Zbulimi i madh historik që do të ndryshojë shkencën. Po, Ajnshtajni kishte të drejtë

Ky është një hap më tej mbi vërtetësinë e Teorisë së Relativitetit të Ajnshtajnit.

Për herë të parë janë kapur valë, në mënyrë direkte, valë gravitacionale që janë prodhuar nga fuzioni i dy yjeve të neutroneve që janë 130 milionë vite dritë larg. Valët janë vibrime në hapsirë-kohë dhe kapja e tyre direkte tregon mbi origjinën dhe evoluimin e Universit. Zbulimi u krye nga shkencëtarët e LIGO-s në SHBA dhe zbuluesi Virgo në Europë. Këto u kapën edhe nga shkencëtarët argjentinas me teleskopin e stacionit astrofizik “Bosque Alegre I” vendosur në Kordoba të Argjentinës si dhe nga teleskopi tjetër në Kili. Tema e valëve gravitacionale është një nga temat më emocionuese të astrofizikës sepse në vitin 1916 fizikanti Albert Ajnshtajn kishte formuluar se sipas teorisë së përgjithshme të relativitetit, trupat më të dhunshëm të kozmosit çlirojnë pjesë nga masa e tyre në formën e energjisë përmes valëve. Sot me anë të teknologjisë kjo është vërtetuar.

Aparaturat e Ligo-s kishin zbuluar valët si rezultat i përplasjes së vrimave të zeza, një zbulim ky që rrëmbeu një çmim Nobel në vitin 2017. Ky zbulim u prodhua në 17 gusht kur zbuluesit e Ligo-s dhe të Virgos kapën valët gravitacionale të prodhuara nga fuzioni i dy yjeve të neutroneve që po orbitonin së bashku. “Ky është një pazëll që u bë i kapshëm falë një sateliti të Nasës, ku zbuloi një flash të rrezeve gama dy sekonda pasi valët gravitacionale kishin kaluar nga toka,”- u shpreh Diaz, profesor fizike në Universitetin e Teksasit. Rrezet gama u prodhuan si pasojë e një temperature shumë të lartë e shkaktuar nga përlasja. 11 orë më vonë disa grupe zbuluan dritë të dukshme të lidhur me këtë goditje. “Me zbulimet e mëvonshme nga disa grupe mundëm të dinim me saktësi koordinatat e kësaj ngjarjeje. Valët gravitacionale dhe rrezet gama vetëm sa na dhanë një ide të përgjithshme të vendit ku ndodhi goditja,”- sqaroi doktori i astronomisë në Universitetin e Harvardit, Lukas Makri.

Përplasja e yjeve duket se është një ngjarje e largët për jetën në Tokë, por shumë gjëra që përdoren në planet kanë elemente të rënda si plumbi, ari që janë shpërndarë nga Universi nga përplasje të ndryshme. Kjo përplasje yjesh është ajo lloj ngjarje, ku formohen pjesa më e madhe e elementëve të rënda në tabelën periodike duke përfshirë arin dhe platinin. Pjesa më e madhe e arit në Tokë është formuar nga ngjarje të ngjashme më shumë se 5000 milionë vite para se të formohej sistemi diellor.

A do kapen në Shqipëri Peshqit e Mëdhenj?

TË FUNDIT

Titujt e shtypit, e hënë 20 nëntor 2017

Titujt e shtypit, e hënë 20 nëntor 2017

Titujt e shtypit, e hënë 20 nëntor 2017...

De Biasi: Po më vjen turp që...

De Biasi: Po më vjen turp që...

Nuk ka arritur dot të mbajë ritmin e rezultateve pozitive trajne...

Top Channel/ Tahiri gënjen, nuk ishte në Mynih tek babai por në...

Top Channel/ Tahiri gënjen, nuk ishte në Mynih tek babai por…

Siç raportoi për herë të parë Top Channel, depu...

Një vrasës drejton komisariatin e Dibrës...

Një vrasës drejton komisariatin e Dibrës...

Një tjetër denoncim është bërë ndaj uniforma...

Berisha publion foton ku Rama shfaqet duke...

Berisha publion foton ku Rama shfaqet duke...

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka ironizuar kryeministrin Edi Rama, duke e...

Vasili: Qindra milion lekë të vjedhura dhe shpërdoruara

Vasili: Qindra milion lekë të vjedhura dhe shpërdoruara

Kreu i grupit parlamentar i LSI-së Petrit Vasili ke reaguar në r...

Reforma/ Ngjela lëshon bombën:  Në mars 2018, PD dhe PS shkërmoqen nga arrestimet

Reforma/ Ngjela lëshon bombën: Në mars 2018, PD dhe PS shkë…

Nga Spartak Ngjela. Në fillim të vitit 2018 e deri në mars...

‘Arratisja’ e Tahirit/ Prokuroria: Ja pse e lejuam ish-ministrin të dilte nga Shqipëria

‘Arratisja’ e Tahirit/ Prokuroria: Ja pse e lejuam ish-minis…

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri mbërriti mbrëmjen e ...

Video/ Edi Rama paralajmëron masa të forta ndaj...

Video/ Edi Rama paralajmëron masa të forta ndaj...

Në komunikimin javor në “Facebook”, Edi Rama tha se ...

Foto/ Tom Doshi dhe Flamur Noka takohen si miq!

Foto/ Tom Doshi dhe Flamur Noka takohen si miq!

Kanë të përbashkët vetëm faktin se që të...

Ilir Kadia: Olldashi kishte një parandjenjë para se të ikte përgjithmonë...

Ilir Kadia: Olldashi kishte një parandjenjë para se të ikte …

Gazetari Ilir Kadia, mik i te ndjerit Sokol Olldashi, ka përkujtuar m...

Hudhër, limon dhe mjaltë, kombinimi ideal për ditët e dimrit...

Hudhër, limon dhe mjaltë, kombinimi ideal për ditët e dimrit…

Ditët ftohta dhe temperaturat e ulëta shumë shpejt do t&eum...

Tavekio tregon arsyet: Ja pse nuk e vumë De Biasin në krye të Kombëtares

Tavekio tregon arsyet: Ja pse nuk e vumë De Biasin në krye t…

Presidenti i Federatës Italiane të Futbollit, Karlo Tavekio, zbu...

Gazetarja, deklaratë e fortë: Kosta Trebicka u vra/ Vrasja erdhi nga përtej...

Gazetarja, deklaratë e fortë: Kosta Trebicka u vra/ Vrasja e…

Gazetarja Anduena Llabani, ka bërë një deklaratë t&eum...

Gazetarja Llabani zbulon urdhërarrestin për Saimir Tahirin

Gazetarja Llabani zbulon urdhërarrestin për Saimir Tahirin

Gazetarja Anduena Llabani, në emisionin 360gradë, të Artur ...

Meta cakton prioritetet, përkrahje fëmijëve jetim

Meta cakton prioritetet, përkrahje fëmijëve jetim

Në kuadrin e "Javës së Fëmijëve Jetimë", Pre...

Lexo më shumë ...

×