Nën zjarrin e Zotit, të njeriut dhe të propagandës

AGRON GJEKMARKAJ

Shqipëria po digjet tri herë. Zoti ka lëshuar mbi ne një përvëlim që ta sjell kokën vranull. Shumëkujt i përcëllohen mendimet brenda në koboqe. Të tjerëve u shkrumbohen projektet e veprave. Robi i bërë shkandull, qysh në origjinë rival me krijuesin, sipas një këngë epike me refren “djeg vetën edhe ty” po bën gajret! Kurorat e maleve shndrisin natën anembanë nga zjarret. Vendit po i del tymi në të katra anët, si mullarët e plakut Mere. Eh ç’na bërë Gjergj Fishta. Të gjithë shqiptarët janë bërë Oso Kuka. Barinj, kriminelë, zjarrvënës patologjikë, teveqelër, zullapë, kopukër dhe bihude të kripura mendsh po jetojnë eposin e tyre të flakëve.

Secili gjen Borovën e tij. Tani nuk është kulshedra që lëshon zjarr po çdo biçim rrondokopi me një shkrepëse në xhep. Atdheu ynë vit pas viti po merr formën e një dreqi të rrjepur nga shëmtia urbane. Pyjet priten me babëzi, toka dhunohet me epsh, lumenjtë gërryhen nga eskavatorët si nga thonjtë e Drakulës për të prodhuar zhavorr. Si trofe në brinjët e çaraveshura të tokës sheh të varura brekë të arnuara, sutjena të zverdhura, çizme të prera, kanaçe të shtypura, qese me vrima, qen të ngordhur e leshrënë, si dhe të përmbrendshme bagëtish fatkeqe.

Nga aeroplani duket sikur mendja njerëzore ka pushuar së funksionuari dhe çdo gjë është hedhur rastësisht me parashutë. Tani nga Jugu në Veri çdo ditë kronikat hapen me një zjarr të ri e të frigshëm. Pamundësia për t’i shuar ato para se ta asgjësojnë edhe atë pak natyrë të mbetur, është kumti i dytë. Pas rrjepjes, vjen pjekja në hell. Po, një dreq i pjekur në hell. Historikisht zjarret e të të gjitha llojeve i ndezim vetë dhe kur gjuha e zjarrit na skuq prapanicën, u kërkojmë ndihmë të huajve. Ministria e Jashtme duket si institucioni i vetëm që merret me shuarjen e zjarreve.

Avionët grekë mbushur me ujë vërtiten mbi retë arbërore, duke përfituar nga rasti që Shpëtim Idrizi ka mërzitë e veta pas humbjes së mandatit. Më në fund Bushati dhe Kotzias nuk janë më në rrethim. Balonat nuk hynë nga derë e pasmë, po drejt e nga qielli sovran. Zjarrfikëset tona, në pjesën më të madhe të vjetra sa miqësia me Kinën, mbesin rrugës si një i moshuar që e lë zëmra takfak nga infarkti.

Policët të pajisur me degë shqope capiten gjithë mundim rrëpirave me orë të tëra, paçka se nuk ua paguan askush. Ata meritojnë respekt. Kryeministri nga Dhërmiu, pasi pllaquritet në ujerat e kristalta të Jonit dhe kruan dy a tri herë mjekrën, boton në Facebook prioritetet e çdo rrethi nga dëgjesat gju më gju. Ai ka zbuluar një Shqipëri tjetër, të cilën gjatë katër viteve të qeverisjes së parë nuk e ndeshi asgjëkundi, teksa udhëtonte duke nxitur “rilindjen”. Një Shqipëri me halle e brenga, me administratë të korruptuar e papunësi. Vërtet? Çudi.

Mirëserdhe në Shqipëri, zoti Kryeministër, mund të vikasë ndokush nga gëzimi. Buletini i kërkesave të botuara është më i madh se ai i zjarreve të shuara. Sikur propaganda të ishte ujë, tanimë ajo do të ishte tepër e dobishme, më e dobishme se kurrë, se do të kishte njomur buzët e territorit të thara nga vapa dhe duhma e zabeleve të djegura. Por jo, gjindemi nën tri zjarre: nga Zoti, nga njeriu dhe nga propaganda. Shyqyr që s’ia kanë çuar ndër mend që të krahasohet me vitin 1938, si ndonjë paraardhës i tij.

PD-ja e re, e cila tanimë i ngjan një ndërtimi pa leje që pret me ankth të legalizohet nga ngjarjet, nga harresa dhe nga Kryeministri, është e zënë me të tjera fabula. Meqenëse i ka rënë zjarri në shtëpi, nuk pyet më për gjitonët. Nuk e bezdis qeverinë me kërkesa, se aty ka edhe UFO-t, ose ministrat e vet teknikë, si i vetmi kujtim i çadrës zulmëmadhe, për të cilën desh ramë theror. Nëse gjatë përmbytjeve të dimrit, me vulën e pikëllimit në ballë Lulzim Basha shkonte në çdo sukë a pellg me ujë për të solidarizuar me fatkeqët dhe bretkosat, tanimë që s’ka përpara asnjë fushatë, as jashtë e as brenda partisë, thjesht po prehet, po qetohet, po nanurit, po mbledh forcat, po ribën projektin e republikës së re, diku larg Shqipërie.

Jo nga qejfi, por nga nevoja. Rrezet mund të bien si mbi pasqyrat e Arkimedit në trurin e tij dhe nuk i bën dot terbiet idetë. Ato mund të digjen si zorrët e qingjit mbi gaca. Dishepujt e rinj e ca rraqe të vjetra, të cilët përcëllojnë gjuhën shqipe në të shkruar e në të folur, si duhia e prushit mbi pisha, nga nxitimi për të bërë opozite po bëjnë çmos të identifikohen në luftë me vëmendjen që spostohet gjetiu. Tri zjarre të mëdha po na djegin. E vetmja shpresë është që të na dëgjojë Hyu, të ndalë të vetin, të na dërgojë shi dhe mbi të gjitha, vegime për sojlinjët e Hyqymetit dhe të politikës në përgjithësi. Ndihna, o Zot, ne mëkatarët e përunjur!

Besoni te ushqimet që bleni? Ushqehemi apo helmohemi?

TË FUNDIT

VIDEO /Basha-Ramës: E shite Tahirin, por pas Sajmes fshihesh ti, trafikantët pranuan blerjen e votës. Nesër ora vendimeve të mëdha

VIDEO /Basha-Ramës: E shite Tahirin, por pas Sajmes fshihesh…

Kreu i Partisë Demokratike ka paraljmëruar se nesër do t&eu...

Zhurmë e madhe sot për Sajen! Tre ditë dhe shuhet prap

Zhurmë e madhe sot për Sajen! Tre ditë dhe shuhet prap

Nga Ilir Demaliaj Zhurmë e madhe sot për Sajen! Tre ditë...

Manjani: Jo Saimiri, por Rama!

Manjani: Jo Saimiri, por Rama!

Nga Ylli Manjani Jo Saimiri, por Rama!—�—�—Gabimi i mad...

Rama në samitin me bizneset nga rajoni: Të mos biem në kurthin e polemikave, duhet bashkëpunim më i madh

Rama në samitin me bizneset nga rajoni: Të mos biem në kurth…

Kryeministri Edi Rama iu drejtua sot Samitit rajonal “100 liderë...

Përgjimi i trafikantëve/ Habilaj dhe Çelaj ndajnë pazaret: 30 mijë euro do ia çoj Saimirit

Përgjimi i trafikantëve/ Habilaj dhe Çelaj ndajnë pazaret: 3…

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka publikuar dosjen e plot&...

A po e shet Rama Tahirin ashtu siç shiti Shpëtim Gjikën?

A po e shet Rama Tahirin ashtu siç shiti Shpëtim Gjikën?

Akuzat për përfshirjen e ish ministrit të brendshëm, S...

Shtohen zërat për largimin e Ramës: E vetmja zgjidhje është rrëzimi i tij!

Shtohen zërat për largimin e Ramës: E vetmja zgjidhje është …

Dalja në dritë e dosjes së Habilajve dhe përfshirja n&...

Çfarë po ndodh? Basha e Kryemadhi kanë një lajmërim...

Çfarë po ndodh? Basha e Kryemadhi kanë një lajmërim...

Arrestimi i Moisi Habilajt duket se ka tronditur opinionin publik. Kreu i ...

“Dosja Habilaj”, zbulohen 4 shqiptarët e tjerë të shpallur në kërkim nga drejtësia italiane

“Dosja Habilaj”, zbulohen 4 shqiptarët e tjerë të shpallur n…

Pas zbatimit të urdhër arrestit për 11 persona të arre...

E Fundit/ Basha publikon dosjen e plotë të bandës “Habilaj-Tahiri”

E Fundit/ Basha publikon dosjen e plotë të bandës “Habilaj-T…

Partia Demokratike publikon dosjen e plote hetimore per banden e droge dhe...

Video/ Lidhja me Habilajt, Tahiri rrëfen: Gënjeshtër e madhe, ky është gabimi im...Ka dhe një mesazh për Ramën

Video/ Lidhja me Habilajt, Tahiri rrëfen: Gënjeshtër e madhe…

Ish Ministri i Punëve të Brendshme ka dalë në një...

Vasili paralajmëron Ramën: Kryeministër, Nuk i lan dot duart duke shitur ish- ministrin shërbëtor të drogës dhe krimit

Vasili paralajmëron Ramën: Kryeministër, Nuk i lan dot duart…

Kreu i Grupit Kuvendor të LSI, Petrit Vasili përmes një pos...

Kokëdhima: Rama të dorëhiqet, Tahiri të arrestohet

Kokëdhima: Rama të dorëhiqet, Tahiri të arrestohet

ZGJIDHJA kërkoi që kryeministri Rama të japë dorë...

Gazetarja, deklaratë tronditëse për takimet e politikanëve në burgje

Gazetarja, deklaratë tronditëse për takimet e politikanëve n…

Gazetarja Klodiana Lala e ftuar në studion e emisionit “Studio ...

Rama reagon për ish ministrin e brendshëm Tahiri: Duam të vërtetën për Tahirin! Sa më parë!

Rama reagon për ish ministrin e brendshëm Tahiri: Duam të vë…

Edi Rama ka reaguar me një status në facebook, në të c...

Nëse po godasim Tahirin, po shpëtojmë Edi Ramën sot

Nëse po godasim Tahirin, po shpëtojmë Edi Ramën sot

Nga Arben Skenderi Tani beteja jonë është dëbimi i Ed...

Lexo më shumë ...

×