Studimi: Inteligjenca po shkon drejt rënies

Që nga viti 2004, studiuesit kanë konstatuar një rënie të kuotës së inteligjencës mesatare e njohur si IQ. “Një ulje prej 7-10 pikë në më pak se një shekull”, shpjegon për revistën ‘NewScientist’, Michael Woodley i Free University of Bruxelles në Belgjikë.Për thuajse një shekull, niveli i inteligjencës, në shtetet me nivel të mirë mirëqenie, u rrit me rreth 3 pikë në dhjetë vite. Një efekt i shpjeguar nga ekspertët është për shkak të kushteve socio-ekonomike, një dietë më e shëndetshme dhe nivel më i lartë kulturor i popullsisë. Gjeneratat e reja do të jenë më pak inteligjente? Ky fenomen shpjegohet nga Robin Morris i King's College of London në Angli, i cili së bashku me ekipin e tij analizoi karakteristikat e mbi 1750 tipeve të ndryshme testimesh, për të matur nivelin e inteligjencës që nga viti 1972. Hipoteza e studiuesve shpjegohet me plakjen progresive të popullsisë. Inteligjenca përbëhet nga memoria afat shkurtër dhe memoria e punës. Kur shkencëtarët vlerësuan rezultatet totale të dy lloj testimeve, zbuluan një skemë: pikët e memories afatshkurtër ishin rritur, por ishte reduktuar ajo e memories që lidhje me punën, aftësia për të mbajtur mend informacione, analizuar dhe marrë vendime. Jo vetëm... Me kalimin e viteve janë shtuar edhe kandidatët që iu janë nënshtruar testimeve me moshë mbi 60 vjeç. Memoria e punës pëson rënie me moshën, ndërkohë që ajo afatshkurtër ruhet. Kështu që ekipi i Morris pretendon se shtimi i personave me moshë mbi 60 vjeç, ndikon në uljen e nivelit të memories për punën dhe kësisoj edhe me rënien e nivelit të inteligjencës mesatare.

A do kapen në Shqipëri Peshqit e Mëdhenj?

TË FUNDIT

Titujt e shtypit, e hënë 20 nëntor 2017

Titujt e shtypit, e hënë 20 nëntor 2017

Titujt e shtypit, e hënë 20 nëntor 2017...

De Biasi: Po më vjen turp që...

De Biasi: Po më vjen turp që...

Nuk ka arritur dot të mbajë ritmin e rezultateve pozitive trajne...

Top Channel/ Tahiri gënjen, nuk ishte në Mynih tek babai por në...

Top Channel/ Tahiri gënjen, nuk ishte në Mynih tek babai por…

Siç raportoi për herë të parë Top Channel, depu...

Një vrasës drejton komisariatin e Dibrës...

Një vrasës drejton komisariatin e Dibrës...

Një tjetër denoncim është bërë ndaj uniforma...

Berisha publion foton ku Rama shfaqet duke...

Berisha publion foton ku Rama shfaqet duke...

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka ironizuar kryeministrin Edi Rama, duke e...

Vasili: Qindra milion lekë të vjedhura dhe shpërdoruara

Vasili: Qindra milion lekë të vjedhura dhe shpërdoruara

Kreu i grupit parlamentar i LSI-së Petrit Vasili ke reaguar në r...

Reforma/ Ngjela lëshon bombën:  Në mars 2018, PD dhe PS shkërmoqen nga arrestimet

Reforma/ Ngjela lëshon bombën: Në mars 2018, PD dhe PS shkë…

Nga Spartak Ngjela. Në fillim të vitit 2018 e deri në mars...

‘Arratisja’ e Tahirit/ Prokuroria: Ja pse e lejuam ish-ministrin të dilte nga Shqipëria

‘Arratisja’ e Tahirit/ Prokuroria: Ja pse e lejuam ish-minis…

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri mbërriti mbrëmjen e ...

Video/ Edi Rama paralajmëron masa të forta ndaj...

Video/ Edi Rama paralajmëron masa të forta ndaj...

Në komunikimin javor në “Facebook”, Edi Rama tha se ...

Foto/ Tom Doshi dhe Flamur Noka takohen si miq!

Foto/ Tom Doshi dhe Flamur Noka takohen si miq!

Kanë të përbashkët vetëm faktin se që të...

Ilir Kadia: Olldashi kishte një parandjenjë para se të ikte përgjithmonë...

Ilir Kadia: Olldashi kishte një parandjenjë para se të ikte …

Gazetari Ilir Kadia, mik i te ndjerit Sokol Olldashi, ka përkujtuar m...

Hudhër, limon dhe mjaltë, kombinimi ideal për ditët e dimrit...

Hudhër, limon dhe mjaltë, kombinimi ideal për ditët e dimrit…

Ditët ftohta dhe temperaturat e ulëta shumë shpejt do t&eum...

Tavekio tregon arsyet: Ja pse nuk e vumë De Biasin në krye të Kombëtares

Tavekio tregon arsyet: Ja pse nuk e vumë De Biasin në krye t…

Presidenti i Federatës Italiane të Futbollit, Karlo Tavekio, zbu...

Gazetarja, deklaratë e fortë: Kosta Trebicka u vra/ Vrasja erdhi nga përtej...

Gazetarja, deklaratë e fortë: Kosta Trebicka u vra/ Vrasja e…

Gazetarja Anduena Llabani, ka bërë një deklaratë t&eum...

Gazetarja Llabani zbulon urdhërarrestin për Saimir Tahirin

Gazetarja Llabani zbulon urdhërarrestin për Saimir Tahirin

Gazetarja Anduena Llabani, në emisionin 360gradë, të Artur ...

Meta cakton prioritetet, përkrahje fëmijëve jetim

Meta cakton prioritetet, përkrahje fëmijëve jetim

Në kuadrin e "Javës së Fëmijëve Jetimë", Pre...

Lexo më shumë ...

×