Rama takime në Vorë e Kashar/Luli duket si llogaritar kooperative. E ka programin si Sudja...

Kryeministri Edi Rama ka vijuar takimet elektorale në Kashar, ndërsa ka ironizuar kreun e PD-së, Lulzim Basha, në lidhje me programin e tij ekonomik. Kreu i PS-së e krahasoi Bashën me një llogaritar kooperative, por shtoi se nuk është çun i keq. “Nuk je çun i keq, por je si shalqiri me provë, dhe Tirana e pa punën tënde. Mund të jesh me PD sa të duash, mund të jesh i djathtë, por kë të zgjedhësh Lulin që ti japim një punë që s’di ta bëjë. Lali Eri thotë se do të ndërtojë 17 shkolla, por po fitoi Luli harrojini 17 shkollat dhe Lali Erin do e keni për qoka, për ditëlindje”, tha Kryeministri.

Sipas tij, demokratët le ta marrin foton e Lulit ta venë tek dhoma e gjumit të kalamajve se i ve shpejt në gjumë dhe foton e Saliut varen tek shpia, se s’ka vampir që i ofrohet shtëpisë.

Rama tha se Luli del dhe flet për ulje taksash dhe thotë që ne rritëm taksat.

“Cilat taksa kemi rritur ne dhe cilat do ulë Luli? Po pse një furrë buke në Kashar duhet të paguajë njëlloj me një biznes të tillë në Tiranë? Ne nuk do të rrisim asnjë taksë, por ajo që ju garantoj do të jetë rritja e të ardhurave për qytetarët. Vijnë këtu dhe thonë ju nuk do të paguani asgjë, jam unë ai që paguaj për Ju dhe thotë këto më kanë ardhur nga Gjermania e SHBA. Kjo më duket mua si Sudja, se Sudja e bënte kështu. Po çfarë shteti është ky që do të bëjë Luli që asnjë mos paguajë? Vetëm rrumpallë mund të quhet sepse vetëm në një shtet të tillë lulëzojnë të tilla lule”, tha Rama.

Rama i ka kërkuar qytetarëve të votojnë Partinë Socialiste për të shpëtuar nga partitë e tepsisë së pushtetit.

 “Tepsia përfiton nga përcarrja e shqiptarëve. Çpo i them unë që sëkëlldisen disa? Po iu them që tepsinë e pushtetit ta marrim dhe ta flakim, sepse zyrat e shtetit s’mund ti bëjmë zyra partie, sikundër janë bërë Hipotekat”, tha Rama. Sipas tij, në 27 vjet administrata shtetërore nuk u bë dot, dhe po qe se më 25 Qershor ju nuk votoni PS-në që të qeverisë e vetme, sërisht administratën e tepsisë do të keni në shërbimin tuaj. “Pushtetin ata e duan për tepsinë, jo për Shqipërinë. Ata janë parti që nuk prodhojnë salcë, por prodhojnë vota, dhe pastaj ripërpunojnë tepsinë dhe pastaj kthehen tek votat. Mua nuk më intereson timoni, s’kam pasur kurrë pasion për makinat, këto rrinë merrem me timonin, me makinën, me motorrin”, tha Rama. Në vijim ai shtoi se më 25 Qershor duhet t’I japim fund tezave që para se të bëjmë koalicionin duhet të ulemi për të ndarë tepsinë, pasatj kalojmë tek byreku, keku e kështu me rradhë. “Ça bëjnë këto partitë, venë një drejtor p.sh tek burgu dhe i thonë na duhen kaq vota. Dhe del drejtori i burgut me mbledh votat për partinë. Dhe çfarë bëhet me shtetin”, tha Rama.

Përpara takimit në Kashar, Rama u ndal në Vorë, ku sërisht nuk ndali akuzat.

“Tepsia është administrata e shtetit. Nëse ne do kishim fuqi nga njerëzit nuk do ishin sot këtu në Vorë 3 mijë familje që kanë marrë lejen dhe s’marrin dot hipotekat. Hipotekat janë të bllokuara nga tepsia”, tha ai.

Duke iu dhënë në mesazh tjetër aleatëve, Rama tha se nuk i ka mohuar reformat e arritura bashkë me ta, por tani ka ardhur koha të bëhet shtet. Ai shtoi se nuk e kuptonte aspak se pse çirreshin e bërtisnin.

“Unë nuk kam dalë në këtë fushatë për luftë, kam dalë për garë po jo garë me të tjerët. Unë nuk e di çfarë kanë, janë çmendur, bërtasin, çirren, as po ju thotë njeri gjysëm llafi. Pse i shqetëson kaq shumë vetëm një gjë, duam të bëjmë shtet, duam të bëjmë administratë. Pastaj vijnë në Tiranë thonë ku është tepsia. Ore jemi këtu për njerëzit, duhet të regjistrojmë tokat, ata na kanë votuar për këtë punë. Jo, unë dua hipotekën, patentat, midhjet, oktapodin, burgun, vjen tjetri thotë dua pastruesen. Ai ka pastrueset e veta. Si mund të bëhet shtet kështu, dhe kjo s’është personale. Unë nuk them që e ka fajin ajo parti apo kjo parti. Dhe ne me koalicionin kemi bërë punë shumë të mira. Unë nuk po i hedh poshtë reformat që kemi bërë me aleatin. Pavarësisht se punët i kemi bërë vetëm ne, ata na kanë dhënë votën me mendjen tek tepsia. Por të dalin të krenohen me punët që kemi bërë”, u shpreh Rama ndër të tjera. /360grade.al/

Besoni te ushqimet që bleni? Ushqehemi apo helmohemi?

TË FUNDIT

Kryemadhi në konferencë urgjente për mediat, ndiqeni LIVE këtu

Kryemadhi në konferencë urgjente për mediat, ndiqeni LIVE kë…

Kryemadhi më herët: Sot është dita e së vër...

VIDEO/  Pse Shqipëria e acaron Athinën zyrtare? Zbulohen të ftuarit e Zhejit në emisionin 360 Grade

VIDEO/ Pse Shqipëria e acaron Athinën zyrtare? Zbulohen të …

Ditët e fundit, pas miratimit të ligjit të Pakicave Komb&eu...

VIDEO /Basha-Ramës: E shite Tahirin, por pas Sajmes fshihesh ti, trafikantët pranuan blerjen e votës. Nesër ora vendimeve të mëdha

VIDEO /Basha-Ramës: E shite Tahirin, por pas Sajmes fshihesh…

Kreu i Partisë Demokratike ka paraljmëruar se nesër do t&eu...

Zhurmë e madhe sot për Sajen! Tre ditë dhe shuhet prap

Zhurmë e madhe sot për Sajen! Tre ditë dhe shuhet prap

Nga Ilir Demaliaj Zhurmë e madhe sot për Sajen! Tre ditë...

Manjani: Jo Saimiri, por Rama!

Manjani: Jo Saimiri, por Rama!

Nga Ylli Manjani Jo Saimiri, por Rama!—�—�—Gabimi i mad...

Rama në samitin me bizneset nga rajoni: Të mos biem në kurthin e polemikave, duhet bashkëpunim më i madh

Rama në samitin me bizneset nga rajoni: Të mos biem në kurth…

Kryeministri Edi Rama iu drejtua sot Samitit rajonal “100 liderë...

Përgjimi i trafikantëve/ Habilaj dhe Çelaj ndajnë pazaret: 30 mijë euro do ia çoj Saimirit

Përgjimi i trafikantëve/ Habilaj dhe Çelaj ndajnë pazaret: 3…

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka publikuar dosjen e plot&...

A po e shet Rama Tahirin ashtu siç shiti Shpëtim Gjikën?

A po e shet Rama Tahirin ashtu siç shiti Shpëtim Gjikën?

Akuzat për përfshirjen e ish ministrit të brendshëm, S...

Shtohen zërat për largimin e Ramës: E vetmja zgjidhje është rrëzimi i tij!

Shtohen zërat për largimin e Ramës: E vetmja zgjidhje është …

Dalja në dritë e dosjes së Habilajve dhe përfshirja n&...

Çfarë po ndodh? Basha e Kryemadhi kanë një lajmërim...

Çfarë po ndodh? Basha e Kryemadhi kanë një lajmërim...

Arrestimi i Moisi Habilajt duket se ka tronditur opinionin publik. Kreu i ...

“Dosja Habilaj”, zbulohen 4 shqiptarët e tjerë të shpallur në kërkim nga drejtësia italiane

“Dosja Habilaj”, zbulohen 4 shqiptarët e tjerë të shpallur n…

Pas zbatimit të urdhër arrestit për 11 persona të arre...

E Fundit/ Basha publikon dosjen e plotë të bandës “Habilaj-Tahiri”

E Fundit/ Basha publikon dosjen e plotë të bandës “Habilaj-T…

Partia Demokratike publikon dosjen e plote hetimore per banden e droge dhe...

Video/ Lidhja me Habilajt, Tahiri rrëfen: Gënjeshtër e madhe, ky është gabimi im...Ka dhe një mesazh për Ramën

Video/ Lidhja me Habilajt, Tahiri rrëfen: Gënjeshtër e madhe…

Ish Ministri i Punëve të Brendshme ka dalë në një...

Vasili paralajmëron Ramën: Kryeministër, Nuk i lan dot duart duke shitur ish- ministrin shërbëtor të drogës dhe krimit

Vasili paralajmëron Ramën: Kryeministër, Nuk i lan dot duart…

Kreu i Grupit Kuvendor të LSI, Petrit Vasili përmes një pos...

Kokëdhima: Rama të dorëhiqet, Tahiri të arrestohet

Kokëdhima: Rama të dorëhiqet, Tahiri të arrestohet

ZGJIDHJA kërkoi që kryeministri Rama të japë dorë...

Gazetarja, deklaratë tronditëse për takimet e politikanëve në burgje

Gazetarja, deklaratë tronditëse për takimet e politikanëve n…

Gazetarja Klodiana Lala e ftuar në studion e emisionit “Studio ...

Lexo më shumë ...

×