Ja rivalët e Kukësit, që do të drejtohen nga ish-futbollisti i Napolit

Nuk mund të cilësohet i lehtë shorti i Kukësit në Ligën e Kampioneve pasi Sherif Tiraspol nuk është një skuadër dosido. Ky është padyshim ekipi më i fortë në Moldavi në vitet e fundit, një skuadër e cila ka fituar që nga viti 2001, 14 nga 16 titujt kampion të mundshëm në vend.
Ky klub ka dominuar shumë lehtë skenën kombëtare në Moldavi ndërsa ka provuar disa herë të kalojë në fazën në grupe të Ligës së Kampioneve. Por nuk ka pasur sukses në këtë drejtim, ndonëse arriti dy herë në play-off, në vitin 2010 dhe 2011, i eliminuar fillimisht nga Olimpiakos e më pas nga Bazeli.

Në ato dy edicione, skuadra mori pjesë në fazën në grupe të Europa Ligës, ashtu si në vitin 2013-2014, por pa arritur ta kalojë këtë tur. Në total, Sherif Tiraspol regjistron 80 ndeshje në Kupat e Europës me 25 fitore, 22 barazime dhe 33 humbje. Ekipi aktualisht mban vendin e 159 në renditjen e UEFA-s, me koeficientin 10.575. Gjatë eksperiencës europiane të këtij klubi, në sezonin 2010-2011, ai eliminoi Dinamon në turin e dytë eliminator të turneut, duke fituar 3-1 ndeshjen e parë në shtëpi dhe duke humbur 1-0 në Shqipëri.


Trajneri aktual i skuadrës moldave është italiani Roberto Bordin, një emër i njohur në Serinë A në vitet ’80-’90, pasi ka luajtur për skuadra me emër si Parma, Atalanta e Napoli.

Marrëveshja Rama-Basha, e mirë apo e dëmshme për shqiptarët?

TË FUNDIT

Foto-lajm/ “Ballistët” pushtojnë Milanon

Foto-lajm/ “Ballistët” pushtojnë Milanon

Mbi 1 mijë tifozë shqiptarë do të bëjnë tifo...

Raporti i Ministrave teknik, Braçe nuk përmbahet: Ka nje tip në PD që...Lulellëqet mund ti bësh raport

Raporti i Ministrave teknik, Braçe nuk përmbahet: Ka nje tip…

Deputeti Erjon Braçe reagon lidhur me raportin e ministrave teknik&...

E kërkonin ekipet elitare, Laçi merr talentin e Apolonisë

E kërkonin ekipet elitare, Laçi merr talentin e Apolonisë

Kurbinasit kanë luajtur dje një miqësore në transfert&...

De Biazi e injoroi për dy vite, Panucci merr mbrojtësin në K…

Javën e ardhshme trajneri i Kombëtares së Shqipëris&eu...

Do sjellë në jetë fëmijën e Ronaldos, por prindërit braktisin Georginën

Do sjellë në jetë fëmijën e Ronaldos, por prindërit braktisi…

Prindërit e Georginës sulmojnë të dashurën e Cris...

Lajmi i fundit/ Partizani thyhen heshtjen: Ja gjendja e Edgar Çanit

Lajmi i fundit/ Partizani thyhen heshtjen: Ja gjendja e Edga…

Me anë të postimi në faqne zyrtare klubi i Partizanbt ka th...

Neymar punëson një badigard në Paris, ja "bisha" që do e mbrojë

Neymar punëson një badigard në Paris, ja "bisha" q…

Një sportist aktiv në artet marciale mikse do të tentoj&eum...

Trajneri i Barcelonës shokon tifozët: Reali është...

Trajneri i Barcelonës shokon tifozët: Reali është...

Ernesto Valverde nuk mund të kishte një start më negativ n&...

Zbulohet ofendimi që i bëri Mesi Ramosit gjatë ndeshjes

Zbulohet ofendimi që i bëri Mesi Ramosit gjatë ndeshjes

Lionel Mesi e shau Sergio Ramosin gjatë duelit të Barcelonë...

`Zgjidhja` e Kokëdhimës ka një kërkesë për autoritetet maqedonase…

`Zgjidhja` e Kokëdhimës ka një kërkesë për autoritetet maqed…

Partia Zgjidhja u propozon faktorëve politik në Maqedoni që...

Milani apel tifozëve: Na mbështesni ndaj Shkëndijës

Milani apel tifozëve: Na mbështesni ndaj Shkëndijës

Klubi i Milanit njoftoi se deri dje ka shitur 33 mijë bileta për...

“Ballistët” ndezin “San Siron”, 17 autobusë drejt Milanos

“Ballistët” ndezin “San Siron”, 17 autobusë drejt Milanos

Sot, në orën 20:45 Milan pret në shtëpi Shkëndije...

I tha ‘delirant’, Spaho i përgjigjet Mesila Dodës: Faleminderit për…

I tha ‘delirant’, Spaho i përgjigjet Mesila Dodës: Faleminde…

Nënkryetari i PD-së, Edmond Spaho i është përgjig...

Prapaskenat/ Pse u shty me 24 orë zyrtarizimi i dorëheqjes së ministrave të PD

Prapaskenat/ Pse u shty me 24 orë zyrtarizimi i dorëheqjes s…

Partia Demokratike ka tërhequr dje ministrat e saj teknikë. ...

Daja vendos formacionin, ja si luhet sot ndaj Dinamos

Daja vendos formacionin, ja si luhet sot ndaj Dinamos

Ilir Daja fiksohet pas “spiunëve”. Ashtu si në Kor&c...

Raporti final i ministrave teknikë mbi zgjedhjet është jo korrekt

Raporti final i ministrave teknikë mbi zgjedhjet është jo ko…

Ora News mëson se raporti final i ministrave teknikë mbi zgjedhj...

Lexo më shumë ...

×