Pse shpërthen ambasadori Lu dhe bandat që drejtojnë Shqipërinë…

Ka ndryshuar diçka e rëndësishme apo diçka e rëndësishme pritet të ndodhë në Shqipëri, me këtë klasë politike?

Ambasadori Lu, që është teorikisht edhe në periudhën e fundit të mandatit të tij diplomatik, e ka intensifikuar dukshëm kritikën e tij të ashpër ndaj kësaj Shumice dhe rreshton ditë pas dite, mëkatet e saja të djeshme dhe të sotme.

Lu nënvizon dekriminalizimin e Kuvendit, kur është e qartë, që numri më i madh, i deputetëve me probleme apo kandidatëve për kryebashkiakë, ishte prurja e PS dhe pra, një prurje personale e kryeministrit të sotëm.

20 bandat apo 20 familjet mafioze që drejtojnë sot Shqipërinë sipas tij, dihet që më së shumti janë të lidhura natyrshëm me pushtetin dhe në krye të pushtetit në këtë vend, dihet se kush është.

Është pra një ndërrim kursi?

Është pra kryeministri i sotëm, një target, pas një diagnoze të re që vjen nga Washingtoni? Apo ambasadori Lu, me informacionin specifik që ka në tryezën e tij, ka krijuar një këndvështrim të ri, për faktorët e të keqes, që mundojnë Shqipërinë?

Apo thjesht kemi të bëjmë me një paralajmërim, sepse zullumi i gjithë pushtetshmërisë së kësaj Shumice, po shndërrohet në një papërgjegjshmëri dhe në një arrogancë, që mund të marrë një spirale të rrezikshme?

Interesat amerikane në Shqipëri, janë shumë të rëndësishme, por edhe interesat jetike shqiptare, janë të lidhura me qindra fije të pazgjidhshme me politikën dhe vëmendjen amerikane.

Shumë cuba të mbipasuruar, nga radhët e politikës ose jo, e ndjejnë veten nën trysninë e vëmendjes amerikane dhe kërkojnë më shumë “pavarësi”, për të mbajtur dhe forcuar klanet e tyre, për të siguruar paprekshmërinë e parave të tyre dhe të influencave të jashtëzakonshme dhe jo ligjore që ata kanë.

Për të vijuar mjeljen e lopës Shqipëri, por edhe për të therur interesat e saja kombëtare, nëse i vjen mirë bizneseve të tyre.

Ky realitet ka sjellë një polarizim të rrezikshëm të shoqërisë sonë, polarizim që mbart destabilizim të thekshëm social, destabilizim të cilit i druhet më së shumti ambasadori Lu dhe Departamenti Amerikan i Shtetit.

Dhe pra, dukshëm Lu, tashmë njohës i mirë i realitetit shqiptar, është hedhur në një sulm të paparë dhe shpresojmë të mbarë, për të korrigjuar këtë situatë shqiptare, shumë afër pikës kritike që mbiquhet: Out of control! /360grade.al/

A vazhdon Marrëveshja Rama-Basha për Prokurorin e Përgjithshëm?

TË FUNDIT

Tifozët i dalin kundër, Besnik Hasi në pozitë të vështirë

Tifozët i dalin kundër, Besnik Hasi në pozitë të vështirë

Besnik Hasi gjendet përballë një situate mjaft të &cce...

Ambasadori Lu tregon se ku ‘çalojnë’ zgjedhjet në Shqipëri, merr si shembull nënën e tij

Ambasadori Lu tregon se ku ‘çalojnë’ zgjedhjet në Shqipëri, …

TIRANE – Donald Lu njihet si një nga ambasadorët q&eu...

Përdhunoi shqiptaren, klubi i njohur refuzon Robinhon

Përdhunoi shqiptaren, klubi i njohur refuzon Robinhon

Braziliani Robinho tashmë po fillon të vuajë pasojat e d&eu...

Kriza në Reformë në Drejtësi, përfaqësuesi i shoqërisë civile në KLP mund të mos zgjidhet kurrë

Kriza në Reformë në Drejtësi, përfaqësuesi i shoqërisë civil…

Përfaqësuesi i shoqërisë civile në Këshillin...

Donnarumma-Milan, një histori përplasjesh, Raiola në mes dhe një ngërç ligjor

Donnarumma-Milan, një histori përplasjesh, Raiola në mes dhe…

Juventus, Real Madrid, Barcelona, PSG, Manchester United, Manchester City ...

Votimi elektronik, flet Lu: Keni probleme me blerjen e votës, elektronika i zgjidh këto

Votimi elektronik, flet Lu: Keni probleme me blerjen e votës…

Ambasadori amerikan Donald Lu ka vlerësuar përdorimin e teknolog...

Faktet penale dhe mesazhet që rrëzuan mbrojtjen e Tahirit

Faktet penale dhe mesazhet që rrëzuan mbrojtjen e Tahirit

Ish-Ministri i Punëve të Brendshme, Saimir Tahiri nuk mund t&eum...

PD pranon kontratat e lobingut, flet për shpenzimet: Janë politike, jo zgjedhore

PD pranon kontratat e lobingut, flet për shpenzimet: Janë po…

Partia Demokratike, me anë të juristit të saj në Komis...

Patozi: Basha tentoi të tjetërsojë PD-në, kur humbi u tërhoq

Patozi: Basha tentoi të tjetërsojë PD-në, kur humbi u tërhoq

Ish-deputeti i PD-së,  Astrit Patozi, akuzoi kreun demokrat Lulz...

Habit Paloka: Pse hymë në zgjedhje? Na kërcënuan, na detyruan në...Basha ka përgjegjësi për...

Habit Paloka: Pse hymë në zgjedhje? Na kërcënuan, na detyrua…

Deputeti i Partisë Demokratike, dhe njëherazi nënkryetari i...

Trondit gazetari, "zbulon" deputetët e kanabisit

Trondit gazetari, "zbulon" deputetët e kanabisit

Gazetari Basir Çollaku, i ftuar në emisionin 360gradë, t&...

Deputeti Luan Rama: Kryeministri nuk është i qetë sepse…

Deputeti Luan Rama: Kryeministri nuk është i qetë sepse…

Deputeti i LSI-se, Luan Rama, ne studion e 360grade të Artur Zhejit, ...

Shpërthen Gjokutaj/ Nuk trajtohet kanabisi, si shëndetësia qe nuk ka shtretër (360video)

Shpërthen Gjokutaj/ Nuk trajtohet kanabisi, si shëndetësia q…

Avokati Genc Gjokutaj, në emisionin 360gradë, të Artur...

Shokon gazetari: Sot, vrasje për trafikun e drogës (360video)

Shokon gazetari: Sot, vrasje për trafikun e drogës (360video…

Gazetari Roland Qafoku, në 360gradë të Artur Zhejit, duke k...

Trondit gazetari,  zbulon mesazhet e bashkëshortes së Tahirit

Trondit gazetari, zbulon mesazhet e bashkëshortes së Tahiri…

Gazetari Basir Çollaku, në emisionin 360gradë, të Ar...

Braçe kundër Peleshit, sfidohen në Kuvend

Braçe kundër Peleshit, sfidohen në Kuvend

Seanca Plenare e së enjtes, ka për rend dite diskutimin  pe...

Lexo më shumë ...

×