Turqit me origjinë shqiptare, histori miqësie apo çmim gjaku?

Nga Ilir Nikolla

Ministri i Jashtëm i Turqisë Çavushoglu, në një deklaratë të djeshme, gjatë së marrjes së çmimit “honoris causa” në Tiranë, në emfazën e ceremonisë deklaroi se “Në Turqi jetojnë miliona shtetas që janë me origjinë shqiptare. Një Shqipëri stabile do të thotë një Turqi e fortë. Shqipërinë ne e mbështesim dhe japim ndihmën tonë për Shqipërinë mike, që është anëtare e NATO-s. Ne në Shqipëri e ndjejmë veten tonë si në shtëpinë tonë”, theksoi kryediplomati i Turqisë. Deklaratës së aleancës mes Shqipërisë dhe Turqisë i bëri jehonë edhe presidenti i Shqipërisë Ilir Meta, i cili u ndal tek ndihma e gjithanshme turke, qysh në vitet ’90, veçanërisht në arsimimin e mijëra studentëve si dhe në rolin shumë domethënës që Turqia ka luajtur për afirmimin e pavarësisë së Kosovës dhe për njohjen e saj ndërkombëtare”.

Deklarimi i ministrit të jashtëm turk është tregues i një qasje të ndryshme që shteti turk mban ndaj minoritetit shumëmilionësh shqiptar, por kjo qasje e ndryshme prej shumë vitesh ka ngecur në nivelin deklarativ dhe s’po regjistron asnjë zhvillim të ri. Kujtesat plot politesë të disa politikanëve shqiptarë, gazetarëve, analistëve apo disa shoqatave patriotike se ka ardhur koha që komuniteti shqiptar në Turqi të ketë një status të vetin dhe të gëzojë të drejta arsimore, gjuhësore e kulturore nën një suazë shtetërore, s’kanë marrë asnjë përgjigje. Asnjë shoqatë e komunitetit shqiptar nuk ka dukje në jetën publike në shtetin turk, asnjë e drejtë linguistike, a qoftë edhe kulturore, nuk po jepet nga administrata e shtetit turk. Në këtë këndvështrim, deklarimi i ministrit të jashtëm turk Çavushoglu se në Turqi jetojnë miliona shtetas me origjinë shqiptare është i pamjaftueshëm për të justifikuar aleancën e fortë shqiptaro-turke që u thirr në vëmendje gjatë ceremonisë së djeshme të dekorimit.

Shpresa e hershme për të nisur disi arsimimin plotësues në shqip të shqiptarëve në Turqi, për të ndalur asimilimin e plotë apo qoftë edhe për ta nxjerrë një pjesë të këtij komuniteti nga gjendja e asimilimit, ka nevojë për prova të forta, në mënyrë që të mos mbetet veç shpresë e që me kalimin e kohës të shndërrohet edhe në një kërkesë të panevojshme. Klasifikimi i shqipes si gjuha e huaj ballkanike më e kërkuar ndër nxënësit e shkollave të mesme turke që u ftuan vjet  të zgjidhnin një gjuhë në të cilin të fitonin dijet bazë, flet për urinë që ekziston në substratin e shqiptaro-turqve modernë për daljen nga ky prag asimilimi. Biseda për gjene shqiptare apo për vëllazëri janë fjalë pa bukë, sa kohë nuk do regjistrohet zhvillim në nxjerrjen e komunitetit shqiptar në Turqi nga hija dhe gjysëmilegaliteti. Ngritja e qendrave të kulturës shqipe dhe e klasave plotësuese atje ku plotësohen kërkesat e nevojshme, duhet të jetë zhvillimi që do të sheshojë disi pezmin që ekziston kudo në botën intelektuale në Tiranë, Prishtinë, Shkup e Tetovë, për marrëveshjet e shekullit të shkuar mbi shkëmbimin e popullsisë, të cilat rritën numrin e komunitetit shqiptar në Turqinë e re, por u shoqëruan me detyrimin e tyre të panegociueshëm për t’u asimiluar në shoqërinë turke.

Dalja nga “status-quo”-ja e deklaratës se në Turqi ka miliona shtetas me origjinë shqiptare do të ishte fara e një marrëdhënieje të re partneriteti të ngushtë mes Shqipërisë që aspiron për t’u anëtarësuar në BE dhe Turqisë kemaliste që ushqen të njëjtën aspiratë. Ka ardhur koha që edhe autoritetet shtetërore në Tiranë, Prishtinë e Shkup të kërkojnë prishjen e “status-quo”-së, përndryshe bisedat për turq me prejardhje shqiptare nuk do rrëfejnë më historinë e miqësisë, por historinë e një çmimi gjaku që paguam edhe pas pavarësisë, ndaj pasardhësve të Perandorisë Osmane./360grade.al

A vazhdon Marrëveshja Rama-Basha për Prokurorin e Përgjithshëm?

TË FUNDIT

'Filozofi' Ndoka, batutat për Kryeministrin dhe një porosi për Ambasadorin

'Filozofi' Ndoka, batutat për Kryeministrin dhe një porosi p…

Emisioni i sotëm i BOOM në RTV Ora News kishte një të ...

Kandidati debaton ashpër me deputeten e PS: Arsyeja që nxorrët banale, çfarë...

Kandidati debaton ashpër me deputeten e PS: Arsyeja që nxorr…

Prokurori Besnik Muçi është përplasur me deputeten s...

Këshilltari i Ramës disa udhëtime me Balilajt jashtë vendit...Udhëzimi për Taulant Ballën

Këshilltari i Ramës disa udhëtime me Balilajt jashtë vendit…

Të tjera fakte tronditëse zbulohen përsa i takon lidhjeve t...

Sali Berisha publikon videon kundër Ramës

Sali Berisha publikon videon kundër Ramës

Ish kryeministri Sali Berisha ka postuar videon denoncuese për ndihma...

“Drogaxhi, halabak, horr e hundëmbushës”/ Çfarë nuk u dëgjua dje në përpasjen Noka- Rama- Berisha

“Drogaxhi, halabak, horr e hundëmbushës”/ Çfarë nuk u dëgjua…

Seanca plenare e ditës së enjte nuk u ka shpëtuar përp...

Rama e bëri për të qarë? Rrëfen Mirela Kumbaro

Rama e bëri për të qarë? Rrëfen Mirela Kumbaro

Mirela Kumbaro, ministre e Kulturës, ishte e ftuar mbrëmjen e so...

"Prokurori i përkohshëm apo prokurori i qeverisë"

"Prokurori i përkohshëm apo prokurori i qeverisë"

Edhe pse debati u fokusua te zgjedhja e Prokurorit të Përkoh&eum...

“Tahiri, Balili e Moisi Habilaj”, çfarë ndodhi në Pogradec para takimit të dy qeverive (VIDEO)

“Tahiri, Balili e Moisi Habilaj”, çfarë ndodhi në Pogradec p…

Mbledhja e dy qeverive, asaj të Shqipërisë dhe Maqedonis&eu...

Panik te Milan/Kërcënimi

Panik te Milan/Kërcënimi

Milan kur u ble nga pronarët e rinj kinez u trumptua me të madhe...

Prokurorja elbasanase Ermira Tafani, Kryeprokurore e përkohshme

Prokurorja elbasanase Ermira Tafani, Kryeprokurore e përkohs…

Në PS po bërtasin se gjoja kandidati për Prokuror i P&eum...

Basha urdhër të prerë deputetëve për...

Basha urdhër të prerë deputetëve për...

Komisioni i Ligjeve në mbledhjen e organizuar ditën e sotme n&eu...

VIDEO/ Pse Shqipëria është bërë një vend shqetësues për BE-në (dhe Francën)

VIDEO/ Pse Shqipëria është bërë një vend shqetësues për BE-n…

Ministri i Brendshëm francez, Gerard Collomb udhëtoi në Tir...

Eskobari’ në UNESCO/ Rama u jep tendera Balilajve, ndërsa Lu ...

Eskobari’ në UNESCO/ Rama u jep tendera Balilajve, ndërsa Lu…

Në një kohë kur deputetët e Rilindjes po denoncojn&eum...

863 mijë eurot në makinën e Sotës, zbulohet dokumenti

863 mijë eurot në makinën e Sotës, zbulohet dokumenti

Publikimi në media i disa përgjimeve të cilat edhe pse ishi...

Data e re. Ja kur dalin përgjigjet e Lotarisë Amerikane

Data e re. Ja kur dalin përgjigjet e Lotarisë Amerikane

Nëse mendoni se janë shuma muaj deri në pritje të dalj...

Lëvizje në Partinë Socialiste/ Kush vjen...

Lëvizje në Partinë Socialiste/ Kush vjen...

Anëtarë të Partisë Socialiste do të votojnë ...

Lexo më shumë ...

×