Blerja e heshtjes së Visho Ajazit? Bravo “tregtari” Km!

Km-ja jonë, është tashmë një tregtar i mirë shpirtrash të lodhur. Njerëz pa kuptim dhe pa ndonjë profil, shumë komodë deri dje, për shijet e Berishës, ndaj burrave të urtë, kokëulur dhe gojëkyçur, që herët a vonë shohin thjesht “prapanicën e tyre” në muzg të viteve dhe në mungesë të shpresës së pushtetit të ardhshëm.

Emërimi i ish -drejtorit të SHISH, si ambasador i Republikës së Shqipërisë, në Nato, është padyshim një marrëveshje dypalëshe, e këtij të fundit me Ramën, është gjithashtu një favor i mirëfilltë, që Vishua i ka bërë, përmes premtimit të të supozuar, të gojëmbylljes institucionale, në lidhje me hashashizimin e bujshëm shqiptar.
Tani Vishua është ambasadori i Ramës, në selinë e Nato-s në Bruksel, një post për të dalë jashtë përgjegjësive delikate që kishte dhe që ka njëkohësisht, ngjyrën e një shpërblimi, nga ana e kryeqeveritarit të Tiranës.
Është ky një rast për të thënë një “Bravo!” për aftësitë që Rama ka si tregtar shpirtrash, që presin në rradhë pranë zyrës së tij, në bursën e këmbimeve, pamvarsisht origjinës së tyre politike apo partiake.
Dekadenca e politikës ka rënë në skajin e vet më të poshtëm dhe më të pashpresë dhe shënon një dështim të përzgjedhjeve që ka bërë Doktori vite më parë, te ca njerëz që janë tepër të brishtë për kompetenca kaq të larta dhe strategjike shtetërore.
Nuk të mbetet tjetër, që Rama të bëjë realitet, kërcënimin që bëri këtë të Enjte në Kuvend.
Kur tha se: “Edhe Partia Demokratike duhet marrë me konçesion që të ringrihet në diçka të rëndësishme…”
Ndoshta Km-ja, po mendon dhe po studion skemën, për një kompani konçesionare, që mund të marrë përsipër partinë më të madhe të Opozitës, prandaj dhe përmendi sipërmarrësit më të mëdhenj shqiptarë: Samir Manen, Çet Kastratin, Ramë Gecin dhe Ulajn…
Duke pyetur drejtëpërdrejtë Lulëzim Bashën se çfarë mendon për ta. Pyetje të cilës, lideri i PD, iu përgjegj me një : Heshtje të detyruar…
Ndërkohë që ca të tjerë, si dikur në kohën e komunizmit dhe të absolutizmit të Enver Hoxhës, dëgjonin Radio Londrën apo Zërin e Amerikës, në pritje të zbarkimit të anglo-amerikanëve, për shporrjen e diktaturës komuniste…
Dhe anglo-amerikanët nuk zbarkuan asnjëherë në 45 vite pritjeje të pashpresë…
Historia përsëritet.
Me një ndryshim në formë: Herën e parë vjen si tragjedi dhe herën tjetër, kur përsëritet, vjen si Komedi…
Sepse koha që jetojmë nuk është një diktaturë, por thjesht një Republikë Tregtare shpirtrash hipokritë./360grade.al/

A vazhdon Marrëveshja Rama-Basha për Prokurorin e Përgjithshëm?

TË FUNDIT

Dokumenti që po qarkullon me shpejtësi, kandidati për kryeprokuror 3 herë fitues në lloto (SHIFRAT E MAJME)

Dokumenti që po qarkullon me shpejtësi, kandidati për kryepr…

Ditën e djeshme një e nga një përpara Komisionit t&eum...

A është beteja për kryeprokurorin, një betejë për dosjet e nxehta? Çfarë fshihet pas?

A është beteja për kryeprokurorin, një betejë për dosjet e n…

Është zgjedhja e prokurorit të përkohshëm një...

Dikur bënte krenarë shqiptarët, Ilir Suli: Sot jetoj me pensionin e mamasë

Dikur bënte krenarë shqiptarët, Ilir Suli: Sot jetoj me pens…

Ish-peshëngritësi Ilir Suli, ka bërë një rrë...

‘A do ndiqnit penalisht një ministër’, kandidati për Kryeprokuror: Unë jo, por…

‘A do ndiqnit penalisht një ministër’, kandidati për Kryepro…

FATION BINJAKU/ Maxhoranca në Komisionin e Ligjeve ka zhvilluar dje p...

Braçe thërret në Interpelancë Peleshin: Ministira juaj i ka dhënë 20 hektarë Balilit

Braçe thërret në Interpelancë Peleshin: Ministira juaj i ka …

Gjatë interpelancës me ministrin e Bujqësisë, deputeti...

Vrasësi i gjyqtares, Krimet e Rënda kërkojnë burg përjetë për Fadil Kasemin

Vrasësi i gjyqtares, Krimet e Rënda kërkojnë burg përjetë pë…

Prokuroria e Krimeve të rënda ka përfunduar hetimet pë...

Fatos Klosi rrëfen: Ja kur nisën problemet e mia/ Përplasja me...

Fatos Klosi rrëfen: Ja kur nisën problemet e mia/ Përplasja …

Ish -shefi i shërbimit sekret, Fatos Klosi, në 360gradë t&e...

Të maskuar dhe të armatosur,  4 persona trondisin shkodrën...

Të maskuar dhe të armatosur, 4 persona trondisin shkodrën…

Katër persona të maskuar dhe me armë kanë hyrë n...

Lu reagon pas deklaratës të Berishës

Lu reagon pas deklaratës të Berishës

Që ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Dona...

Të maskuar dhe të armatosur, trondisin shkodrën...

Të maskuar dhe të armatosur, trondisin shkodrën...

Me datë 14.12.2017, rreth orës 07:15, ka ardhur një telefon...

Kryeprokurori/ Kryemadhi jep propozimin e saj: Të mos shkelim Kushtetutën, por të gjejmë zgjidhje për KLP...Frika është tek BKH dhe SPAK

Kryeprokurori/ Kryemadhi jep propozimin e saj: Të mos shkeli…

Kryetarja e LSI, Monika Kryeamdhi, duke vijuar retorikën e saj pë...

Kuvendi nis me interpelancën e Peleshit, opozita jashtë sallës: Do të hyjmë pas 'teatrit'

Kuvendi nis me interpelancën e Peleshit, opozita jashtë sall…

Kuvendi i Shqipërisë ka nisur sot punimet në një sall&...

Safet Gjici “lë në baltë” Kukësin...

Safet Gjici “lë në baltë” Kukësin...

Dje, Kukësi ka luajtur ndeshjen e kthimit ndaj Erzenit për Kup&e...

Peleshi pranon: Fermerët ende të dobët, strukturë monitorimi për tokat me qira

Peleshi pranon: Fermerët ende të dobët, strukturë monitorimi…

Ministri i Bujqësisë, Niko Pelshi gjatë replikës s&eum...

Raporti i KQZ-së: Si i fshehu PS-ja shpenzimet për fushatën e Qershorit

Raporti i KQZ-së: Si i fshehu PS-ja shpenzimet për fushatën …

Nuk janë të pakta shkeljet nga ana e Partive Politike në fu...

Kryeprokurori firmën, Kryeministri vulën

Kryeprokurori firmën, Kryeministri vulën

PS dhe Edi Rama nuk tërhiqen nga zgjedhja e një kryeprokurori t&...

Lexo më shumë ...

×