PR-agjentët mediatikë dhe PR-këshilltarët e pushtetit

Enver Bytyçi

Mitet, legjendat, teoritë konspirative, gjysmë shpjegimet, gjysmë thëniet e pohimet, ikja nga e vërteta, ishin disa nga format e komunikimit të mbrëmshëm të kryeministrit shqiptar në emisionin televiziv “Xing me Ermalin”. Nëse studiuesit do të donin të hulumtonin se çfarë përfaqëson sot në Shqipëri komunikimi i shefit të ekzekurivit me publikun shqiptar, ata do të gjenin një material të bollshëm për të provuar mikrotezën se në ditët e sotme informacioni, media, nuk janë më në rolin dhe misionin e tyre në shërbim të publikut, por punojnë sipas një axhende të caktuar për manipulimin e publikut. Ajo që ata kanë si synim dhe mission, informimi i publikut për të vërtetën, po shkon drejt finishit.

Ndikimi i mendimit dhe opinionit publik duket se është qëllimi kryesor i mediave në Shqipëri. Rasti i mbrëmshëm zbulon qartë skemën e përdorur për këtë qëllim. Ai ishte parapërgatitur si në qendrat mediale të luftës, ku konkurenca e manipulimit në front bëhet groteske. Sipas një koncepti të planifikuar ishte ideuar gjithçka, me qëllim tkurrjen e mendimit e madje mpirjen e tij. Vendin e redaktorëve, të cilët nuk shihen në ekrane, e kishin zëne PR këshilluesit. Gjithçka, qëllimi e mesazhi, nocionet, argumentet dhe të thënat, faktet dhe faktet e supozuara, të cilat u sollën në emisionin në fjalë, ishin një strategji e menduar mirë për të luajtur rolin e reklamës, të spoteve televizive, të njoftimeve mediatike, të broshurave, shfaqjeve në internet dhe veprimtarive elektorale të paskrupullta. Por kurrësesi ato nuk ishin e nuk mund të quhen si burim informacioni. Tallja, grotesku, shëmtia e ironisë së shëmtuar u përdorën si maska e çorientimit të opinionit publik.

Dhe ajo që ndodhi mbrëmë me Ermal Mamaqin ka kohë që ndodh në median shqiptare. PR agjentët e qeverisë e të bashkisë së Tiranës janë shpërndarë jo vetëm në zyrat e shtetit, por në të gjitha mediat televizive si dhe online, me qëllim kontrollin e mendimit publik, orientimin e tij në kanalet e politikës qeveritare, fshehjen e të vërtetave ta dhimbshme për këtë vend, krijimin e një bote virtuale, të cilën njerëzit thjesht mund ta ëndërrojnë, por kurrësesi ta prekin, e të gjitha këto sjellin më në fund një situatë të rëndë zhgënjimi, kur njerëzit zgjohen nga ëndërra e bukur që ua ushqen ekrani mashtrues me protagonistë mashtrues.

Nuk bëhet më fjalë për debat, për argument, për ballafaqime e shpalime të sukseseve e dështimeve të qeverisë sonë. Fjala është gjetkë: Tri vite e 8 muaj dhunë e kërbaç, rritje taksash e ulje të ardhurash, keqqeverisje me korrupsion e në bashkëpunim me krimin e organizuar dhe katër muaj shpëlarje intensive e trurit. Dhe sikur kjo shplarje truri të mos vinte gjithashtu pas 44 muajve të manipulimit permanent të informacionit për ta ndikuar opinionin publik në interest ë pushtetit, do të ishte gjysma e të keqes. Ajo që nisi ditën e parë të qeverisjes u trash dhe mori përmasat e një epidemie në ditët e fundit të kësaj qeverisjeje. Kazani mediatik ka tashmë brenda vetës mbeturinat e një politike qeveritare të dështuar në Shqipëri.

Fatmirësisht bota shqiptare po shkon drejt atij emancipimi splid që të shohë më mirë e më qartë këtë eksplozion mediatik të shtirur dhe në mos menjëherë, në mënyrë të përshpejtuar, do ta refuzojë propagandën e PR agjentëve televizivë, e PR – këshilltarëve të qeverisë, si kusht i domozdoshëm për të vendosur në vend dinjitetin e saj. Ditën që do të kuptojmë se qeveria e sotme shqiptare investon më shumë për PR agjentët e PR këshilltarët, sesa për të hapur vende punë dhe për të rritur mirëqenien e shqiptarëve, atë ditë do të marrë fund procesi i manipulimit të mendimit dhe opinionit publik, e për rrjedhojë do të ndryshojnë zhvillimet në këtë vend. /360grade.al/

Besoni te ushqimet që bleni? Ushqehemi apo helmohemi?

TË FUNDIT

Blendi Fevziu: Më ofruan valixhen plot me para sepse...

Blendi Fevziu: Më ofruan valixhen plot me para sepse...

Blendi Fevziu është ndër figurat e orës së par&eu...

Edi Ramës i nxjerrin “vajzën romantike”

Edi Ramës i nxjerrin “vajzën romantike”

Që kryeministri shqiptar është piktor kjo dihet, por sot n&...

Kosova në zgjedhje, kush pritet të fitojë e të humbasë

Kosova në zgjedhje, kush pritet të fitojë e të humbasë

Mbi 1.8 milion qytetarë të Kosovës do t’i drejtohen k...

Deputeti Balliu: Emri Tahirit si trafikant, vetëm na kujton Ramën si bos të drogës

Deputeti Balliu: Emri Tahirit si trafikant, vetëm na kujton …

Klevis Balliu, Deputet i Partisë Demokratike, përfaqësues i...

Deputeti Balliu: Rezultati i zgjedhjeve në Shqipëri vendoset në Katania

Deputeti Balliu: Rezultati i zgjedhjeve në Shqipëri vendoset…

Deputeti i Partisë Demokratike, Klevis Balliu përmes një po...

LSI, Braimllari deklaratë të fortë: Ja kush e përdori ish- ministrin Saimir Tahirin

LSI, Braimllari deklaratë të fortë: Ja kush e përdori ish- m…

  Flet Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes Socialiste...

Sali Berisha: Ja e vërteta e drekës së Ramës

Sali Berisha: Ja e vërteta e drekës së Ramës

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka postuar një foto në faqen e ve...

Ndërhyn Erion Braçe: I fituam me burra dhe...

Ndërhyn Erion Braçe: I fituam me burra dhe...

Në kulmin e debatit për përfshirjen e segmenteve të kr...

Patozi ‘letër’ partnerëve: Mos u çudisni kur që qeveria t’ju urrejë fort, kurse opozita t’ju marrë inat për vdekje

Patozi ‘letër’ partnerëve: Mos u çudisni kur që qeveria t’ju…

Ish-deputeti i PD-së Astrit Patozi ka ironizuar situatën politik...

Video/ Momenti i tmerrshëm kur basketbollisti thyen kyçin e këmbës gjatë ndeshjes

Video/ Momenti i tmerrshëm kur basketbollisti thyen kyçin e …

Fati nuk ka qenë me basketbollistin profesionist Gordon Hayward ...

Italianët: Habilajt lidhen Saimir Tahirin me Klemend Balilin

Italianët: Habilajt lidhen Saimir Tahirin me Klemend Balilin

Grupi i Habilajve ka pasur lidhje me rrjetin e Klement Balilit, një t...

Video/ Mënyra e veçantë që nuk e dinit sesi portierët stërvitin reflekset e tyre

Video/ Mënyra e veçantë që nuk e dinit sesi portierët stërvi…

Një teknik e re stërvitje për portierët sapo ësht...

Balliu: Front opozitar kundër Frontit Kriminal të qeverisë Rama

Balliu: Front opozitar kundër Frontit Kriminal të qeverisë R…

Nga Klevis BalliuSi nje nga mbeshtetesit e pare te krijimit te nje fronti ...

Lamtumirë Rama! Ike me turp nga kjo punë

Lamtumirë Rama! Ike me turp nga kjo punë

Nga Spartak Ngjela Lamtumirë Rama!Ike me turp nga kjo punë.Dy h...

"Edi Rama nuk shpëton dot më. E di e gjithë bota lidhjen e tij me krimin"

"Edi Rama nuk shpëton dot më. E di e gjithë bota lidhje…

"Edi Rama nuk shpëton dot më, e gjithë bota e di lidhjen e ...

Implikimi i Saimir Tahirit në përgjimet e drogës, Petrit Vasili: Do të ketë protesta në kohën e duhur

Implikimi i Saimir Tahirit në përgjimet e drogës, Petrit Vas…

Kryetari i grupit parlamentar i lëvizjes Socialiste për Integrim...

Lexo më shumë ...

×