Si kujdeset Rama në fshehtësi për Sajmen…

Nga Artur ZHEJI

Çështja Tahiri dhe ndërlikimet që ajo ka sjellë, ka tërhequr një fije të çorapes dhe po e ç’thur të tërën atë. Eurot e Sotës, funksionarët e Policisë së Qarkut të Vlorës dhe arratisja e tyre, përgjimet e tjera të pritshme, kanë krijuar një ankth të papërshkrueshëm në Shumicën qeverisëse.

Me rezultatin e 25 Qershorit, me Qeverinë e re Rama 2, të gjitha forcat e tjera politike dhe njerëzore dhe shumë Grupe Interesi, ndjehen të rrezikuar nga arroganca e kryeministrit të gjithëpushtetshëm. Instinkti i vetmbrojtjes, i grupon bashkë ata, kundër Shumicës në pushtet që duhet të mbrohet nga të gjitha anët, e sidomos nga Prokuroria dhe nga shërbimet sekrete “mike”, që veprojnë lirshëm dhe me pasion këto kohë në Shqipëri.

Tani Ramës nuk i ka mbetur tjetër veçse të luajë në mbrojtje dhe të kujdeset në fshehtësi për fatin e ardhshëm të ish ministrit të tij të brendshëm, Saimir Tahiri.

Po çfaj mund të ketë Tahiri, kur atij, nga kupola e Rilindjes, ju ngarkua pjesa më e ekspozuar dhe më e përgjuar e punës?
Tahiri nuk jetonte dhe nuk vepronte në Mars, por në Tiranë, Vlorë, Tepelenë… dhe ecejaket e tij, sa në Ministrinë e Brendshme dhe në zyrën e kryeministrit kanë qenë nga më të shpeshtat.

Informacionet që ka në tryezë Kryeministri janë të përditshme dhe shumë burimshe. Aeroplanët sportivë të transportit të drogës filluan të binin. Madje u zbuluan edhe pistat e ulje-ngritjeve të tyre të tipit kolumbian, jo larg syve, por pikërisht në qendër të Shqipërisë. Në trekëndëshin Tiranë-Durrës-Kavajë… 

Nuk i ka vlerësuar kryeministri informacionet alarmuese, apo Tahiri, ishte kaq “dredharak” dhe i shplante trurin??? 
Të jetë vallë Sajmja kaq usta çudibërës?

Po mirë Sajmja na doli një magjistar që i ka bërë të gjitha këto mëkate, duke i fshehur nën pelerinën e tij, po drejtori i përgjithshëm i Policisë, zoti Çako? 
Edhe ai s’ka parë e s’ka dëgjuar gjë?

Kryeministri kërkon prej nesh që ta besojmë këtë marrëzi dhe të gjitha faturat e mëkateve të drogës, të rëndojnë vetëm në kurriz të ish ministrit që jeton këto javë, ndoshta periudhën e vet më të vështirë dhe më të vetmuar.

Por dukshëm edhe kryeministri ka frikë nga Sajmja dhe vënia e tij në një trysni kaq të lartë, prandaj dhe nuk përjashtohet aspak, që ata, takohen rregullisht dhe rakordojnë veprimet e tyre hap pas hapi dhe kjo do të ishte e llogjikshme.

Porse ndërkohë, Varka e pushtetit të kësaj Shumice merr ujë nga të gjitha anët dhe është e dhimbshme të shohësh kryeministrin e vendit tënd, që nxjerr ujin me kova nga barku i saj, duke e shtyrë ndërmjet ngërçeve, mbytjen që duket e pashmangshme…
Bezdi e madhe vërtet… /360grade.al/

A vazhdon Marrëveshja Rama-Basha për Prokurorin e Përgjithshëm?

TË FUNDIT

'Filozofi' Ndoka, batutat për Kryeministrin dhe një porosi për Ambasadorin

'Filozofi' Ndoka, batutat për Kryeministrin dhe një porosi p…

Emisioni i sotëm i BOOM në RTV Ora News kishte një të ...

Kandidati debaton ashpër me deputeten e PS: Arsyeja që nxorrët banale, çfarë...

Kandidati debaton ashpër me deputeten e PS: Arsyeja që nxorr…

Prokurori Besnik Muçi është përplasur me deputeten s...

Këshilltari i Ramës disa udhëtime me Balilajt jashtë vendit...Udhëzimi për Taulant Ballën

Këshilltari i Ramës disa udhëtime me Balilajt jashtë vendit…

Të tjera fakte tronditëse zbulohen përsa i takon lidhjeve t...

Sali Berisha publikon videon kundër Ramës

Sali Berisha publikon videon kundër Ramës

Ish kryeministri Sali Berisha ka postuar videon denoncuese për ndihma...

“Drogaxhi, halabak, horr e hundëmbushës”/ Çfarë nuk u dëgjua dje në përpasjen Noka- Rama- Berisha

“Drogaxhi, halabak, horr e hundëmbushës”/ Çfarë nuk u dëgjua…

Seanca plenare e ditës së enjte nuk u ka shpëtuar përp...

Rama e bëri për të qarë? Rrëfen Mirela Kumbaro

Rama e bëri për të qarë? Rrëfen Mirela Kumbaro

Mirela Kumbaro, ministre e Kulturës, ishte e ftuar mbrëmjen e so...

"Prokurori i përkohshëm apo prokurori i qeverisë"

"Prokurori i përkohshëm apo prokurori i qeverisë"

Edhe pse debati u fokusua te zgjedhja e Prokurorit të Përkoh&eum...

“Tahiri, Balili e Moisi Habilaj”, çfarë ndodhi në Pogradec para takimit të dy qeverive (VIDEO)

“Tahiri, Balili e Moisi Habilaj”, çfarë ndodhi në Pogradec p…

Mbledhja e dy qeverive, asaj të Shqipërisë dhe Maqedonis&eu...

Panik te Milan/Kërcënimi

Panik te Milan/Kërcënimi

Milan kur u ble nga pronarët e rinj kinez u trumptua me të madhe...

Prokurorja elbasanase Ermira Tafani, Kryeprokurore e përkohshme

Prokurorja elbasanase Ermira Tafani, Kryeprokurore e përkohs…

Në PS po bërtasin se gjoja kandidati për Prokuror i P&eum...

Basha urdhër të prerë deputetëve për...

Basha urdhër të prerë deputetëve për...

Komisioni i Ligjeve në mbledhjen e organizuar ditën e sotme n&eu...

VIDEO/ Pse Shqipëria është bërë një vend shqetësues për BE-në (dhe Francën)

VIDEO/ Pse Shqipëria është bërë një vend shqetësues për BE-n…

Ministri i Brendshëm francez, Gerard Collomb udhëtoi në Tir...

Eskobari’ në UNESCO/ Rama u jep tendera Balilajve, ndërsa Lu ...

Eskobari’ në UNESCO/ Rama u jep tendera Balilajve, ndërsa Lu…

Në një kohë kur deputetët e Rilindjes po denoncojn&eum...

863 mijë eurot në makinën e Sotës, zbulohet dokumenti

863 mijë eurot në makinën e Sotës, zbulohet dokumenti

Publikimi në media i disa përgjimeve të cilat edhe pse ishi...

Data e re. Ja kur dalin përgjigjet e Lotarisë Amerikane

Data e re. Ja kur dalin përgjigjet e Lotarisë Amerikane

Nëse mendoni se janë shuma muaj deri në pritje të dalj...

Lëvizje në Partinë Socialiste/ Kush vjen...

Lëvizje në Partinë Socialiste/ Kush vjen...

Anëtarë të Partisë Socialiste do të votojnë ...

Lexo më shumë ...

×