Shtatë këshilla si të shmangni djersitjen gjatë temperaturave të larta

Ardhja e verës dhe rritja e temperaturave vjen me të mirat dhe të këqijat e veta. Djersitja është një një makth i vërtet.

Pavarësisht se është një funksion natyrorë i trupit tonë është një ndodhi dhe burim i pakëndshëm.  Konsulenti Dermatolog në Klinikën Private të Harley Street, Dr Noor Almaani, ofron disa ndryshime të jetesës që mund të lehtësojnë këtë problem.  

Ja cilët janë:

1- Dieta 

Mundohuni të reduktoni kafeinën dhe erëzat, pasi këto ushqime mund të aktivizojnë neurotransmetues, të quajtur acetilkoline, të cilat mund të stimulojnë gjëndrat e djersës.

2- Deodorantët e antidjersës

Deodorantët e antidjersës duhet të përmbajnë klorid alumini si Driclor. Duhet të aplikohet në mënyrë ideale kur djersitja është minimale, para se të shkoni në shtrat dhe pas një dushi të ftohtë.

Kjo mund të aplikohet në zona të tjera të trupit të tilla si pëllëmbë dhe shputa (shmangni fytyrën dhe zonën gjenitale).

3- Veshja

Nëse jeni të prirur të djersitni, përpiquni të mbani rroba të lirshme, të lehta dhe mundësisht pambuku. 

4- Mjekimet

Disa medikamente mund të çojnë në djersitje në rritje, si steroidet, ilaçet kundër depresionit, nikotinamidet (Vitamina B3) dhe opioidet.

5- Trajtim 

Nëse deodorantët e antidjersë nuk funksionojnë, mund të pyesni mjekun tuaj rreth trajtimeve mjekësore siç është injeksioni i Botox, i cili mund të largoj djersitjen e tepruar deri në një vit.

6- Shmangni stërvitjen ose dushet e nxehta

Sigurohuni që të mos bëni dush të nxehtë pak para se të dilni, pasi kjo mund të rrisë temperaturën e trupit dhe djersitjen.

7- Mundohuni të mbani një peshë sa më vogël trupore./360grade.al

Besoni te ushqimet që bleni? Ushqehemi apo helmohemi?

TË FUNDIT

Kryemadhi i përgjigjet ftesës së Bashës: Aksion të përbashkët politikë kundër bandave në pushtet...

Kryemadhi i përgjigjet ftesës së Bashës: Aksion të përbashkë…

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi i është përgjigjur ftes&e...

Kryemadhi në konferencë urgjente për mediat, ndiqeni LIVE këtu

Kryemadhi në konferencë urgjente për mediat, ndiqeni LIVE kë…

Kryemadhi më herët: Sot është dita e së vër...

VIDEO/  Pse Shqipëria e acaron Athinën zyrtare? Zbulohen të ftuarit e Zhejit në emisionin 360 Grade

VIDEO/ Pse Shqipëria e acaron Athinën zyrtare? Zbulohen të …

Ditët e fundit, pas miratimit të ligjit të Pakicave Komb&eu...

VIDEO /Basha-Ramës: E shite Tahirin, por pas Sajmes fshihesh ti, trafikantët pranuan blerjen e votës. Nesër ora vendimeve të mëdha

VIDEO /Basha-Ramës: E shite Tahirin, por pas Sajmes fshihesh…

Kreu i Partisë Demokratike ka paraljmëruar se nesër do t&eu...

Zhurmë e madhe sot për Sajen! Tre ditë dhe shuhet prap

Zhurmë e madhe sot për Sajen! Tre ditë dhe shuhet prap

Nga Ilir Demaliaj Zhurmë e madhe sot për Sajen! Tre ditë...

Manjani: Jo Saimiri, por Rama!

Manjani: Jo Saimiri, por Rama!

Nga Ylli Manjani Jo Saimiri, por Rama!—�—�—Gabimi i mad...

Rama në samitin me bizneset nga rajoni: Të mos biem në kurthin e polemikave, duhet bashkëpunim më i madh

Rama në samitin me bizneset nga rajoni: Të mos biem në kurth…

Kryeministri Edi Rama iu drejtua sot Samitit rajonal “100 liderë...

Përgjimi i trafikantëve/ Habilaj dhe Çelaj ndajnë pazaret: 30 mijë euro do ia çoj Saimirit

Përgjimi i trafikantëve/ Habilaj dhe Çelaj ndajnë pazaret: 3…

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka publikuar dosjen e plot&...

A po e shet Rama Tahirin ashtu siç shiti Shpëtim Gjikën?

A po e shet Rama Tahirin ashtu siç shiti Shpëtim Gjikën?

Akuzat për përfshirjen e ish ministrit të brendshëm, S...

Shtohen zërat për largimin e Ramës: E vetmja zgjidhje është rrëzimi i tij!

Shtohen zërat për largimin e Ramës: E vetmja zgjidhje është …

Dalja në dritë e dosjes së Habilajve dhe përfshirja n&...

Çfarë po ndodh? Basha e Kryemadhi kanë një lajmërim...

Çfarë po ndodh? Basha e Kryemadhi kanë një lajmërim...

Arrestimi i Moisi Habilajt duket se ka tronditur opinionin publik. Kreu i ...

“Dosja Habilaj”, zbulohen 4 shqiptarët e tjerë të shpallur në kërkim nga drejtësia italiane

“Dosja Habilaj”, zbulohen 4 shqiptarët e tjerë të shpallur n…

Pas zbatimit të urdhër arrestit për 11 persona të arre...

E Fundit/ Basha publikon dosjen e plotë të bandës “Habilaj-Tahiri”

E Fundit/ Basha publikon dosjen e plotë të bandës “Habilaj-T…

Partia Demokratike publikon dosjen e plote hetimore per banden e droge dhe...

Video/ Lidhja me Habilajt, Tahiri rrëfen: Gënjeshtër e madhe, ky është gabimi im...Ka dhe një mesazh për Ramën

Video/ Lidhja me Habilajt, Tahiri rrëfen: Gënjeshtër e madhe…

Ish Ministri i Punëve të Brendshme ka dalë në një...

Vasili paralajmëron Ramën: Kryeministër, Nuk i lan dot duart duke shitur ish- ministrin shërbëtor të drogës dhe krimit

Vasili paralajmëron Ramën: Kryeministër, Nuk i lan dot duart…

Kreu i Grupit Kuvendor të LSI, Petrit Vasili përmes një pos...

Kokëdhima: Rama të dorëhiqet, Tahiri të arrestohet

Kokëdhima: Rama të dorëhiqet, Tahiri të arrestohet

ZGJIDHJA kërkoi që kryeministri Rama të japë dorë...

Lexo më shumë ...

×