Kryeshefi kërkon ndihmë për Trump, po askush se ndihmon!

Kishte pllakosur zia. Stafi ishte veshur në black. Fugsi i Vogël kishte vënë pak Albinoni dhe hera herës pak “Ride of Walkyries” apo “Furtwangler” të Wagner në sfond, duke alternuar trishtimin e italianit me furinë luftarake të gjermanit, që të ushqente kurajon që duhet të kishte Kryeshefi.

Sepse në imagjinaten e tij, Kryeshefi ishte këto ditë një kalorës gjermanik apo Viking i plagosur rëndë, që kishte nevojë për melhemin e ëmbël dhe që të bënte për të qarë të Albinonit. Një adagio në G minor, e pavdekshme, një rekuiem, për të përcjellë në banesën e fundit politike, zonjën e rëndë Hillary. Një lot i merituar, për këtë mike të madhe të shqiptarëve dhe posacërisht të Kryeshefit dhe gjyshit George.
Por pastaj Kryeshefi ka nevojë për një shkundje, ka nevojë si do të thoshte madame Merkel, për një trajtim shpirtëror dhe emocional me doza të forta Wagneriane, për një “Furtwangler” të fuqishëm, që të çon peshë kundër armikut që qesh e gëzohet paturpësisht këto ditë.
Këto nuanca të holla dhe shkëlqimtare të Fugsit të Vogël, e mallëngjyen Kryeshefin, por ai e dinte, si edhe Fugsi i Vogël e dinte gjithashtu, se këto ishin melheme shpirtërore pa dobi.

Sepse jashtë asaj kulle të fildishtë, të ndërtuar së brendëshmi me aq përkushtim dhe art, ulurinte një lukuni ujqish të egërsuar në mënyrë Trampiste, që gëzonin dhe donin të shqyenin Kryeshefin, si kurban, për festën e tyre të madhe.

- Do ta kalojmë edhe këtë situatë Shef! Ja do jemi në New York për ekspozitën! Do ta cajmë rrugën edhe për te Trumpi! Herët a vonë! A e pe si e takoi Obama? Kur e takoi Obama, përse të mos e takosh edhe ti?

- Nuk do të ma falë se cfarë kam thënë për të, në CNN! E tmerrshme! Ishim aq të bindur për fitoren! Edhe gjyshi George, që unë e di se sapo vuan tani, ai njeri i mrekullueshëm. Ja dërguam ato karafilat me erë të mirë dhe ato limonat nga Qeparoi? Kur nuhat ato, ai ringjallet sepse vijne edhe aromë deti, edhe aromë mali dhe aromë pylli njëherësh!

- Po Shef, janë dërguar! – raportoi Fugsi i Vogël.

- Kryesorja është të mbajmë veten dhe të mos na lexohet mërzia e thellë që na ka pllakosur! Po, po! Ma verë edhe një herë Furwanglerin! Bravo! Ashtu po! Tani plani është ky! I thyejmë brinjët Opozitës në Kuvend! I thyejmë brinjët, brinjë më brinjë, që të kuptojnë se nuk jemi të dobët dhe ja mbathim në New York te ekspozita ime! – morri zjarr Kryeshefi.

- Patjetër!

- Ku mund ta mendoja më parë të hapja një ekspozitë të tillë në New York? Unë jam njeri i realizuar Fugs!

Ndërkohë një nga 100 sekretaret telefonpërcjellëse të stafit, njoftoi se nga SHBA, miqtë nuk përgjigjeshin. Kishin mbyllur telefonat dhe krejt korespondencat, kishin paketuar zyrat e vjetra dhe po largoheshin në drejtim të paditur.
Kjo nuk ishte shenjë e mirë.

- E ka fajin ai Obama! Pse shkoi e priti Trumpin në Shtëpinë e Bardhë? Çfarë oportunisti! Populli amerikan është ngritur në këmbë kundër Trump! Obama, shkon e legalizon procesin zgjedhor! Na ka demoralizuar Miqtë dhe popullin e madh amerikan që po bëhet gati për revoltë! Se Trump, është për amerikanët si Berishius për ne or vlla! – shpërtheu Kryeshefi.

- Po! Madje Trampua është edhe për ne, njësoj si Berishius! Një Berishius në Tiranë dhe një Trampus në Washington, është e padurueshme Shef! – kujisi Fugsi i Vogël vajtueshëm.

- Ti bëjmë një thirrje popullit amerikan për Revoltë të Përgjithshme, si me 21 Janar në Tiranë?! – u frymëzua Kryeshefi. Fugsi tundi kokën në shenjë mosaprovimi. Kryeshefi e mirëkuptoi.

- Ok, nisemi për në Amerikë! Nëse miqtë s'na hapin telefonin, u trokasim në derë! Sepse ne jemi lobistë dhe jemi investuar per ata, nuk jemi njerëz koti! – i dha karar Kryeshefi.

Biletat ishin gati. Rezervimet po ashtu. Kryeshefi u mbështoll mirë me pallton franceze dhe kërkoi pak ngrohtësi brenda vetes. Si në kohërat e vjetra pariziane, kur cdo gjë e kishte të pasigurtë.

Besoni te ushqimet që bleni? Ushqehemi apo helmohemi?

TË FUNDIT

Kryemadhi në konferencë urgjente për mediat, ndiqeni LIVE këtu

Kryemadhi në konferencë urgjente për mediat, ndiqeni LIVE kë…

Kryemadhi më herët: Sot është dita e së vër...

VIDEO/  Pse Shqipëria e acaron Athinën zyrtare? Zbulohen të ftuarit e Zhejit në emisionin 360 Grade

VIDEO/ Pse Shqipëria e acaron Athinën zyrtare? Zbulohen të …

Ditët e fundit, pas miratimit të ligjit të Pakicave Komb&eu...

VIDEO /Basha-Ramës: E shite Tahirin, por pas Sajmes fshihesh ti, trafikantët pranuan blerjen e votës. Nesër ora vendimeve të mëdha

VIDEO /Basha-Ramës: E shite Tahirin, por pas Sajmes fshihesh…

Kreu i Partisë Demokratike ka paraljmëruar se nesër do t&eu...

Zhurmë e madhe sot për Sajen! Tre ditë dhe shuhet prap

Zhurmë e madhe sot për Sajen! Tre ditë dhe shuhet prap

Nga Ilir Demaliaj Zhurmë e madhe sot për Sajen! Tre ditë...

Manjani: Jo Saimiri, por Rama!

Manjani: Jo Saimiri, por Rama!

Nga Ylli Manjani Jo Saimiri, por Rama!—�—�—Gabimi i mad...

Rama në samitin me bizneset nga rajoni: Të mos biem në kurthin e polemikave, duhet bashkëpunim më i madh

Rama në samitin me bizneset nga rajoni: Të mos biem në kurth…

Kryeministri Edi Rama iu drejtua sot Samitit rajonal “100 liderë...

Përgjimi i trafikantëve/ Habilaj dhe Çelaj ndajnë pazaret: 30 mijë euro do ia çoj Saimirit

Përgjimi i trafikantëve/ Habilaj dhe Çelaj ndajnë pazaret: 3…

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka publikuar dosjen e plot&...

A po e shet Rama Tahirin ashtu siç shiti Shpëtim Gjikën?

A po e shet Rama Tahirin ashtu siç shiti Shpëtim Gjikën?

Akuzat për përfshirjen e ish ministrit të brendshëm, S...

Shtohen zërat për largimin e Ramës: E vetmja zgjidhje është rrëzimi i tij!

Shtohen zërat për largimin e Ramës: E vetmja zgjidhje është …

Dalja në dritë e dosjes së Habilajve dhe përfshirja n&...

Çfarë po ndodh? Basha e Kryemadhi kanë një lajmërim...

Çfarë po ndodh? Basha e Kryemadhi kanë një lajmërim...

Arrestimi i Moisi Habilajt duket se ka tronditur opinionin publik. Kreu i ...

“Dosja Habilaj”, zbulohen 4 shqiptarët e tjerë të shpallur në kërkim nga drejtësia italiane

“Dosja Habilaj”, zbulohen 4 shqiptarët e tjerë të shpallur n…

Pas zbatimit të urdhër arrestit për 11 persona të arre...

E Fundit/ Basha publikon dosjen e plotë të bandës “Habilaj-Tahiri”

E Fundit/ Basha publikon dosjen e plotë të bandës “Habilaj-T…

Partia Demokratike publikon dosjen e plote hetimore per banden e droge dhe...

Video/ Lidhja me Habilajt, Tahiri rrëfen: Gënjeshtër e madhe, ky është gabimi im...Ka dhe një mesazh për Ramën

Video/ Lidhja me Habilajt, Tahiri rrëfen: Gënjeshtër e madhe…

Ish Ministri i Punëve të Brendshme ka dalë në një...

Vasili paralajmëron Ramën: Kryeministër, Nuk i lan dot duart duke shitur ish- ministrin shërbëtor të drogës dhe krimit

Vasili paralajmëron Ramën: Kryeministër, Nuk i lan dot duart…

Kreu i Grupit Kuvendor të LSI, Petrit Vasili përmes një pos...

Kokëdhima: Rama të dorëhiqet, Tahiri të arrestohet

Kokëdhima: Rama të dorëhiqet, Tahiri të arrestohet

ZGJIDHJA kërkoi që kryeministri Rama të japë dorë...

Gazetarja, deklaratë tronditëse për takimet e politikanëve në burgje

Gazetarja, deklaratë tronditëse për takimet e politikanëve n…

Gazetarja Klodiana Lala e ftuar në studion e emisionit “Studio ...

Lexo më shumë ...

×