Shkarkimet kundër LSI, frika nga sondazhet dhe të gëzuarit e sheshit Willson

Në pothuajse 20 ditë që na ndajnë nga zgjedhjet politike, ka filluar përveç “blablablasë” politike në terren, edhe një fushatë spastrimesh në administratë. “Rastësisht”, por sigurisht që qëllimisht, shkarkimet bien mbi punonjës apo drejtorë të LSI.

Dhe krejt pa përtesë ka përveshur mëngët zv/kryeministrja e re, tekniko-PD-iste, zonja Mandia, që sheh me dashuri të paparë, shkeljen e syrit të kryeministrit dhe majën e stilografit të Ëngjëll Agaçit, në çdo vendim që merr në këtë drejtim.

Është ngritur kësisoj edhe një task forcë, ku LSI nuk merr pjesë, as edhe ministrja e Integrimit, pra një vendimmarrje rreptësisht PD-PD, tjetër bllof i kurdisur nga kryeministri që fërkon duart.

Qëllimi politik dhe elektoral, që ka filluar kjo fushatë?

Të frikësohet baza zgjedhore e LSI, sepse kupola e partive të sapo dashuruara, që paguan shumë para për të bërë sondazhe dhe sondazhet u tregojnë, se ka një mos rritje të PS, një rritje të vogël të PD dhe një rritje eksponenciale të LSI dhe kjo është shumë nervozuese për kupolën e re dhe të përkohshme, rozë e blu.

Po pse?

Sepse e dinë se nuk do të mund të qeverisin bashkë, pas 25 Qershorit. Sidomos Basha e di këtë edhe më mirë, sepse ai, me të drejtë i druhet lojës së dyfishtë të Ramës.
Basha e di mirë që pamvarsisht bisedës kokë më kokë me Ramën, pamvarisht rrugëdaljes që i “dhuroi” Rama, në daljen nga Çadra, ai, lideri i Opozitës “rrebele”, bëri pikërisht atë, që Ramës i interesonte më shumë: Zgjedhjet normale, me Partinë Demokratike brenda, dhe rezultatin e nesërm të pakontestuar, më 25 Qershor, ku shanset e PS-LSI, janë qartësisht më të mëdha.

Basha, ka një merak të madh pra dhe të justifikuar: Po sikur kjo ftohja dhe “sherri” i përhershëm dhe i nëndheshëm, Rama-Meta, të jetë edhe kjo pjesë e një loje?
Sepse takimet kokë më kokë, Rama-Meta, herë me sherre dhe herë më dashuri e qetësi, kanë qenë dhe janë shumë më të shumta.

Po sikur, mbas 25 Qershorit, Rama ta ndajë sërish “Timonin” e qeverisjes me LSI? Çfarë do të ndodhë me Bashën?

Atëhere cila është zgjidhja? I këshillojnë gabueshëm këshilltarët e mirëpaguar nga përtej Oqeanit:

“Goditja e LSI, zvoglimi i eskpansionit të saj dhe marrja në terren e votave të LSI.”
Mënyra?

1. Sulm verbal ndaj Metës dhe Polit të tretë, që udhëhiqet sot natyrshëm nga LSI.
2. Sulm në administratë dhe shkarkime të bujshme nga puna, të LSI-istëve.

Rezultati i parë, i kësaj strategji thurrur nga strategët e kushtueshëm të përtej Oqeanit?
Gëzim i madh për Ramën, kundërshtari i natyrshëm më i madh i PD, sepse miku dhe armiku Basha, po thellon hendekun ndarës PD-LSI, gjë që e afron atë edhe më pranë pushtetit të nesërm.
Rezultati i dytë?
Gëzim i madh te selia e partisë, pranë sheshit ëilson, te LSI, pra. Përmes kësaj lufte ata u besojnë më shumë sondazheve, që e paraqesin rritjen e saj, të “frikshme” për konkurentët.
Rezultati i tretë?
Kur ministrave teknikë të PD, t’u dalë dehja e pushtetit të shijuar shkurtimisht për dy tre muaj, do ta shohin veten përsëri në Opozitë dhe me ca shkresa të firmosura shkel e shko e me nxitim, që do të mund të jenë antipasta e menysë, së Vettingut të votuar para pak kohe.
Të tillë këshilltarë, edhe sikur të punojnë gratis, Luli, duhet t’i mbajë sa më larg, se vetëm ashtu prishin më pak punë. /360grade.al/

Besoni te ushqimet që bleni? Ushqehemi apo helmohemi?

TË FUNDIT

Kryemadhi në konferencë urgjente për mediat, ndiqeni LIVE këtu

Kryemadhi në konferencë urgjente për mediat, ndiqeni LIVE kë…

Kryemadhi më herët: Sot është dita e së vër...

VIDEO/  Pse Shqipëria e acaron Athinën zyrtare? Zbulohen të ftuarit e Zhejit në emisionin 360 Grade

VIDEO/ Pse Shqipëria e acaron Athinën zyrtare? Zbulohen të …

Ditët e fundit, pas miratimit të ligjit të Pakicave Komb&eu...

VIDEO /Basha-Ramës: E shite Tahirin, por pas Sajmes fshihesh ti, trafikantët pranuan blerjen e votës. Nesër ora vendimeve të mëdha

VIDEO /Basha-Ramës: E shite Tahirin, por pas Sajmes fshihesh…

Kreu i Partisë Demokratike ka paraljmëruar se nesër do t&eu...

Zhurmë e madhe sot për Sajen! Tre ditë dhe shuhet prap

Zhurmë e madhe sot për Sajen! Tre ditë dhe shuhet prap

Nga Ilir Demaliaj Zhurmë e madhe sot për Sajen! Tre ditë...

Manjani: Jo Saimiri, por Rama!

Manjani: Jo Saimiri, por Rama!

Nga Ylli Manjani Jo Saimiri, por Rama!—�—�—Gabimi i mad...

Rama në samitin me bizneset nga rajoni: Të mos biem në kurthin e polemikave, duhet bashkëpunim më i madh

Rama në samitin me bizneset nga rajoni: Të mos biem në kurth…

Kryeministri Edi Rama iu drejtua sot Samitit rajonal “100 liderë...

Përgjimi i trafikantëve/ Habilaj dhe Çelaj ndajnë pazaret: 30 mijë euro do ia çoj Saimirit

Përgjimi i trafikantëve/ Habilaj dhe Çelaj ndajnë pazaret: 3…

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka publikuar dosjen e plot&...

A po e shet Rama Tahirin ashtu siç shiti Shpëtim Gjikën?

A po e shet Rama Tahirin ashtu siç shiti Shpëtim Gjikën?

Akuzat për përfshirjen e ish ministrit të brendshëm, S...

Shtohen zërat për largimin e Ramës: E vetmja zgjidhje është rrëzimi i tij!

Shtohen zërat për largimin e Ramës: E vetmja zgjidhje është …

Dalja në dritë e dosjes së Habilajve dhe përfshirja n&...

Çfarë po ndodh? Basha e Kryemadhi kanë një lajmërim...

Çfarë po ndodh? Basha e Kryemadhi kanë një lajmërim...

Arrestimi i Moisi Habilajt duket se ka tronditur opinionin publik. Kreu i ...

“Dosja Habilaj”, zbulohen 4 shqiptarët e tjerë të shpallur në kërkim nga drejtësia italiane

“Dosja Habilaj”, zbulohen 4 shqiptarët e tjerë të shpallur n…

Pas zbatimit të urdhër arrestit për 11 persona të arre...

E Fundit/ Basha publikon dosjen e plotë të bandës “Habilaj-Tahiri”

E Fundit/ Basha publikon dosjen e plotë të bandës “Habilaj-T…

Partia Demokratike publikon dosjen e plote hetimore per banden e droge dhe...

Video/ Lidhja me Habilajt, Tahiri rrëfen: Gënjeshtër e madhe, ky është gabimi im...Ka dhe një mesazh për Ramën

Video/ Lidhja me Habilajt, Tahiri rrëfen: Gënjeshtër e madhe…

Ish Ministri i Punëve të Brendshme ka dalë në një...

Vasili paralajmëron Ramën: Kryeministër, Nuk i lan dot duart duke shitur ish- ministrin shërbëtor të drogës dhe krimit

Vasili paralajmëron Ramën: Kryeministër, Nuk i lan dot duart…

Kreu i Grupit Kuvendor të LSI, Petrit Vasili përmes një pos...

Kokëdhima: Rama të dorëhiqet, Tahiri të arrestohet

Kokëdhima: Rama të dorëhiqet, Tahiri të arrestohet

ZGJIDHJA kërkoi që kryeministri Rama të japë dorë...

Gazetarja, deklaratë tronditëse për takimet e politikanëve në burgje

Gazetarja, deklaratë tronditëse për takimet e politikanëve n…

Gazetarja Klodiana Lala e ftuar në studion e emisionit “Studio ...

Lexo më shumë ...

×