Zyra Informative e kryeministrit

Para ca javësh nxorri një listë, nëpunësish që sipas tij janë të inkriminuar. Një listë me 100 persona, të raportuar nga një ent i panjohur informativ, që thuhet se ka disa kohë, që vepron si një zyrë personale informative e kryeministrit. Këta 100 persona ishin 100 drejtorë me origjinë politike rokoko, PS+LSI, të cilët u paragjykuan si të korruptuar apo të paaftë apo si një listë nëpunësish, që do të shfarosej, për tu lënë vendin 100 të tjerëve. Efekti ishte i menjëhershëm.

“Zyra informative” e kryeministrit, duke se merret edhe me dizinformim të qëllimshëm, si edhe ishte rasti i një nëpunësi të lartë, që vjen nga LSI dhe që u shpall rrejshëm i arrestuar në 48 orët e fundit.

Dje mblodhi dhe kërcënoi në mënyrë revolucionare të gjithë drejtorët e zyrave hipotekore të Shqipërisë, duke ju dhënë 24 orë afat. Dhe afati skadon sot në mesnatë, mediat akoma nuk kanë shënuar reagimin e tyre, por duke qenë se shumica duhet të jenë juristë me profesion, ata presin të shkarkohen nga shteti, që të fitojnë më pas proçeset gjygjsore dhe të marrin dëmshpërblimet.
Zyra informative dhe operative pranë kryeministrit, përgatit lista me emra, dosje, ndoshta porosit përgjime, shënime biografike, por merret, informojnë burimet e pamvarura, edhe me presione, për ndrrim ngjyre partiake, në këmbim të ruajtjes së postit, që politikisht kanë patur nga LSI. Kjo aplikohet, për ata që kanë treguar një peshë elektorale të qëndrueshme në zgjedhjet më të fundit politike dhe që kanë poste “interesante” nga pikëpamja financiare.

Kësaj kategorie, zyra u përgatit një ofertë “tradhëtie” të leverdisshme, ruajtje e postit, “dashamirësi” dhe “vlerësim” dhe në një fazë të dytë një marrëveshje, për një kalim “llogjik” dhe “natyral”në krahun e më të fortit, e pra nga LSI drejt PS.
Mirëpo “Zyra” e kryeministrit, ka tagra dhe për të tjera gjëra. Burimet thonë se ka tagra edhe për të përpiluar formula kontrolli kapilar dhe më pas argumenta presioni për të gjithë administratën, pamvarsisht origjinës politike të preardhjes së tyre.
Skenari është gjithmonë e më i qartë.

Qeverisja do të jetë gjithmonë e më në mënyrë të personalizuar dhe gjithmonë e më në mënyrë policieske, përkundrejt administratës, por kjo skemë mund të shtrihet fare mirë edhe për të “pakënaqurit” në brendësi të PS, për binzeset me miqësi politike të “dyshimta” dhe të pakontrollueshme, me mediat rrebele dhe me indeks pamvarsie, si edhe kuptohet edhe për titullarët e Opozitës.
Zyra Informative, do të jetë vetëm në dispozicion të kryeministrit dhe thuhet se do ti raportojë atij, edhe mëkatet personale të këtyre kategorive. Ku përfshihen flirtet, skandalet e fshehura seksuale, pasionet për seksin, alkoolin, jetën e natës apo bixhozin si dhe miqësitë e dyshimta politike.
Rast pas rasti kryeministri, do të instruktojë kryespiunët, që ata të instruktojnë spiunët dhe zarat e tyre, që të thellojnë investigimet e posaçme dhe aspak ligjore ndaj individëve të caktuar që mund të shquhen për aktivitetin e tyre shqetësues opozitar.
Ndërkohë edhe Policia e Shtetit mund të ketë detyra paralele, sepse de facto, do të drejtohet në mënyrë inteligjente nga Zyra Informative, që në mënyrë të koduar dhe me emërtesë ndryshe, do të vazhdojë të ketë zyrat e veta edhe në Kryeministri, por jo vetëm.
Kutpohet fare mirë se në çfarë rregjimi të ri, organizativ dhe informative, përgatitemi të hyjmë shumë shpejt nën hyqmin e timonierit të vetëm… /360grade.al/

Besoni te ushqimet që bleni? Ushqehemi apo helmohemi?

TË FUNDIT

VIDEO /Basha-Ramës: E shite Tahirin, por pas Sajmes fshihesh ti, trafikantët pranuan blerjen e votës. Nesër ora vendimeve të mëdha

VIDEO /Basha-Ramës: E shite Tahirin, por pas Sajmes fshihesh…

Kreu i Partisë Demokratike ka paraljmëruar se nesër do t&eu...

Zhurmë e madhe sot për Sajen! Tre ditë dhe shuhet prap

Zhurmë e madhe sot për Sajen! Tre ditë dhe shuhet prap

Nga Ilir Demaliaj Zhurmë e madhe sot për Sajen! Tre ditë...

Manjani: Jo Saimiri, por Rama!

Manjani: Jo Saimiri, por Rama!

Nga Ylli Manjani Jo Saimiri, por Rama!—�—�—Gabimi i mad...

Rama në samitin me bizneset nga rajoni: Të mos biem në kurthin e polemikave, duhet bashkëpunim më i madh

Rama në samitin me bizneset nga rajoni: Të mos biem në kurth…

Kryeministri Edi Rama iu drejtua sot Samitit rajonal “100 liderë...

Përgjimi i trafikantëve/ Habilaj dhe Çelaj ndajnë pazaret: 30 mijë euro do ia çoj Saimirit

Përgjimi i trafikantëve/ Habilaj dhe Çelaj ndajnë pazaret: 3…

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka publikuar dosjen e plot&...

A po e shet Rama Tahirin ashtu siç shiti Shpëtim Gjikën?

A po e shet Rama Tahirin ashtu siç shiti Shpëtim Gjikën?

Akuzat për përfshirjen e ish ministrit të brendshëm, S...

Shtohen zërat për largimin e Ramës: E vetmja zgjidhje është rrëzimi i tij!

Shtohen zërat për largimin e Ramës: E vetmja zgjidhje është …

Dalja në dritë e dosjes së Habilajve dhe përfshirja n&...

Çfarë po ndodh? Basha e Kryemadhi kanë një lajmërim...

Çfarë po ndodh? Basha e Kryemadhi kanë një lajmërim...

Arrestimi i Moisi Habilajt duket se ka tronditur opinionin publik. Kreu i ...

“Dosja Habilaj”, zbulohen 4 shqiptarët e tjerë të shpallur në kërkim nga drejtësia italiane

“Dosja Habilaj”, zbulohen 4 shqiptarët e tjerë të shpallur n…

Pas zbatimit të urdhër arrestit për 11 persona të arre...

E Fundit/ Basha publikon dosjen e plotë të bandës “Habilaj-Tahiri”

E Fundit/ Basha publikon dosjen e plotë të bandës “Habilaj-T…

Partia Demokratike publikon dosjen e plote hetimore per banden e droge dhe...

Video/ Lidhja me Habilajt, Tahiri rrëfen: Gënjeshtër e madhe, ky është gabimi im...Ka dhe një mesazh për Ramën

Video/ Lidhja me Habilajt, Tahiri rrëfen: Gënjeshtër e madhe…

Ish Ministri i Punëve të Brendshme ka dalë në një...

Vasili paralajmëron Ramën: Kryeministër, Nuk i lan dot duart duke shitur ish- ministrin shërbëtor të drogës dhe krimit

Vasili paralajmëron Ramën: Kryeministër, Nuk i lan dot duart…

Kreu i Grupit Kuvendor të LSI, Petrit Vasili përmes një pos...

Kokëdhima: Rama të dorëhiqet, Tahiri të arrestohet

Kokëdhima: Rama të dorëhiqet, Tahiri të arrestohet

ZGJIDHJA kërkoi që kryeministri Rama të japë dorë...

Gazetarja, deklaratë tronditëse për takimet e politikanëve në burgje

Gazetarja, deklaratë tronditëse për takimet e politikanëve n…

Gazetarja Klodiana Lala e ftuar në studion e emisionit “Studio ...

Rama reagon për ish ministrin e brendshëm Tahiri: Duam të vërtetën për Tahirin! Sa më parë!

Rama reagon për ish ministrin e brendshëm Tahiri: Duam të vë…

Edi Rama ka reaguar me një status në facebook, në të c...

Nëse po godasim Tahirin, po shpëtojmë Edi Ramën sot

Nëse po godasim Tahirin, po shpëtojmë Edi Ramën sot

Nga Arben Skenderi Tani beteja jonë është dëbimi i Ed...

Lexo më shumë ...

×