Brukseli flirt me Ramën: Mirë e keni këtë Çoban dhe 4 vjet!...

Është padyshim një flirt i ri, që Brukseli zyrtar sapo shpalli me kryeministrin shqiptar. Mbështetje e hapur, publike dhe pa ekuivok.  Madje me dekor dhe entuziazëm. 

Mungonin vetëm fishekzjarrët dhe buqetat me lule.
Tejet demoralizuese për Opozitarizmin në Shqipëri, i çfarëdollojshëm qoftë ai, politik, social, për interesa apo për ideale.

Junker dhe Mogerini, kanë tashmë një axhendë të shkurtuar dhe me sa duket nuk kanë kohë për të humbur me nuancime dhe ngjyrime.

Një vendi si Shqipëria, kuptohet rrumpalloland, ata i thonë nga Brukseli, se çobani që u zgjodh më 25 Qershor, Rama pra, pamvarsisht kontestimeve të blerje-shitjeve të votës dhe pamvarsisht bollëkut kanabist, që duket tashmë si një film i largët, është pra për Brukselin, Çobani i duhur dhe ustai që meritojnë të kenë shqiptarët për 4 vitet e ardhshme.

Europa pra foli edhe kësaj rradhe, duke mburrur një Reformë Drejtësie që ende ska filluar apo reforma të tjera që sduken gjëkundi, duke na detyruar të fillojmë analizat tona edhe njëherë nga e para, për një balancim të domosdoshëm pushtetesh.

Nëse për Brukselin lluksoz, burokrat dhe të largët, Rama është Çobani i duhur, sipas përshkrimit të zonjës Vlahutin, në Shqipëri ka probleme. Që lidhen pikërisht me vetëpërmbajtjen që duhet të ketë Çobani-Kryeministër, për mos-ushtrim arrogance dhe për mosprishje të vazhdueshme ekuilibrash në peshoren e pushteteve…

Të tjerat le të vinë ashtu si vinë… ky popull është mësuar, edhe ne të tjerët po mësohemi bashkë me të, vit pas viti dhe thinjë pas thinje…/360grade.al

A vazhdon Marrëveshja Rama-Basha për Prokurorin e Përgjithshëm?

TË FUNDIT

Dikur bënte krenarë shqiptarët, Ilir Suli: Sot jetoj me pensionin e mamasë

Dikur bënte krenarë shqiptarët, Ilir Suli: Sot jetoj me pens…

Ish-peshëngritësi Ilir Suli, ka bërë një rrë...

Braçe thërret në Interpelancë Peleshin: Ministira juaj i ka dhënë 20 hektarë Balilit

Braçe thërret në Interpelancë Peleshin: Ministira juaj i ka …

Gjatë interpelancës me ministrin e Bujqësisë, deputeti...

Vrasësi i gjyqtares, Krimet e Rënda kërkojnë burg përjetë për Fadil Kasemin

Vrasësi i gjyqtares, Krimet e Rënda kërkojnë burg përjetë pë…

Prokuroria e Krimeve të rënda ka përfunduar hetimet pë...

Fatos Klosi rrëfen: Ja kur nisën problemet e mia/ Përplasja me...

Fatos Klosi rrëfen: Ja kur nisën problemet e mia/ Përplasja …

Ish -shefi i shërbimit sekret, Fatos Klosi, në 360gradë t&e...

Të maskuar dhe të armatosur,  4 persona trondisin shkodrën...

Të maskuar dhe të armatosur, 4 persona trondisin shkodrën…

Katër persona të maskuar dhe me armë kanë hyrë n...

Lu reagon pas deklaratës të Berishës

Lu reagon pas deklaratës të Berishës

Që ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Dona...

Të maskuar dhe të armatosur, trondisin shkodrën...

Të maskuar dhe të armatosur, trondisin shkodrën...

Me datë 14.12.2017, rreth orës 07:15, ka ardhur një telefon...

Kryeprokurori/ Kryemadhi jep propozimin e saj: Të mos shkelim Kushtetutën, por të gjejmë zgjidhje për KLP...Frika është tek BKH dhe SPAK

Kryeprokurori/ Kryemadhi jep propozimin e saj: Të mos shkeli…

Kryetarja e LSI, Monika Kryeamdhi, duke vijuar retorikën e saj pë...

Kuvendi nis me interpelancën e Peleshit, opozita jashtë sallës: Do të hyjmë pas 'teatrit'

Kuvendi nis me interpelancën e Peleshit, opozita jashtë sall…

Kuvendi i Shqipërisë ka nisur sot punimet në një sall&...

Safet Gjici “lë në baltë” Kukësin...

Safet Gjici “lë në baltë” Kukësin...

Dje, Kukësi ka luajtur ndeshjen e kthimit ndaj Erzenit për Kup&e...

Peleshi pranon: Fermerët ende të dobët, strukturë monitorimi për tokat me qira

Peleshi pranon: Fermerët ende të dobët, strukturë monitorimi…

Ministri i Bujqësisë, Niko Pelshi gjatë replikës s&eum...

Raporti i KQZ-së: Si i fshehu PS-ja shpenzimet për fushatën e Qershorit

Raporti i KQZ-së: Si i fshehu PS-ja shpenzimet për fushatën …

Nuk janë të pakta shkeljet nga ana e Partive Politike në fu...

Dokumenti që po qarkullon me shpejtësi, kandidati për kryeprokuror 3 herë fitues në lloto (SHIFRAT E MAJME)

Dokumenti që po qarkullon me shpejtësi, kandidati për kryepr…

Ditën e djeshme një e nga një përpara Komisionit t&eum...

Kryeprokurori firmën, Kryeministri vulën

Kryeprokurori firmën, Kryeministri vulën

PS dhe Edi Rama nuk tërhiqen nga zgjedhja e një kryeprokurori t&...

Nis kuvendi, opozita nuk merr pjesë në punime... Peleshi në interpelancë

Nis kuvendi, opozita nuk merr pjesë në punime... Peleshi në …

Ka nisur në këto minuta seanca kuvendore në Kuvendin e Shqi...

Petrit Vasili: Po konsumohet grusht shteti në Shqipëri

Petrit Vasili: Po konsumohet grusht shteti në Shqipëri

I pyetur nga drejtuesit e emisionit në Kolaudim, se kush ishte libri ...

Lexo më shumë ...

×