15 vjet ‘luftë’ për një patentë, historia e rrallë e burrit pa gishtërinj

Elmaz Toska, një qytetar nga Driza e Kuçovës, ankohet në emisionin “STOP” se prej 15 vitesh ëndrra e tij është pajisja me patentë për drejtim automjeti. Njërën dorë e ka pa gishtërinj që nga lindja dhe për pasojë gjithmonë i kërkojnë një gjë të re, që t’i japin lejen e drejtimit të automjetit. Në fillim i kërkuan makinë me kamio automatike, më pas një dorezë për ta komanduar, por sërish nuk ka e marrë patentën.

Gazetarja e emisionit “STOP” i drejtohet komisionit të lejeve të drejtimit në Berat. Kreu i këtij komisioni, Hekuran Zeqo tregon procedurën që duhet të ndjekë Elmaz Toska dhe premton që t’i zgjidhë përfundimisht problemin.

“Nuk ma japin patentën se unë që kur lindur, kam lindur me një dorë pa gishtërinj. Më kanë thënë që nuk të takon patenta. Iu drejtova Drejtorisë Rajonale të Beratit dhe më thanë që duhet të blej makinë me kamio automatike. Pasi e bleva, më thotë Hekuran Zeqo që duhet të kem një makinë me marshe te duart. I thashë: ‘Më the bli makinë me kamio automatike, e bleva, tani çfarë kërkohet?’ Duhet të blesh dhe një dorashkë kallçuku që t’ia vesh dorës.”, tha ai. Toska tregon se është i aftë ta drejtojë automjetin, ndaj kërkon të pajiset me patentë. Sëbashku me gazetaren e emisionit “STOP” i drejtohen Drejtorisë Rajonale të Transportit Rrugor, Berat, për të gjetur zgjidhje për kërkesën e Elmazit, e cila është refuzuar 3 herë.
aa-3

Kreu i Komisionit të Lejeve të Drejtimit në Berat, Hekuran Zeqo shprehet se ligji numër 8378, datë 22.07.1998, ia njeh të drejtën e pajisjes me leje drejtimi edhe personave me aftësi të kufizuara, por duhet të bëjë një kontroll mjekësor e të pajiset me certifikatë anamneze, që më pas të kalojë në komisionin mjekësor vendor. “Por duhet të ketë edhe mjetin e tij të përshtatur, modifikuar për kategorinë e invaliditetit që ka. Në bazë të vendimit të Këshillit të Ministrave, numër 940, datë 18.11.2015, janë të përcaktuara të gjitha kodet këtu.”. Zeqo premton që Elmaz Toska do ta përfitojë lejen e drejtimit në bazë të ligjit./klan.al

A vazhdon Marrëveshja Rama-Basha për Prokurorin e Përgjithshëm?

TË FUNDIT

Dokumenti që po qarkullon me shpejtësi, kandidati për kryeprokuror 3 herë fitues në lloto (SHIFRAT E MAJME)

Dokumenti që po qarkullon me shpejtësi, kandidati për kryepr…

Ditën e djeshme një e nga një përpara Komisionit t&eum...

A është beteja për kryeprokurorin, një betejë për dosjet e nxehta? Çfarë fshihet pas?

A është beteja për kryeprokurorin, një betejë për dosjet e n…

Është zgjedhja e prokurorit të përkohshëm një...

Dikur bënte krenarë shqiptarët, Ilir Suli: Sot jetoj me pensionin e mamasë

Dikur bënte krenarë shqiptarët, Ilir Suli: Sot jetoj me pens…

Ish-peshëngritësi Ilir Suli, ka bërë një rrë...

‘A do ndiqnit penalisht një ministër’, kandidati për Kryeprokuror: Unë jo, por…

‘A do ndiqnit penalisht një ministër’, kandidati për Kryepro…

FATION BINJAKU/ Maxhoranca në Komisionin e Ligjeve ka zhvilluar dje p...

Braçe thërret në Interpelancë Peleshin: Ministira juaj i ka dhënë 20 hektarë Balilit

Braçe thërret në Interpelancë Peleshin: Ministira juaj i ka …

Gjatë interpelancës me ministrin e Bujqësisë, deputeti...

Vrasësi i gjyqtares, Krimet e Rënda kërkojnë burg përjetë për Fadil Kasemin

Vrasësi i gjyqtares, Krimet e Rënda kërkojnë burg përjetë pë…

Prokuroria e Krimeve të rënda ka përfunduar hetimet pë...

Fatos Klosi rrëfen: Ja kur nisën problemet e mia/ Përplasja me...

Fatos Klosi rrëfen: Ja kur nisën problemet e mia/ Përplasja …

Ish -shefi i shërbimit sekret, Fatos Klosi, në 360gradë t&e...

Të maskuar dhe të armatosur,  4 persona trondisin shkodrën...

Të maskuar dhe të armatosur, 4 persona trondisin shkodrën…

Katër persona të maskuar dhe me armë kanë hyrë n...

Lu reagon pas deklaratës të Berishës

Lu reagon pas deklaratës të Berishës

Që ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Dona...

Të maskuar dhe të armatosur, trondisin shkodrën...

Të maskuar dhe të armatosur, trondisin shkodrën...

Me datë 14.12.2017, rreth orës 07:15, ka ardhur një telefon...

Kryeprokurori/ Kryemadhi jep propozimin e saj: Të mos shkelim Kushtetutën, por të gjejmë zgjidhje për KLP...Frika është tek BKH dhe SPAK

Kryeprokurori/ Kryemadhi jep propozimin e saj: Të mos shkeli…

Kryetarja e LSI, Monika Kryeamdhi, duke vijuar retorikën e saj pë...

Kuvendi nis me interpelancën e Peleshit, opozita jashtë sallës: Do të hyjmë pas 'teatrit'

Kuvendi nis me interpelancën e Peleshit, opozita jashtë sall…

Kuvendi i Shqipërisë ka nisur sot punimet në një sall&...

Safet Gjici “lë në baltë” Kukësin...

Safet Gjici “lë në baltë” Kukësin...

Dje, Kukësi ka luajtur ndeshjen e kthimit ndaj Erzenit për Kup&e...

Peleshi pranon: Fermerët ende të dobët, strukturë monitorimi për tokat me qira

Peleshi pranon: Fermerët ende të dobët, strukturë monitorimi…

Ministri i Bujqësisë, Niko Pelshi gjatë replikës s&eum...

Raporti i KQZ-së: Si i fshehu PS-ja shpenzimet për fushatën e Qershorit

Raporti i KQZ-së: Si i fshehu PS-ja shpenzimet për fushatën …

Nuk janë të pakta shkeljet nga ana e Partive Politike në fu...

Kryeprokurori firmën, Kryeministri vulën

Kryeprokurori firmën, Kryeministri vulën

PS dhe Edi Rama nuk tërhiqen nga zgjedhja e një kryeprokurori t&...

Lexo më shumë ...

×