Mimoza Koçiu: Përse Lulzim Basha pranon të bëhet kaq qesharak?

Nga Mimoza KOÇIU

Kjo pyetje mundon këdo, që e ka sado pak për zemër funksionin bazik të opozitës si oponente e qeverisë, sidomos e një shumice tashmë arrogante, edhe në numra.

Paradoksi i ministrave teknikë të Lulzim Bashës, të cilët pas humbjes së thellë më 25 qershor, po bëjnë punën për të cilën Rama u votua në 2013, për ta kryer deri në shtator 2017, është rikthyer në këto ditë të nxehta vere, edhe për një arsye shumë të thjeshtë: i zoti i punës, Lulzim Basha, që ende nuk e ka zbardhur marrëveshjen e 18 majit, nuk po arrin t’i gjejë një justifikim që nuk çalon, qëndrimit të ministrave të tij në tryezë me njeriun që thotë se i ka vjedhur zgjedhjet, edhe pse 6 javë pas tyre, ende nuk ka paraqitur një provë në publik, a në prokurori.

Heshtja a mungesa e fantazisë së Lulzim Bashës dhe e stafit të tij për t’i dhënë drejtim kësaj situate, a për ta mbyllur me një justifikim të besueshëm si debat, prodhon situata qesharake zinxhir, edhe nga justifikimet lara-lara të vetë ministrave, që vihen para pyetjes se çfarë bëjnë ende në qeveri. Dikush përdor si mburojë Kushtetutën, që e detyroka të rrijë deri në fund, edhe pse emërimi në atë funksion, nuk është bërë sipas Kushtetutës, por bazohet në një marrëveshje nate mes Ramës e Bashës. Dikush tjetër priste që ai që e kishte propozuar, Basha dmth., ta tërhiqte; një tjetër sfidonte kryeministrin që ta shkarkonte, edhe pse ky i fundit e tha qartë pak ditë pas zgjedhjeve, se priste që teknikët të largoheshin, pasi e kryen misionin e tyre. Në fund, një variant u dha nga zëvendëskryeministrja, se po përgatitej një raport për zgjedhjet, e këtij varianti iu bashkëngjit edhe vetë Lulzim Basha, ditën që mori mandatin e dytë si kryetar i Partisë Demokratike.

Por çka na rezulton, të paktën mediave në këto ditë vere, çka vetë teknikët përcjellin, nuk janë lajme për ecurinë e punës për raportin e zgjedhjeve. Njoftimet prej tyre vijnë tipike pune, të ministrave që vazhdojnë detyrën e zakonshme, si pjesë e shumicës së votuar në 2013-ën. Madje, premtimi i ministrit të Brendshëm teknik në dy intervista televizive, se kur Rama të nisë mandatin e dytë, nuk do ketë më kultivim kanabisi, është më befasuesi dhe u vë pikëpyetje jo vetëm deklaratave se teknikët po punojnë për raportin, por edhe marrëveshjes së natës Rama-Basha, e cila mesa duket shkon përtej zgjedhjeve, madje edhe përtej asaj lloj humbjeje spektakolare, pa asnjë lloj meraku e konsiderate për imazhin e lodhur të opozitës, që veç nxihet më fort.

As edhe një rresht në media nga teknikët se deri ku është raporti i zgjedhjeve, apo kur do përfundojë ai. Mbi të gjitha, si mund ta ketë luksin kjo opozitë që humbi aq thellë, të marrë kaq shumë kohë për hartimin e një raporti, që nëse merren seriozisht deklaratat e bëra, duhet të jetë jetik për besueshmërinë e PD-së e të kryetarit të saj?

Heshtja e Lulzim Bashës, që natyrisht ka të drejtën e tij të pushojë me familjen, duket një zgjedhje, e paqartë nëse e lehtë apo e vështirë, në koleksionimin e humbjeve, e mbulimin me harresë, të asaj të 25 qershorit, njëlloj si ato të 2013-ës, e 2015-ës, duke mos bërë analizën, një praktikë që vetë Edi Rama na e dëshmoi publikisht se bëhet, edhe pas një fitoreje si e tija.

Mbi të gjitha, duket sërish zgjedhje e Lulzim Bashës, që të mos i japë drejtim kësaj situate qesharake me ministrat e vet në qeveri, teksa vetë është me pushime, njëlloj si Rama e ministrat e vet, me ndonjë përjashtim, për shkak të emergjencës së zjarreve.

Në këtë paradoks, që Lulzim Basha e shoqëron me heshtje, ishte krejt flagrant një ilustrim i pozitës së vështirë ku gjenden ministrat teknikë. Ministri i Drejtësisë, për hir të së vërtetës një nga njerëzit më të aftë që ka PD, u sfidua publikisht me tallje e moskonsideratë nga një kompani private, që ka sjellë byzylykët e shërbimit të provës. Dy herë e ftoi ministria këtë kompani për të bërë verifikimet e gjendjes e funksionimit të tyre dhe ajo jo vetëm që nuk u paraqit, por as nuk i ktheu përgjigje. Një injorim i tillë publik nuk ka shans t’i ndodhë një ministri të Ramës. Për pasojë, ministri teknik i opozitës gjendet në një situatë, ku kryeministri nuk e mbështet, ndërsa Basha nuk e tërheq.

Pa u ndalur tek rasti që po heton ministri Bardhi, përse vallë duket detyruar të vihet në një pozitë të tillë? E bashkë me të edhe Lulzim Basha që e mban aty, përse vallë e pranon këtë tallje e përçmim që i bëhet publikisht?

Këtë situatë e rëndojnë më tej edhe justifikimet alogjike, mbase për shkak të vapës, që lëshojnë përfaqësues të tij, se teknikët duke qëndruar deri në fund në detyrë, respektokan Kushtetutën e marrëveshjen e 18 majit.

Me një fjalë, opozita do vazhdojë të bëhet qesharake deri në fund, edhe kur tallen kaq hapur e kaq publikisht, me një rol që nuk i takon, qeverisjen, por këmbëngul ta luajë, për një arsye, që deri tani asnjë mendje racionale, sado dashamirëse ndaj Bashës e PD-së, nuk e rrok dot.

Përse Lulzim Basha po e lë të bjerret çdo ditë e në rënie të lirë, atë që është arma kryesore e opozitës, besueshmëria, ky mbetet një mister i madh, por edhe një luks i pakuptimtë, për moralin e cenuar tashmë nga një marrëveshje e pazbardhur, e nga një humbje spektakolare.

Marrëveshja Rama-Basha, e mirë apo e dëmshme për shqiptarët?

TË FUNDIT

Dy skenarët e Bashës dhe rreziku i një opozite fasadë

Dy skenarët e Bashës dhe rreziku i një opozite fasadë

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha dje u rikthye zyrtarisht n&e...

Zbulohet vendimi i Bashës, ja postet e reja që u ka rezervuar ish ministrave teknikë

Zbulohet vendimi i Bashës, ja postet e reja që u ka rezervua…

Mes polemikave dhe premisave shtatë ministrat demokratë dhan&eum...

Tërmet Peçi godet sërish/ Vjen “Ali Pasha Arena”

Tërmet Peçi godet sërish/ Vjen “Ali Pasha Arena”

Kryebashkiaku i Tepelenës, Tërmet Peçi është ri...

Gati taksa e re, ja përse bëhet fjalë

Gati taksa e re, ja përse bëhet fjalë

Taksa e re e apartamenteve do të jetë gati në fund të ...

Olsi Teqja: Ja batutat që bëra me futbollistët e Milanit

Olsi Teqja: Ja batutat që bëra me futbollistët e Milanit

Mbrojtësi tiranas i Shkëndijes së Tetovës, Olsi Teqja...

Rrëfehet ish-arbitri ndërkombëtar: Ja çfarë na bëri Ardian Çobo në Berat në vitin 1999

Rrëfehet ish-arbitri ndërkombëtar: Ja çfarë na bëri Ardian Ç…

Një ndër emrat më me peshë të futbollit shqiptar...

I quajti shqiptarët “shitës akulloresh”, reagon komentatori kroat

I quajti shqiptarët “shitës akulloresh”, reagon komentatori …

Komentatori kroat i televizionit HRT, Stjepan Balog, ka kërkuar falje...

Më e keqja ndodhi/ Holanda e bën kërkesën zyrtare: Shqipërisë ti kthehen vizat. Ja dokumenti i policisë (FOTO)

Më e keqja ndodhi/ Holanda e bën kërkesën zyrtare: Shqipëris…

Policia dhe Prokuroria Holandeze kanë hartuar një raport ku k&eu...

Ekstradimi Ballist Morinës, reagon Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar: Kryeministër mbro shtetasit shqiptarë, Serbia ushtron dhunë e tortur...

Ekstradimi Ballist Morinës, reagon Lëvizja për Shqipëri të B…

Ismail Morina, i njohur si Ballist Morina, personi që ngriti dronin m...

Sot starton Seria A, Alegri kërcënon rivalët

Sot starton Seria A, Alegri kërcënon rivalët

Sot në orën 18:00 Seria A, ngre tiparin me një ndeshje mes ...

Armando Sadiku në qendër të kritikave, ja çfarë shkruajnë mediat polake

Armando Sadiku në qendër të kritikave, ja çfarë shkruajnë me…

Mediat polake i janë vënë pas Armando Sadikut, duke e kriti...

Shifra të çmendura, ja sa merr Skënderbeu për kualifikimin

Shifra të çmendura, ja sa merr Skënderbeu për kualifikimin

Skënderbeu kërkon të ripërsërisë suksesin e ...

Piratët kompjuterikë zbulojnë rrogën e Rodriguez

Piratët kompjuterikë zbulojnë rrogën e Rodriguez

Football Leaks ka zbuluar se Bayern i Munihut do t’i paguajë 6...

Ditë e mbushur me miqësore, ja ku luajnë skuadrat shqiptare

Ditë e mbushur me miqësore, ja ku luajnë skuadrat shqiptare

Edhe këtë fundjavë nuk mungojnë ndeshjet miqësore...

Talenti shqiptar zgjedh Kombëtaren e Zvicrës

Talenti shqiptar zgjedh Kombëtaren e Zvicrës

Qëndrim Kameraj sulmuesi 18-vjeçar që është pje...

Veliaj: Punë të vogla, me dashuri të madhe (FOTO)

Veliaj: Punë të vogla, me dashuri të madhe (FOTO)

Për shumicën e qytetarëve gushti është muaji i pu...

Lexo më shumë ...

×