‘Arratisja’ e Tahirit/ Prokuroria: Ja pse e lejuam ish-ministrin të dilte nga Shqipëria

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri mbërriti mbrëmjen e së dielës në Shqipëri, pas qëndrimit dy ditor në Gjermani ku vizitoi babain i cili po kurohet në një spital atje.

Ikja e Tahirit ngjalli dyshime të forta se mund të ishte arratisur, pas hetimit të çelur nga Prokuroria për Krime të Rënda, si i dyshuar për përfshirje në grupin kriminal “Habilaj”. Udhëtimi ish-ministrit hapi një debat të madh, nëse mundej ose jo ai të dilte jashtë territorit të vendit.

Kjo për faktin se Kuvendi kishte autorizuar ndalimin e daljes jashtë shtetit për deputetin tashmë të përjashtuar nga Partia Socialiste. Pyetja që shtrohet është; përse prokurorët nuk iu drejtuan gjykatës për bllokimin e pasaportës së ish-ministrit në një kohë që në Këshillin e Mandateve dhe Imuniteteve këmbëngulën se ekzistonte rreziku që Saimir Tahiri të ndërhynte për prishjen e provave si dhe të largohej jashtë vendit për t’iu shmangur drejtësisë? A ka ndryshuar qëndrimi i organit të akuzës karshi çështjes “Tahiri”?

Lidhur me këto pyetje, zyrtarët e prokurorisë të kontaktuar nga News24 dhe BalkanWeb japin këto sqarime:

Sipas nenit 73 pika dy të Kushtetutës Parlamentit ju kërkua autorizimi për ‘heqjen e lirisë, arrestin dhe kontrollin personal e të banesës’. Në këto kushte, theksoi prokuroria, Kuvendi duhet të shprehej vetëm për objektin e kërkesës. Prokurorët sqaruan se pas refuzimit të kërkesës për arrestim, çdo masë tjetër shtrënguese ndaj personit nën hetim u konsiderua e papërshtatshme. Gjykatës iu drejtuam me kërkesën për kontroll banese sipas autorizimit të dhënë nga Kuvendi.

Prokuroria është e të njëjtit mendim, se vetëm nëse do të ishte nën arrest, ish-ministri, s’do të kishte asnjë mundësi për të prishur provat. Duke u ndalur te pika e shumëdiskutueshme, nëse duhej ose jo Kuvendi të autorizonte ndalimin e Tahirit për të mos dalë jashtë shtetit, prokurorët thanë se çdo masë tjetër shtrënguese, jashtë asaj që u kërkua në Këshill, e vendos vetëm gjykata, si organ i autorizuar nga ligji dhe jo Kuvendi.

Edhe avokati Maksim Haxhia tha për News24  se Saimir Tahiri është shtetas i lirë dhe mund të udhëtojë, pa pasur detyrimin të informojë prokurorinë.

A vazhdon Marrëveshja Rama-Basha për Prokurorin e Përgjithshëm?

TË FUNDIT

Dokumenti që po qarkullon me shpejtësi, kandidati për kryeprokuror 3 herë fitues në lloto (SHIFRAT E MAJME)

Dokumenti që po qarkullon me shpejtësi, kandidati për kryepr…

Ditën e djeshme një e nga një përpara Komisionit t&eum...

A është beteja për kryeprokurorin, një betejë për dosjet e nxehta? Çfarë fshihet pas?

A është beteja për kryeprokurorin, një betejë për dosjet e n…

Është zgjedhja e prokurorit të përkohshëm një...

Dikur bënte krenarë shqiptarët, Ilir Suli: Sot jetoj me pensionin e mamasë

Dikur bënte krenarë shqiptarët, Ilir Suli: Sot jetoj me pens…

Ish-peshëngritësi Ilir Suli, ka bërë një rrë...

‘A do ndiqnit penalisht një ministër’, kandidati për Kryeprokuror: Unë jo, por…

‘A do ndiqnit penalisht një ministër’, kandidati për Kryepro…

FATION BINJAKU/ Maxhoranca në Komisionin e Ligjeve ka zhvilluar dje p...

Braçe thërret në Interpelancë Peleshin: Ministira juaj i ka dhënë 20 hektarë Balilit

Braçe thërret në Interpelancë Peleshin: Ministira juaj i ka …

Gjatë interpelancës me ministrin e Bujqësisë, deputeti...

Vrasësi i gjyqtares, Krimet e Rënda kërkojnë burg përjetë për Fadil Kasemin

Vrasësi i gjyqtares, Krimet e Rënda kërkojnë burg përjetë pë…

Prokuroria e Krimeve të rënda ka përfunduar hetimet pë...

Fatos Klosi rrëfen: Ja kur nisën problemet e mia/ Përplasja me...

Fatos Klosi rrëfen: Ja kur nisën problemet e mia/ Përplasja …

Ish -shefi i shërbimit sekret, Fatos Klosi, në 360gradë t&e...

Të maskuar dhe të armatosur,  4 persona trondisin shkodrën...

Të maskuar dhe të armatosur, 4 persona trondisin shkodrën…

Katër persona të maskuar dhe me armë kanë hyrë n...

Lu reagon pas deklaratës të Berishës

Lu reagon pas deklaratës të Berishës

Që ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Dona...

Të maskuar dhe të armatosur, trondisin shkodrën...

Të maskuar dhe të armatosur, trondisin shkodrën...

Me datë 14.12.2017, rreth orës 07:15, ka ardhur një telefon...

Kryeprokurori/ Kryemadhi jep propozimin e saj: Të mos shkelim Kushtetutën, por të gjejmë zgjidhje për KLP...Frika është tek BKH dhe SPAK

Kryeprokurori/ Kryemadhi jep propozimin e saj: Të mos shkeli…

Kryetarja e LSI, Monika Kryeamdhi, duke vijuar retorikën e saj pë...

Kuvendi nis me interpelancën e Peleshit, opozita jashtë sallës: Do të hyjmë pas 'teatrit'

Kuvendi nis me interpelancën e Peleshit, opozita jashtë sall…

Kuvendi i Shqipërisë ka nisur sot punimet në një sall&...

Safet Gjici “lë në baltë” Kukësin...

Safet Gjici “lë në baltë” Kukësin...

Dje, Kukësi ka luajtur ndeshjen e kthimit ndaj Erzenit për Kup&e...

Peleshi pranon: Fermerët ende të dobët, strukturë monitorimi për tokat me qira

Peleshi pranon: Fermerët ende të dobët, strukturë monitorimi…

Ministri i Bujqësisë, Niko Pelshi gjatë replikës s&eum...

Raporti i KQZ-së: Si i fshehu PS-ja shpenzimet për fushatën e Qershorit

Raporti i KQZ-së: Si i fshehu PS-ja shpenzimet për fushatën …

Nuk janë të pakta shkeljet nga ana e Partive Politike në fu...

Kryeprokurori firmën, Kryeministri vulën

Kryeprokurori firmën, Kryeministri vulën

PS dhe Edi Rama nuk tërhiqen nga zgjedhja e një kryeprokurori t&...

Lexo më shumë ...

×