GJENIALITET DHE FANTAZI, NGA DURRËSI

Nga Dritan Kaba

Kete nuk e kisha pare. Ngela i mahnitur dhe surprizuar nga gjenialiteti dhe largpamesia e Gjushit.
Kjo pamje eshte nga plazhi i Durresit.
Ishte ngushtuar rruga !!!!
Nga kater korsi ishte kthyer me dy. Hedhur miliona euro per beton per te bere parkime ne vend te rruges.
Pas pallateve vende te tera per parkim ose per ngritur parkime publike me kate per turistet.
Vetem nje njeri gjenial si Dako mund ta beje te zevendesoje rrugen me parkime.
Ne cdo vend te botes shpronesohet dhe prona private per te zgjeruar rruget, ky i ngushton.
Ne mengjes mu deshet 30 minuta te kaloja dy kilometra, imagino ne darke.
Gjithsesi jam shume i lumtur dhe krenar qe jam shqiptar. Duhet te jemi te vetmit ne Bote qe kemi nje kryebashkiak qe shpenzoi kater vjet dhe miliona euro qe te perfundonte vepren e tij Gjushi I Madh:
Ngushtimin e rruges se Plazhit!
Tutjepamesia e tij kalon edhe kufijte e imaginates se Zhyl Vernit ( Jules Verne ) . Asgje nuk eshte bere rastesisht, cdo gje eshte tutjepamese.
Gjeniu ka menduar per pas 200 vitesh. Edhe kjo ne nje qytet me histori mbi 3 mije vjecare, eshte nje kohe shume e shkurter.
Gjushi ka menduat per te ardhmen, qe emri i tij te jete i skalitur ne histori.
Brezat pasardhes, pas 200 vjetesh, jo vetem do e kuptojne, por edhe do e admirojne, per tutjepamesine e tij.
Gjushi po pergatit Durresin dhe zonen e plazhit per epoken e makinave fluturuese,
Cfare do duheshin atehere rruget?!
Ne te ardhmen do duhen vetem parkime, ku te ulen makinat fluturuese.
Kjo eshte t'i paraprish te ardhmes dhe te punosh per te.
Prandaj une ndihem krenar dhe i qete per Shqiperine qe do i lejme brezave trashegim.
Vetem nje tutjepamesi e tille mund ta realizoje.

Besoni te ushqimet që bleni? Ushqehemi apo helmohemi?

TË FUNDIT

VIDEO /Basha-Ramës: E shite Tahirin, por pas Sajmes fshihesh ti, trafikantët pranuan blerjen e votës. Nesër ora vendimeve të mëdha

VIDEO /Basha-Ramës: E shite Tahirin, por pas Sajmes fshihesh…

Kreu i Partisë Demokratike ka paraljmëruar se nesër do t&eu...

Zhurmë e madhe sot për Sajen! Tre ditë dhe shuhet prap

Zhurmë e madhe sot për Sajen! Tre ditë dhe shuhet prap

Nga Ilir Demaliaj Zhurmë e madhe sot për Sajen! Tre ditë...

Manjani: Jo Saimiri, por Rama!

Manjani: Jo Saimiri, por Rama!

Nga Ylli Manjani Jo Saimiri, por Rama!—�—�—Gabimi i mad...

Rama në samitin me bizneset nga rajoni: Të mos biem në kurthin e polemikave, duhet bashkëpunim më i madh

Rama në samitin me bizneset nga rajoni: Të mos biem në kurth…

Kryeministri Edi Rama iu drejtua sot Samitit rajonal “100 liderë...

Përgjimi i trafikantëve/ Habilaj dhe Çelaj ndajnë pazaret: 30 mijë euro do ia çoj Saimirit

Përgjimi i trafikantëve/ Habilaj dhe Çelaj ndajnë pazaret: 3…

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka publikuar dosjen e plot&...

A po e shet Rama Tahirin ashtu siç shiti Shpëtim Gjikën?

A po e shet Rama Tahirin ashtu siç shiti Shpëtim Gjikën?

Akuzat për përfshirjen e ish ministrit të brendshëm, S...

Shtohen zërat për largimin e Ramës: E vetmja zgjidhje është rrëzimi i tij!

Shtohen zërat për largimin e Ramës: E vetmja zgjidhje është …

Dalja në dritë e dosjes së Habilajve dhe përfshirja n&...

Çfarë po ndodh? Basha e Kryemadhi kanë një lajmërim...

Çfarë po ndodh? Basha e Kryemadhi kanë një lajmërim...

Arrestimi i Moisi Habilajt duket se ka tronditur opinionin publik. Kreu i ...

“Dosja Habilaj”, zbulohen 4 shqiptarët e tjerë të shpallur në kërkim nga drejtësia italiane

“Dosja Habilaj”, zbulohen 4 shqiptarët e tjerë të shpallur n…

Pas zbatimit të urdhër arrestit për 11 persona të arre...

E Fundit/ Basha publikon dosjen e plotë të bandës “Habilaj-Tahiri”

E Fundit/ Basha publikon dosjen e plotë të bandës “Habilaj-T…

Partia Demokratike publikon dosjen e plote hetimore per banden e droge dhe...

Video/ Lidhja me Habilajt, Tahiri rrëfen: Gënjeshtër e madhe, ky është gabimi im...Ka dhe një mesazh për Ramën

Video/ Lidhja me Habilajt, Tahiri rrëfen: Gënjeshtër e madhe…

Ish Ministri i Punëve të Brendshme ka dalë në një...

Vasili paralajmëron Ramën: Kryeministër, Nuk i lan dot duart duke shitur ish- ministrin shërbëtor të drogës dhe krimit

Vasili paralajmëron Ramën: Kryeministër, Nuk i lan dot duart…

Kreu i Grupit Kuvendor të LSI, Petrit Vasili përmes një pos...

Kokëdhima: Rama të dorëhiqet, Tahiri të arrestohet

Kokëdhima: Rama të dorëhiqet, Tahiri të arrestohet

ZGJIDHJA kërkoi që kryeministri Rama të japë dorë...

Gazetarja, deklaratë tronditëse për takimet e politikanëve në burgje

Gazetarja, deklaratë tronditëse për takimet e politikanëve n…

Gazetarja Klodiana Lala e ftuar në studion e emisionit “Studio ...

Rama reagon për ish ministrin e brendshëm Tahiri: Duam të vërtetën për Tahirin! Sa më parë!

Rama reagon për ish ministrin e brendshëm Tahiri: Duam të vë…

Edi Rama ka reaguar me një status në facebook, në të c...

Nëse po godasim Tahirin, po shpëtojmë Edi Ramën sot

Nëse po godasim Tahirin, po shpëtojmë Edi Ramën sot

Nga Arben Skenderi Tani beteja jonë është dëbimi i Ed...

Lexo më shumë ...

×