Kryeministri duhet të bëjë “shoping” të ri pas humbjes së Metës

Rama kryeministër, është gjithmonë në kërkim të blerjeve të reja. Me një çantë në shpinë, atij i duhet të bëjë pazar ose shoping si thuhet sot, në rradhën e qerratallarëve të politikës, opinionbërësve dhe andej këtej nëpër kallamishtet ku rrinë krokodilët e pjesës gri të shoqërisë.

E ka humbur Metën, dhe me sa duket përgjithmonë kësaj rradhe, sepse Meta, ja ka lënë stafetën e partisë Kryemadhit dhe Kryemadhi e ka çuar gazin deri në fund kundër Ramës. Kur e humbi sëpari Metën, Kryeministri ishte në flirt të plotë me Bashën dhe ndryshe nga çpritej, kishte një superplan: Meta andej dhe Basha këtej.

Më 25 Qershorin tashmë të largët, me Bashën në krah, iluzion apo realitet, enigma ka mbetur ende e pazgjidhur, Rama, ndonëse nuk fitoi, dërgoi në humbje kundërshtarët e vet.

Dhe mbeti një fitimtar pa fitore në kolltukun e vet kryeministror, si Pasha Rama, buldozer elektoral dhe një intrigant politik i paparë. Dikur nxënës, sot profesor i ish mësuesve të vet, që u mbetet veç të habiten me ish nxënësin e tyre, sot Mjeshtër i Madh i punës së palodhur, herë prej urithi, herë prej aktori brilant, herë prej regjizori spektakli, herë prej piktori dhe herë prej shpikësi.
Një nga shpikjet më të mëdha është padyshim auto-opozitarizmi. Pra edhe në pushtet edhe në opozitë me pushtetin e vet, duke shplarë mjeshtërisht trutë e guakëve dhe budallenjve të shumtë që e rrethojnë…

Përçarja e Partisë Demokratike, përçarje dhe çarje që nuk mbulohet dot me sulmet e dëshpëruara të Bashës në Kuvend, punon vetvetiu përsëri për Ramën, i cili herë radikalizon replikat me Bashën, herë e përkëdhel dhe e lajkaton, herë i hedh helm Berishës dhe herë Flamur Nokës.

Mirëpo situate politike është kurdoherë e paqëndrueshme dhe Rama e di mirë këtë. Kryemadhi po ja rrëmben Bashën para syve, me radikalizmin e saj shembullor.

Se ajo, surpriza politike e kësaj periudhe të mjergullt, po e shtrëngon PD-në të zbresë në fushë-betejë, përndryshe dyshimet e marrëveshjes së fshehtë Luli&Edi, nuk do të zhduken kurrë.

“Kjo dreq Monike, po ja acaron nervat kryeministrit, sepse po ja heq Lulin nga duart!” më thotë një koleg prosocialist plot humor.
Kështuqë Ramës i duhet një shoping i ri.

I duhen blerje të reja si i thonë këto kohë, por pazari politik është varfëruar shumë, andaj thonë se për të shpikur gënjeshtra të reja politike, ka mbledhur këshilltarët në përpjekje për të sajuar ndonjë parti të re, ku do të emërojë ndonjë nga çunat e rinj besnikë. Mundësisht që të ketë edhe universitet privat. /360grade.al/

A do kapen në Shqipëri Peshqit e Mëdhenj?

TË FUNDIT

Probleme në derbin e shqiptarëve në Zvicër

Probleme në derbin e shqiptarëve në Zvicër

Si rrallëherë në kampionatin zviceran, një ndeshje &eu...

E kërkon Kombëtarja e Italisë, Allegri: Te Juventus...

E kërkon Kombëtarja e Italisë, Allegri: Te Juventus...

Pas skualifikimit të Italisë nga Botërori “Rusi 2018&...

“Ndihesha si i paralizuar, rrija shtrirë 12 orë...

“Ndihesha si i paralizuar, rrija shtrirë 12 orë...

Ndërsa dita e rikthimit të tij në fushë ka nisur num&e...

Skedina e ditës

Skedina e ditës

Duke nisur nga Kategoria Superiore e vazhduar me kampionate të ndrysh...

Basha u kërkon kancelerive perendimore: Duam Qeveri AntiMafia, ndryshe destabilitet

Basha u kërkon kancelerive perendimore: Duam Qeveri AntiMafi…

-Kreu i PD: Lidhja e krimit me politikën nuk garanton zgjedhje normal...

Reagim urgjent i Berishës: T’i hiqet menjëherë mandati Tahirit

Reagim urgjent i Berishës: T’i hiqet menjëherë mandati Tahir…

Ish-kryeministri Sali Berisha ka kërkuar heqjen e mandatit të Sa...

Elseid Hysaj, mediat italian i vendosin notën mbrojtësit të Kombëtares Shqiptare

Elseid Hysaj, mediat italian i vendosin notën mbrojtësit të …

Napoli ka fituar ndeshjen e radhës në kampionat ndaj skuadrë...

Rama i kërkon llogari ambasadorëve: Ku janë investitorët e huaj, sillini!

Rama i kërkon llogari ambasadorëve: Ku janë investitorët e h…

Ambasadorët e Shqipërisë janë në Tiranë. U t...

Rama mbledh ambasadorët: Duhet të ngjallni interes tek investitorët e huaj

Rama mbledh ambasadorët: Duhet të ngjallni interes tek inves…

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar sot një takim ambasadorët e S...

Kategoria Superiore luan tre përballje, zbardhen emrat e gjyqtarëve

Kategoria Superiore luan tre përballje, zbardhen emrat e gjy…

Sot, do të luhet java e njëmbëdhjetë e kampionatit n&e...

Shuhet legjenda turke e peshëngritjes

Shuhet legjenda turke e peshëngritjes

Është shuar dje në moshën 50-vjeçare legjenda b...

Ambasadorja gjermane: Vetting-u, prova për hapjen e negociatave në BE

Ambasadorja gjermane: Vetting-u, prova për hapjen e negociat…

Flitet aq shumë për reforma në raporte e strategji, por p&e...

Zbardhen 400 mijë tabulate, lojtarët e Kukësit: “Po ia hedhim UEFA-s”, “ia dhamë gjyqtarit”

Zbardhen 400 mijë tabulate, lojtarët e Kukësit: “Po ia hedhi…

Zbardhja e tabulateve telefonike të celularëve që iu konfis...

Moxhi drejt largimit nga Partizani: S’po më argëton më...

Moxhi drejt largimit nga Partizani: S’po më argëton më...

Luçiano Moxhi, njeriu që mori përsipër ndërtimi...

“Kuvendi të mblidhet me urgjencë, t’i heqë mandatin Tahirit”

“Kuvendi të mblidhet me urgjencë, t’i heqë mandatin Tahirit”

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar sot pas publikimit te vendimit te...

Plasin gjobat dhe kushtet te Partizani

Plasin gjobat dhe kushtet te Partizani

Ndryshe nga sezonet e mëparshme këtë vit, Partizani po vuan...

Lexo më shumë ...

×