të tjerëve dhe nga pushteti i tij shumë i gjatë, në krye të budallenjve. Falenderoi Zotin që kundërshtarët e tij ishin, pesë më shumë e pesë më pak, ca trupeshq me të cilët kishte luajtur si macja me peshqit në akuarium.

U kish dhënë pra atyre akuariumin, ujin, që domethënë paranë dhe plaçkën dhe u kishte blerë shpirtin dhe lirinë dhe i kish rrasur në qypin e xhamtë dhe i kqyrte çdo lëvizje dhe i trembte me putrën e tij prej maçoku fuqiplotë.

Mirëpo befas, si dhe ndodh shpesh ndër artistët e konvertuar në pushtetarë, i hyri poshtë derës, si një hije e vrerosur fantazme, një mendim zymtak.

Ju kujtua kutia e drurit ku ishte ndryrë “poeti politikan” dhe e mendoi edhe veten aty brenda, si të gjithë të tjerët dhe ndjeu ankth. Piu shpejt e shpejt një hapje, si edhe bëjnë të gjithë në këto raste, por nuk ndjeu lehtësim.

Vdekja i doli përpara, e ngërdheshur dhe e veshur në mënyrë elegante.

“Ështe femër kuçka kjo vdekja!  Shumë e pasur dhe e pakorruptueshme, kjo bushtër e pangopur!” tha në jerm Kryeshefi. Mendoi njëherë të bënte një tel Fugsit të Vogël, por ndroi qasje. Frika e kaplloi të tërin dhe lluksi që e rrethonte nuk po e ndihmonte psikologjikisht që ta ngrinte lart,  si dhe ndodhte herët e tjera.

Besoni te ushqimet që bleni? Ushqehemi apo helmohemi?

TË FUNDIT

Blendi Fevziu: Më ofruan valixhen plot me para sepse...

Blendi Fevziu: Më ofruan valixhen plot me para sepse...

Blendi Fevziu është ndër figurat e orës së par&eu...

Edi Ramës i nxjerrin “vajzën romantike”

Edi Ramës i nxjerrin “vajzën romantike”

Që kryeministri shqiptar është piktor kjo dihet, por sot n&...

Kosova në zgjedhje, kush pritet të fitojë e të humbasë

Kosova në zgjedhje, kush pritet të fitojë e të humbasë

Mbi 1.8 milion qytetarë të Kosovës do t’i drejtohen k...

Deputeti Balliu: Emri Tahirit si trafikant, vetëm na kujton Ramën si bos të drogës

Deputeti Balliu: Emri Tahirit si trafikant, vetëm na kujton …

Klevis Balliu, Deputet i Partisë Demokratike, përfaqësues i...

Deputeti Balliu: Rezultati i zgjedhjeve në Shqipëri vendoset në Katania

Deputeti Balliu: Rezultati i zgjedhjeve në Shqipëri vendoset…

Deputeti i Partisë Demokratike, Klevis Balliu përmes një po...

LSI, Braimllari deklaratë të fortë: Ja kush e përdori ish- ministrin Saimir Tahirin

LSI, Braimllari deklaratë të fortë: Ja kush e përdori ish- m…

  Flet Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes Socialiste...

Sali Berisha: Ja e vërteta e drekës së Ramës

Sali Berisha: Ja e vërteta e drekës së Ramës

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka postuar një foto në faqen e ve...

Ndërhyn Erion Braçe: I fituam me burra dhe...

Ndërhyn Erion Braçe: I fituam me burra dhe...

Në kulmin e debatit për përfshirjen e segmenteve të kr...

Patozi ‘letër’ partnerëve: Mos u çudisni kur që qeveria t’ju urrejë fort, kurse opozita t’ju marrë inat për vdekje

Patozi ‘letër’ partnerëve: Mos u çudisni kur që qeveria t’ju…

Ish-deputeti i PD-së Astrit Patozi ka ironizuar situatën politik...

Video/ Momenti i tmerrshëm kur basketbollisti thyen kyçin e këmbës gjatë ndeshjes

Video/ Momenti i tmerrshëm kur basketbollisti thyen kyçin e …

Fati nuk ka qenë me basketbollistin profesionist Gordon Hayward ...

Italianët: Habilajt lidhen Saimir Tahirin me Klemend Balilin

Italianët: Habilajt lidhen Saimir Tahirin me Klemend Balilin

Grupi i Habilajve ka pasur lidhje me rrjetin e Klement Balilit, një t...

Video/ Mënyra e veçantë që nuk e dinit sesi portierët stërvitin reflekset e tyre

Video/ Mënyra e veçantë që nuk e dinit sesi portierët stërvi…

Një teknik e re stërvitje për portierët sapo ësht...

Balliu: Front opozitar kundër Frontit Kriminal të qeverisë Rama

Balliu: Front opozitar kundër Frontit Kriminal të qeverisë R…

Nga Klevis BalliuSi nje nga mbeshtetesit e pare te krijimit te nje fronti ...

Lamtumirë Rama! Ike me turp nga kjo punë

Lamtumirë Rama! Ike me turp nga kjo punë

Nga Spartak Ngjela Lamtumirë Rama!Ike me turp nga kjo punë.Dy h...

"Edi Rama nuk shpëton dot më. E di e gjithë bota lidhjen e tij me krimin"

"Edi Rama nuk shpëton dot më. E di e gjithë bota lidhje…

"Edi Rama nuk shpëton dot më, e gjithë bota e di lidhjen e ...

Implikimi i Saimir Tahirit në përgjimet e drogës, Petrit Vasili: Do të ketë protesta në kohën e duhur

Implikimi i Saimir Tahirit në përgjimet e drogës, Petrit Vas…

Kryetari i grupit parlamentar i lëvizjes Socialiste për Integrim...

Lexo më shumë ...

×