Dedikimi prekës i mikut të ngushtë për Gilman Bakallin: Vdekja jote bart mister…

Tonin Gjuraj, rektor i Universitetit privat ku punonte dhe pedagogu Gilman Bakalli, i ka kushtuar një mesazh shumë prekës mikut të tij, dhe ish-pedagogut të ndjerë .

Ai u nda nga jeta befasisht nga një sëmundje e rëndë dhe duket se dhimbja për ikjen e parakohshme të tij nuk gjen ngushëllim.

Gjuraj, në një status në FB, i drejtohet kështu mikut të tij:

Dhimbja paskesh qenë kaq e madhe! Në 50-vjetorin e lindjes së Gilman Bakallit

Nga Tonin Gjuraj

Personi njerëzor është i patjetërsueshëm. Në këtë kuptim, fjalia-klishe për dikë, pas vdekjes, se “nuk do të harrohet kurrë” më është dukur gjithmonë pa kuptim, për të mos thënë idiotike dhe acaruese. Mesa duket, megjithatë, qëllimi kryesor i kësaj fjalie nuk është e vërteta, por ngushëllimi.

Me këtë status të shkurtër për mikun tim të ndjerë, Gilman Bakalli, nuk dua të shmang të vërtetën. Ndjenja që vdekja e tij nuk është e nuk do të jetë, është thjesht ngushëllim.

Gilmani nuk jeton më. Nuk di nëse është harruar si trup… Vdekja e tij bart misterin e vet. Ai nuk është askund në UET, që prej 8 tetorit të 2016-ës. Pikërisht, sot, më 11 gusht, do të kapte të 50-at.

Por, ai nuk është më me ne. Nuk është pranë familjes. Mund të ngushëllohemi sa të duam, por disa gjëra i dimë me siguri:  auditorit dhe studentëve u mungon lektori brilant, shkencave të komunikimit një prej studiuesve shqiptarë më të spikatur, medias së shkruar mjeshtri i fjalës, kolegëve mendimi i tij, miqve më të afërt humori e batuta; kafja e mëngjesit në UET pothuajse është disintegruar, forumet UET të së martës, megjithë shkëlqimin e tyre, ndoshta janë të paplota e pa kundërshtitë e mjaftueshme, rrethi i filozofisë dhe studimet letrare pa zërin e veçantë të tij dhe disi të cunguar, mua miku i pazëvendesueshëm, që kam ndjerë thellë mungesën e tij.

Ti Gilman, si askush tjetër kuptove lirinë dhe shijove atë, pa dëmtuar tjetrin. Edhe pse trupi jot ka vdekur, karakteri, arsyeja dhe kujtimi yt vazhdojnë.

Jeta jote njerëzore, edhe pse e shkurter, ka siguruar mbijetesën e personit tënd. Po, në këtë kuptim, nuk mund të “harrohesh”. Por “gjërat që jetojnë duhet të vdesin”, thonë filozofët.

Kuptimplote është se ti po “mbijeton”, pa u harruar, sepse pas vdekjes së trupit tënd, jeta dhe personi yt mbeten të njëjtë në sytë tanë.

Më beso mik, errësira që ke lënë është shumë e madhe. Kam ardhur disa herë pranë teje, aty ku prehesh i qetë, sikundër jo rrallë jam mbyllur edhe në zyrën time, duke derdhur ndonjë pikë loti përballë portretit tënd, duke lutur Zotin që pika e derdhur e lotit të të bëhet dritë aty ku prehesh.

Në këto momente më vijnë në mendje vargjet e poetes Mimoza Ahmeti: “Por errësira paskësh qenë kaq e madhe, kaq pa fund, e dhimbja sa ndriçimi. Dhimbja sa ndriçimi.”

Oh mik, atë vetmi që kemi ndjerë të gjithë këtë vit, m’u desh ta studjoja gjatë ndoshta dhe ta ndaja me kolegët dhe familjen time. Nuk e di përse kishte një garë të sinqertë, deri në turravrap, për të patur, disa prej nesh në UET, diçka tënden, strikt personale, për ta “përvetësuar”, një fotografi tënden, portret, shkrim apo ese, batutë, pse jo dhe biçikletën, pse jo dhe kollare (unë i kam të dyja, edhe kollaren D&G, edhe portretin tend).

Megjithatë, Gilman, edhe pse dukem i paaftë për të pranuar humbjen tënde, edhe pse në këtë ditë zie për ty, në vend të festimit të ditëlindjes së 50-të, jemi të detyruar të besojmë se jeta ekziston dhe duhet të vazhdojë… U prehsh në paqe mik!

A vazhdon Marrëveshja Rama-Basha për Prokurorin e Përgjithshëm?

TË FUNDIT

Tifozët i dalin kundër, Besnik Hasi në pozitë të vështirë

Tifozët i dalin kundër, Besnik Hasi në pozitë të vështirë

Besnik Hasi gjendet përballë një situate mjaft të &cce...

Ambasadori Lu tregon se ku ‘çalojnë’ zgjedhjet në Shqipëri, merr si shembull nënën e tij

Ambasadori Lu tregon se ku ‘çalojnë’ zgjedhjet në Shqipëri, …

TIRANE – Donald Lu njihet si një nga ambasadorët q&eu...

Përdhunoi shqiptaren, klubi i njohur refuzon Robinhon

Përdhunoi shqiptaren, klubi i njohur refuzon Robinhon

Braziliani Robinho tashmë po fillon të vuajë pasojat e d&eu...

Kriza në Reformë në Drejtësi, përfaqësuesi i shoqërisë civile në KLP mund të mos zgjidhet kurrë

Kriza në Reformë në Drejtësi, përfaqësuesi i shoqërisë civil…

Përfaqësuesi i shoqërisë civile në Këshillin...

Donnarumma-Milan, një histori përplasjesh, Raiola në mes dhe një ngërç ligjor

Donnarumma-Milan, një histori përplasjesh, Raiola në mes dhe…

Juventus, Real Madrid, Barcelona, PSG, Manchester United, Manchester City ...

Votimi elektronik, flet Lu: Keni probleme me blerjen e votës, elektronika i zgjidh këto

Votimi elektronik, flet Lu: Keni probleme me blerjen e votës…

Ambasadori amerikan Donald Lu ka vlerësuar përdorimin e teknolog...

Faktet penale dhe mesazhet që rrëzuan mbrojtjen e Tahirit

Faktet penale dhe mesazhet që rrëzuan mbrojtjen e Tahirit

Ish-Ministri i Punëve të Brendshme, Saimir Tahiri nuk mund t&eum...

PD pranon kontratat e lobingut, flet për shpenzimet: Janë politike, jo zgjedhore

PD pranon kontratat e lobingut, flet për shpenzimet: Janë po…

Partia Demokratike, me anë të juristit të saj në Komis...

Patozi: Basha tentoi të tjetërsojë PD-në, kur humbi u tërhoq

Patozi: Basha tentoi të tjetërsojë PD-në, kur humbi u tërhoq

Ish-deputeti i PD-së,  Astrit Patozi, akuzoi kreun demokrat Lulz...

Habit Paloka: Pse hymë në zgjedhje? Na kërcënuan, na detyruan në...Basha ka përgjegjësi për...

Habit Paloka: Pse hymë në zgjedhje? Na kërcënuan, na detyrua…

Deputeti i Partisë Demokratike, dhe njëherazi nënkryetari i...

Trondit gazetari, "zbulon" deputetët e kanabisit

Trondit gazetari, "zbulon" deputetët e kanabisit

Gazetari Basir Çollaku, i ftuar në emisionin 360gradë, t&...

Deputeti Luan Rama: Kryeministri nuk është i qetë sepse…

Deputeti Luan Rama: Kryeministri nuk është i qetë sepse…

Deputeti i LSI-se, Luan Rama, ne studion e 360grade të Artur Zhejit, ...

Shpërthen Gjokutaj/ Nuk trajtohet kanabisi, si shëndetësia qe nuk ka shtretër (360video)

Shpërthen Gjokutaj/ Nuk trajtohet kanabisi, si shëndetësia q…

Avokati Genc Gjokutaj, në emisionin 360gradë, të Artur...

Shokon gazetari: Sot, vrasje për trafikun e drogës (360video)

Shokon gazetari: Sot, vrasje për trafikun e drogës (360video…

Gazetari Roland Qafoku, në 360gradë të Artur Zhejit, duke k...

Trondit gazetari,  zbulon mesazhet e bashkëshortes së Tahirit

Trondit gazetari, zbulon mesazhet e bashkëshortes së Tahiri…

Gazetari Basir Çollaku, në emisionin 360gradë, të Ar...

Braçe kundër Peleshit, sfidohen në Kuvend

Braçe kundër Peleshit, sfidohen në Kuvend

Seanca Plenare e së enjtes, ka për rend dite diskutimin  pe...

Lexo më shumë ...

×