Letra e qytetarit: Zgjohem çdo ditë me frikë...Nuk dua të kthehem statistikë për policinë

Në kuadër të rubrikës, lajmi luaj lajmi jonë, në imboxin e 360grade.al ka mbërritur kjo letër, e shkruar nga një lexues, që shfaq shqetësimin e tij lidhur me ngjarjet e shumta kriminale që ka në vend. 

Letra

Zgjohem me frikë. Po, kam frikë të dalë nga shtrati, të ndez+ televizorin apo radion, të lexojë në celularë lajmet e fundit, pasi e kam të qartë se çdo gjë do të rrotullohet në dy apo tre fenomene; Drogë, vrasje apo plagosje, aksidente dhe tashmë të mbytur.

Policia e pasqyron me krenari arritjet e saj ditore, ndërkohë që ne na duhet të përballemi me një 24 orësh të ri, në përpjekje për të mos u kthyer në statistikë për Policinë e Shtetit, për tu mos u bërë pjesë e kronikës së zezë, në edicionet e lajmeve ditore.  

Po ashtu kur zgjohem në mëngjes më duhet të dëgjojë se sa shqiptarë janë kapur në europë, sa të tjerë janë vetë vrarë, apo janë kapur për vrasjë dhe se sa drogë kemi shpërndarë, duke u kthyer në tmerrin e kontinentit Europianë. Dje ishim tmerri Greqisë e Anglisë, sot presë ti kemi futur frikën dhe ndonjë vendi tjetër.  

Do doja shumë që kur të zgjohesha në mëngjes, kur të ndizja televizorin, radion apo celularin të lexoja arritjet e vendit tim, arritjet e bashkëqytetarëve të mi. Por në të vërtetë lexojë se si nëna u mbyt për të shpëtuar bijtë e tij, e ndërsa ata që duhet të shpëtojnë jetën e atyre që rrezikojnë mbytjen, me të drejtë nuk janë në pozicionet  e tyre të punës, pasi bashkitë (siç kam dëgjuar në lajme) nuk i kanë paguar rrogat e tyre.

Gjithësesi marrë kurajon dhe dalë nga shtrati me shpresën se diçka më e mirë do bëhet, por jo. Kot e kam, pasi kudo ku dëgjojë e përplasem gjatë ditës dëgjojë njerëz që nuk kanë hallin të ndryshojnë vendin, por janë tifozë të partive politike dhe kjo në gjykimin tim është krimi më i madh që mund ti bëhet vendit...

Ju faliminderit 360grade.al

A do kapen në Shqipëri Peshqit e Mëdhenj?

TË FUNDIT

E kërkon Kombëtarja e Italisë, Allegri: Te Juventus...

E kërkon Kombëtarja e Italisë, Allegri: Te Juventus...

Pas skualifikimit të Italisë nga Botërori “Rusi 2018&...

“Ndihesha si i paralizuar, rrija shtrirë 12 orë...

“Ndihesha si i paralizuar, rrija shtrirë 12 orë...

Ndërsa dita e rikthimit të tij në fushë ka nisur num&e...

Skedina e ditës

Skedina e ditës

Duke nisur nga Kategoria Superiore e vazhduar me kampionate të ndrysh...

Basha u kërkon kancelerive perendimore: Duam Qeveri AntiMafia, ndryshe destabilitet

Basha u kërkon kancelerive perendimore: Duam Qeveri AntiMafi…

-Kreu i PD: Lidhja e krimit me politikën nuk garanton zgjedhje normal...

Reagim urgjent i Berishës: T’i hiqet menjëherë mandati Tahirit

Reagim urgjent i Berishës: T’i hiqet menjëherë mandati Tahir…

Ish-kryeministri Sali Berisha ka kërkuar heqjen e mandatit të Sa...

Elseid Hysaj, mediat italian i vendosin notën mbrojtësit të Kombëtares Shqiptare

Elseid Hysaj, mediat italian i vendosin notën mbrojtësit të …

Napoli ka fituar ndeshjen e radhës në kampionat ndaj skuadrë...

Rama i kërkon llogari ambasadorëve: Ku janë investitorët e huaj, sillini!

Rama i kërkon llogari ambasadorëve: Ku janë investitorët e h…

Ambasadorët e Shqipërisë janë në Tiranë. U t...

Rama mbledh ambasadorët: Duhet të ngjallni interes tek investitorët e huaj

Rama mbledh ambasadorët: Duhet të ngjallni interes tek inves…

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar sot një takim ambasadorët e S...

Kategoria Superiore luan tre përballje, zbardhen emrat e gjyqtarëve

Kategoria Superiore luan tre përballje, zbardhen emrat e gjy…

Sot, do të luhet java e njëmbëdhjetë e kampionatit n&e...

Shuhet legjenda turke e peshëngritjes

Shuhet legjenda turke e peshëngritjes

Është shuar dje në moshën 50-vjeçare legjenda b...

Ambasadorja gjermane: Vetting-u, prova për hapjen e negociatave në BE

Ambasadorja gjermane: Vetting-u, prova për hapjen e negociat…

Flitet aq shumë për reforma në raporte e strategji, por p&e...

Zbardhen 400 mijë tabulate, lojtarët e Kukësit: “Po ia hedhim UEFA-s”, “ia dhamë gjyqtarit”

Zbardhen 400 mijë tabulate, lojtarët e Kukësit: “Po ia hedhi…

Zbardhja e tabulateve telefonike të celularëve që iu konfis...

Moxhi drejt largimit nga Partizani: S’po më argëton më...

Moxhi drejt largimit nga Partizani: S’po më argëton më...

Luçiano Moxhi, njeriu që mori përsipër ndërtimi...

“Kuvendi të mblidhet me urgjencë, t’i heqë mandatin Tahirit”

“Kuvendi të mblidhet me urgjencë, t’i heqë mandatin Tahirit”

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar sot pas publikimit te vendimit te...

Plasin gjobat dhe kushtet te Partizani

Plasin gjobat dhe kushtet te Partizani

Ndryshe nga sezonet e mëparshme këtë vit, Partizani po vuan...

Lacio mposhtet në derbi, ja nota që ka marrë Thomas Strakosha

Lacio mposhtet në derbi, ja nota që ka marrë Thomas Strakosh…

Lacio u mund derbin e kryeqytetit të Italisë, ndaj Romës, p...

Lexo më shumë ...

×