Historia e piktorit gjerman që akuzohej si oficer i Gestapos

17-10-2017
Arrestimi në Tiranë më 29 nëntor 1944. Akuza dhe letrat nga Gjermania, lutja e nënës së tij drejtuar Presidentit për…

Fotografi i Enver Hoxhës rrëfen historinë: Si ia dilja përballë tij, historia e fotos së fundit

17-10-2017
Petrit Kumi është fotograf i vjetër nga ata që kanë fiksuar ndër të parët në foto Shqipërinë e para viteve…

Revista e njohur në Botë, reportazh për Tiranën: Destinacion plot gjallëri për një aventurë në Ballkan

14-10-2017
Një ndër revistat më të njohura në botë, Vogue i ka dedikuar një reportazh Tiranës në rubrikën e saj të…

Gafat shkencore në kartmonedhën me figurën e mbretit Gent

15-10-2017
Prerjet monetare kanë një histori mjaft të hershme. Monedhat e para, si copëza të vogla metali të fortë, u importuan…

Dokumenti i rallë/ Ja çfarë thoshte Fan Noli në Lidhjen e Kombeve për minoritetet

14-10-2017
Ish- kreu i Arkivës në ministrinë e Brendshme, Kastriot Dervishi, ka publikuar sot, në faqen e tij në Facebook, deklaratën…

Arratisja e Ismail Qemalit dhe tre djemve të tij nga Turqia nëpërmjet luftanijes angleze “Salamander"

11-10-2017
Nga Aurenc Bebja*, Francë – 30 Shtator 2017 Gazeta franceze, “Le Constitutionnel”, ka botuar, të premten e 4 majit 1900,…

Foto/ "Këta janë tre personat që gjykuan 70 vjet më parë 16 deputetët e vrarë nga regjimi i Hoxhës"

12-10-2017
Ish-drejtori i Arkivit të Ministrisë së Brendshme, Kastriot Dervishi, sot, ka publikuar një foto ku tregohet trupa gjykuese e vrasjes…

Ja përse Aleksandri i Madh ishte ilir

09-10-2017
Nga Arben Llalla Emri i Aleksandrit të Madh ende vazhdon të krijojë trubullira politike edhe sot këtu e dymijë e dyqind…

FOTO/ U arrestua se njihte jetën e Enverit kur studiuan në Francë, ja deklarata pas arrestimit e Foto Balës

08-10-2017
Nga Kastriot Dervishi Procesi ndaj grupit të deputetëve është i rremë dhe i manipuluarTorturat e vazhdueshme të bëra ndaj Foto…

Fjalimi i rrallë i Gjergj Kastriotit në shtratin e vdekjes

04-10-2017
549 vjet më parë vdiq Heroi Kombëtar i Shqiptarëve, Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Ai lindi në vitin 1405 dhe ishte fëmija…

Mjekët italianë të mbetur në Shqipëri, si u trajtuan nga shqiptarët? Historia e kirurgut italian, zbardhet vendimi i dënimit me vdekje

02-10-2017
Nga Luan Shtëpani   “Dënim me vdekje”. Ky ka qenë fati tragjik i kirurgut italian Prof. Venanzio Lozzi, i cili…

Ambasada Amerikane ka një lajm të gëzuar për shqiptarët (FOTO)

01-10-2017
Ambasada Amerikane ka dhënë sot një lajm të gëzuar për shqiptarët që jetojnë atje por jo vetëm, pasi të gjithë…

Le constitutionnel (1900) : Arratisja e Ismail Qemalit dhe tre djemve të tij nga turqia nëpërmjet luftanijes angleze, “Salamander”

30-09-2017
Gazeta franceze, “Le Constituionnel”, ka botuar, të premten e 4 majit 1900, në ballinë, një shkrim në lidhje me arratisjen…

Sot shënohet 87 vjetori i lindjes së dëshmorit të futbollit shqiptarë Roza Haxhiu

30-09-2017
Sot shënohet 87 vjetori i lindjes së dëshmorit të fushës së blertë shqiptare,legjendës Abdurrahman Roza Haxhiu.Sot përkujtohet me nderim,respekt e…

Rrëfimi i rrallë në Le Figaro, ç’ndodhi me Ismail Qemalin më 19 nëntor 1912 ? “Jam dëshmitari i një ngjarjeje, për të cilën do flasë Europa”

28-09-2017
restigjozja franceze, “Le Figaro”, ka botuar, të premten e 29 nëntorit 1912, në faqen n°2, rrëfimin e dëshmitarit që gjendej…

FOTO/ Brenda vilës së Enver Hoxhës, luksi i çmendur i asaj kohe...

26-09-2017
Jeta e Enver Hoxhës dhe familjes së tij, prej vitesh ka qënë një mister për popullin shqiptar. Gjatë viteve të…

Video/Fjalimi i Nënë Terezës që përloti botën...

27-09-2017
Në video e rrallë e një prej fjalimeve të mbajtura nga Shën Tereza, tregon copëza historie nga misioni i saj…

Legjenda e Bjeshkëve të Namuna/ Ja përse quhen kështu

26-09-2017
Në valën e dëbimeve, kur refugjatët iknin maleve apo fshiheshin shpellave që të mos i rrihte era, shqota e shiu,…

LE RADICAL (PRILL, 1913) : Intervista e Isa Boletinit – Shqiptarit të famshëm dhe ministrit të luftës në qeverinë e përkoshme – Për kufijtë e Shqipërisë

24-09-2017
Nga Aurenc Bebja*, Francë – 24 Shtator 2017 Gazeta franceze, “Le Radical”, ka botuar, të mërkurën e 9 prillit 1913,…

“Njerëz pa fe që vrasin” – Fjalët e fundit të Prek Calit, përpara se komunistët ta pushkatonin

23-09-2017
Ish kreu i arkivit në Ministrinë e Brendshme, Kastriot Dervishi ka publikuar në rrjetin social një sërë faktesh interesante në…

TË FUNDIT

Kryemadhi i përgjigjet ftesës së Bashës: Aksion të përbashkët politikë kundër bandave në pushtet...

Kryemadhi i përgjigjet ftesës së Bashës: Aksion të përbashkë…

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi i është përgjigjur ftes&e...

Kryemadhi në konferencë urgjente për mediat, ndiqeni LIVE këtu

Kryemadhi në konferencë urgjente për mediat, ndiqeni LIVE kë…

Kryemadhi më herët: Sot është dita e së vër...

VIDEO/  Pse Shqipëria e acaron Athinën zyrtare? Zbulohen të ftuarit e Zhejit në emisionin 360 Grade

VIDEO/ Pse Shqipëria e acaron Athinën zyrtare? Zbulohen të …

Ditët e fundit, pas miratimit të ligjit të Pakicave Komb&eu...

VIDEO /Basha-Ramës: E shite Tahirin, por pas Sajmes fshihesh ti, trafikantët pranuan blerjen e votës. Nesër ora vendimeve të mëdha

VIDEO /Basha-Ramës: E shite Tahirin, por pas Sajmes fshihesh…

Kreu i Partisë Demokratike ka paraljmëruar se nesër do t&eu...

Zhurmë e madhe sot për Sajen! Tre ditë dhe shuhet prap

Zhurmë e madhe sot për Sajen! Tre ditë dhe shuhet prap

Nga Ilir Demaliaj Zhurmë e madhe sot për Sajen! Tre ditë...

Manjani: Jo Saimiri, por Rama!

Manjani: Jo Saimiri, por Rama!

Nga Ylli Manjani Jo Saimiri, por Rama!—�—�—Gabimi i mad...

Rama në samitin me bizneset nga rajoni: Të mos biem në kurthin e polemikave, duhet bashkëpunim më i madh

Rama në samitin me bizneset nga rajoni: Të mos biem në kurth…

Kryeministri Edi Rama iu drejtua sot Samitit rajonal “100 liderë...

Përgjimi i trafikantëve/ Habilaj dhe Çelaj ndajnë pazaret: 30 mijë euro do ia çoj Saimirit

Përgjimi i trafikantëve/ Habilaj dhe Çelaj ndajnë pazaret: 3…

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka publikuar dosjen e plot&...

A po e shet Rama Tahirin ashtu siç shiti Shpëtim Gjikën?

A po e shet Rama Tahirin ashtu siç shiti Shpëtim Gjikën?

Akuzat për përfshirjen e ish ministrit të brendshëm, S...

Shtohen zërat për largimin e Ramës: E vetmja zgjidhje është rrëzimi i tij!

Shtohen zërat për largimin e Ramës: E vetmja zgjidhje është …

Dalja në dritë e dosjes së Habilajve dhe përfshirja n&...

Çfarë po ndodh? Basha e Kryemadhi kanë një lajmërim...

Çfarë po ndodh? Basha e Kryemadhi kanë një lajmërim...

Arrestimi i Moisi Habilajt duket se ka tronditur opinionin publik. Kreu i ...

“Dosja Habilaj”, zbulohen 4 shqiptarët e tjerë të shpallur në kërkim nga drejtësia italiane

“Dosja Habilaj”, zbulohen 4 shqiptarët e tjerë të shpallur n…

Pas zbatimit të urdhër arrestit për 11 persona të arre...

E Fundit/ Basha publikon dosjen e plotë të bandës “Habilaj-Tahiri”

E Fundit/ Basha publikon dosjen e plotë të bandës “Habilaj-T…

Partia Demokratike publikon dosjen e plote hetimore per banden e droge dhe...

Video/ Lidhja me Habilajt, Tahiri rrëfen: Gënjeshtër e madhe, ky është gabimi im...Ka dhe një mesazh për Ramën

Video/ Lidhja me Habilajt, Tahiri rrëfen: Gënjeshtër e madhe…

Ish Ministri i Punëve të Brendshme ka dalë në një...

Vasili paralajmëron Ramën: Kryeministër, Nuk i lan dot duart duke shitur ish- ministrin shërbëtor të drogës dhe krimit

Vasili paralajmëron Ramën: Kryeministër, Nuk i lan dot duart…

Kreu i Grupit Kuvendor të LSI, Petrit Vasili përmes një pos...

Kokëdhima: Rama të dorëhiqet, Tahiri të arrestohet

Kokëdhima: Rama të dorëhiqet, Tahiri të arrestohet

ZGJIDHJA kërkoi që kryeministri Rama të japë dorë...

Lexo më shumë ...

×