Rrëfimi prekës i Dibala: Ndihem i vetmuar, humba babanë kur isha 15-vjeç

Paulo Dibala nuk po kalon një moment të lumtur te Juventusi, duke qenë se nuk po arrin të jetë deçiziv dhe shënojë, edhe pse skuadra po paraqitet mjaft mirë dhe pasi u kualifikua në fazën tjetër të Champions, tashmë synon që të mundë edhe Interin në kampionat, për ta ulur nga kreu…

“Joya”, pra numri “10” bardhezi, rrëfehet, duke folur pak për topin dhe shumë për jetën. E bën në një intervistë ekskluzive të dhënë për “Vanity Fair”, që i ka dedikuar edhe kopertinën. Sulmuesi i ri flet edhe për familjen e tij, duke kaluar nga e shkuara te e ardhmja. Dhe, duke pranuar që, pas kuintave, futbollisti jeton një “parajsë të hidhur”.

“Zoti na jep një dhunti, por më pas ajo dhunti duhet punuar. Kam parë shumë fenomenë në sektorin e të rinjve. Djem për të cilët thonin: nëse vetëm do të kishte pasur kokën, do të mund të ishte Maradona ose Mesi. Ja, unë punova sidomos për të shmangur këtë gjë. Kur kemi topin në këmbë, ne futbollistët jemi të lumtur. Ajo që ndodh më pas, pas skene nuk është e bukur. Kush bëhet futbollist kur arrin në nivelin tim? Në të shumtën e rasteve është një njeri shumë i vetmuar”.

Babi – Çdo gol që ai shënon është dedikim për të atin: “Vdiq për një tumor, kur isha vetëm 15-vjeç. Ishte një dhimbje e madhe. Muajt e shkuar nuk arrinte që të më vizitonte dhe klubi më dha leje që të shkoja unë në shtëpi. Gjashtë muaj ishin shumë pak dhe më erdhi ndjesia që të lija gjithçka… Ndoshta një ditë do të ritakohem me të ose jo, por për babain tim mendoj gjithmonë dhe i dedikoj të gjitha golat e mi”.

Sakaq, duke folur në lidhje me Argjentinën dhe Italinë, ai u shpreh: “M’u kërkua që të vishja fanellën e Italisë dhe jam shumë i nderuar për këtë gjë. Isha vetëm 19-vjeç dhe të përgjigjesha “jo, faleminderit!” ishte e rëndë. Por, jam argjentinas dhe do të kishte qenë një tradhti për vendin tim”.

“Kur mblidheshim përreth zjarrit, si fëmijë, gjatë verës me miqtë, shprehja dëshirën për të fituar “Topin e Artë”. Do të ishte një mesazh i rëndësishëm për shumë fëmijë. Për të gjithë ata të lindur në një vend të vogël larg qendrave, të cilët mund të ëndërrojnë një histori si timen”.

A vazhdon Marrëveshja Rama-Basha për Prokurorin e Përgjithshëm?

TË FUNDIT

Dikur bënte krenarë shqiptarët, Ilir Suli: Sot jetoj me pensionin e mamasë

Dikur bënte krenarë shqiptarët, Ilir Suli: Sot jetoj me pens…

Ish-peshëngritësi Ilir Suli, ka bërë një rrë...

‘A do ndiqnit penalisht një ministër’, kandidati për Kryeprokuror: Unë jo, por…

‘A do ndiqnit penalisht një ministër’, kandidati për Kryepro…

FATION BINJAKU/ Maxhoranca në Komisionin e Ligjeve ka zhvilluar dje p...

Braçe thërret në Interpelancë Peleshin: Ministira juaj i ka dhënë 20 hektarë Balilit

Braçe thërret në Interpelancë Peleshin: Ministira juaj i ka …

Gjatë interpelancës me ministrin e Bujqësisë, deputeti...

Vrasësi i gjyqtares, Krimet e Rënda kërkojnë burg përjetë për Fadil Kasemin

Vrasësi i gjyqtares, Krimet e Rënda kërkojnë burg përjetë pë…

Prokuroria e Krimeve të rënda ka përfunduar hetimet pë...

Fatos Klosi rrëfen: Ja kur nisën problemet e mia/ Përplasja me...

Fatos Klosi rrëfen: Ja kur nisën problemet e mia/ Përplasja …

Ish -shefi i shërbimit sekret, Fatos Klosi, në 360gradë t&e...

Të maskuar dhe të armatosur,  4 persona trondisin shkodrën...

Të maskuar dhe të armatosur, 4 persona trondisin shkodrën…

Katër persona të maskuar dhe me armë kanë hyrë n...

Lu reagon pas deklaratës të Berishës

Lu reagon pas deklaratës të Berishës

Që ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Dona...

Të maskuar dhe të armatosur, trondisin shkodrën...

Të maskuar dhe të armatosur, trondisin shkodrën...

Me datë 14.12.2017, rreth orës 07:15, ka ardhur një telefon...

Kryeprokurori/ Kryemadhi jep propozimin e saj: Të mos shkelim Kushtetutën, por të gjejmë zgjidhje për KLP...Frika është tek BKH dhe SPAK

Kryeprokurori/ Kryemadhi jep propozimin e saj: Të mos shkeli…

Kryetarja e LSI, Monika Kryeamdhi, duke vijuar retorikën e saj pë...

Kuvendi nis me interpelancën e Peleshit, opozita jashtë sallës: Do të hyjmë pas 'teatrit'

Kuvendi nis me interpelancën e Peleshit, opozita jashtë sall…

Kuvendi i Shqipërisë ka nisur sot punimet në një sall&...

Safet Gjici “lë në baltë” Kukësin...

Safet Gjici “lë në baltë” Kukësin...

Dje, Kukësi ka luajtur ndeshjen e kthimit ndaj Erzenit për Kup&e...

Peleshi pranon: Fermerët ende të dobët, strukturë monitorimi për tokat me qira

Peleshi pranon: Fermerët ende të dobët, strukturë monitorimi…

Ministri i Bujqësisë, Niko Pelshi gjatë replikës s&eum...

Raporti i KQZ-së: Si i fshehu PS-ja shpenzimet për fushatën e Qershorit

Raporti i KQZ-së: Si i fshehu PS-ja shpenzimet për fushatën …

Nuk janë të pakta shkeljet nga ana e Partive Politike në fu...

Dokumenti që po qarkullon me shpejtësi, kandidati për kryeprokuror 3 herë fitues në lloto (SHIFRAT E MAJME)

Dokumenti që po qarkullon me shpejtësi, kandidati për kryepr…

Ditën e djeshme një e nga një përpara Komisionit t&eum...

Kryeprokurori firmën, Kryeministri vulën

Kryeprokurori firmën, Kryeministri vulën

PS dhe Edi Rama nuk tërhiqen nga zgjedhja e një kryeprokurori t&...

Nis kuvendi, opozita nuk merr pjesë në punime... Peleshi në interpelancë

Nis kuvendi, opozita nuk merr pjesë në punime... Peleshi në …

Ka nisur në këto minuta seanca kuvendore në Kuvendin e Shqi...

Lexo më shumë ...

×