Shkencëtarët nga Harvardi vinë me një zbulim të madh: Ja nga buron vetëdija njerëzore

Vetëdija është definuar si gjithëpërfshirje e përvojës dhe proceseve psikike në një bashkësi individuale ose shoqërore, aftësia e një personi për të përjetuar dhe ndier. Pavarësisht nga roli i rëndësishëm që luan në jetën tonë, duke na bërë atë që jemi, ne fakt dimë shumë pak se si funksionon realiteti.Shkencëtarët aktualisht besojnë se vetëdija përbëhet nga dy komponentë: eksitim dhe ndërgjegje. E para rregullon rrjedhin e trurit, por origjina natyrale ishte gjithmonë një mister.

Një ekip i hulumtuesve të Harvardit thekson se ata mund të kenë zbuluar pjesët e trurit të lidhura me një trung të trurit që ruajnë vetëdijen. Për të kuptuar më mirë se pse disa pacientë, pavarësisht nga lëndimet serioze, mbetën me vetëdije, ndërsa të tjerët ranë në koma, studiuesit analizuan trurin e 36 pacientëve me plagë në tru. Dymbëdhjetë prej tyre, ose një e treta e tyre, ishin në koma, ndërsa 24 pacientë mbetën me vetëdije. Dhjetë nga dymbëdhjetë pacientë pavetëdije kishin një dëmtim në një pjesë të trurit të mesëm. Shkencëtarët pastaj studiuan pamjet e një truri të shëndoshë, ku ata vëzhguan dy fusha të lidhura me seksionin e mësipërm në mes të trurit. Kjo çoi në përfundimin se marrëdhënia e tyre luan një rol thelbësor në rregullimin e vetëdijes.

Ata besojnë gjithashtu se dy pjesë të korteksit mund të jenë thelbësore. Për të vazhduar me hulumtimet e tyre, është e nevojshme të konfirmohen nga grupe të pavarura, si dhe një numër më i madh i të anketuarve. Nëse hulumtuesit kanë të drejtë, ose më saktë, nëse ata kanë qenë në gjendje të identifikojnë pjesët e trurit përgjegjës për vetëdijen njerëzore, rezultatet do të ishin me rëndësi të madhe për pacientët në koma, pasi do të arriheshin mënyra të reja të trajtimit. Ky është vetëm një shembull tjetër se si teknologjia ndihmon në zbulimin e biologjisë gjithnjë e më komplekse.

A vazhdon Marrëveshja Rama-Basha për Prokurorin e Përgjithshëm?

TË FUNDIT

A është beteja për kryeprokurorin, një betejë për dosjet e nxehta? Çfarë fshihet pas?

A është beteja për kryeprokurorin, një betejë për dosjet e n…

Është zgjedhja e prokurorit të përkohshëm një...

Dikur bënte krenarë shqiptarët, Ilir Suli: Sot jetoj me pensionin e mamasë

Dikur bënte krenarë shqiptarët, Ilir Suli: Sot jetoj me pens…

Ish-peshëngritësi Ilir Suli, ka bërë një rrë...

‘A do ndiqnit penalisht një ministër’, kandidati për Kryeprokuror: Unë jo, por…

‘A do ndiqnit penalisht një ministër’, kandidati për Kryepro…

FATION BINJAKU/ Maxhoranca në Komisionin e Ligjeve ka zhvilluar dje p...

Braçe thërret në Interpelancë Peleshin: Ministira juaj i ka dhënë 20 hektarë Balilit

Braçe thërret në Interpelancë Peleshin: Ministira juaj i ka …

Gjatë interpelancës me ministrin e Bujqësisë, deputeti...

Vrasësi i gjyqtares, Krimet e Rënda kërkojnë burg përjetë për Fadil Kasemin

Vrasësi i gjyqtares, Krimet e Rënda kërkojnë burg përjetë pë…

Prokuroria e Krimeve të rënda ka përfunduar hetimet pë...

Fatos Klosi rrëfen: Ja kur nisën problemet e mia/ Përplasja me...

Fatos Klosi rrëfen: Ja kur nisën problemet e mia/ Përplasja …

Ish -shefi i shërbimit sekret, Fatos Klosi, në 360gradë t&e...

Të maskuar dhe të armatosur,  4 persona trondisin shkodrën...

Të maskuar dhe të armatosur, 4 persona trondisin shkodrën…

Katër persona të maskuar dhe me armë kanë hyrë n...

Lu reagon pas deklaratës të Berishës

Lu reagon pas deklaratës të Berishës

Që ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Dona...

Të maskuar dhe të armatosur, trondisin shkodrën...

Të maskuar dhe të armatosur, trondisin shkodrën...

Me datë 14.12.2017, rreth orës 07:15, ka ardhur një telefon...

Kryeprokurori/ Kryemadhi jep propozimin e saj: Të mos shkelim Kushtetutën, por të gjejmë zgjidhje për KLP...Frika është tek BKH dhe SPAK

Kryeprokurori/ Kryemadhi jep propozimin e saj: Të mos shkeli…

Kryetarja e LSI, Monika Kryeamdhi, duke vijuar retorikën e saj pë...

Kuvendi nis me interpelancën e Peleshit, opozita jashtë sallës: Do të hyjmë pas 'teatrit'

Kuvendi nis me interpelancën e Peleshit, opozita jashtë sall…

Kuvendi i Shqipërisë ka nisur sot punimet në një sall&...

Safet Gjici “lë në baltë” Kukësin...

Safet Gjici “lë në baltë” Kukësin...

Dje, Kukësi ka luajtur ndeshjen e kthimit ndaj Erzenit për Kup&e...

Peleshi pranon: Fermerët ende të dobët, strukturë monitorimi për tokat me qira

Peleshi pranon: Fermerët ende të dobët, strukturë monitorimi…

Ministri i Bujqësisë, Niko Pelshi gjatë replikës s&eum...

Raporti i KQZ-së: Si i fshehu PS-ja shpenzimet për fushatën e Qershorit

Raporti i KQZ-së: Si i fshehu PS-ja shpenzimet për fushatën …

Nuk janë të pakta shkeljet nga ana e Partive Politike në fu...

Dokumenti që po qarkullon me shpejtësi, kandidati për kryeprokuror 3 herë fitues në lloto (SHIFRAT E MAJME)

Dokumenti që po qarkullon me shpejtësi, kandidati për kryepr…

Ditën e djeshme një e nga një përpara Komisionit t&eum...

Kryeprokurori firmën, Kryeministri vulën

Kryeprokurori firmën, Kryeministri vulën

PS dhe Edi Rama nuk tërhiqen nga zgjedhja e një kryeprokurori t&...

Lexo më shumë ...

×