Konsumoni këto produkte kur të doni dhe sa të doni pa shtuar në peshë

Të jemi të sinqertë, është shumë e vështirë t'i rezistosh dëshirës për ushqim të shijshëm kur je në një dietë. Ndjeheni të uritur gjatë gjithë kohës dhe kur hapni derën e frigoriferit, është pothuajse e pamundur të luftoni tundimin për të ngrënë diçka të shijshme.

Megjithatë, ka një zgjidhje, janë disa produkte që mund t'i hani gjatë ditës pa rrezikur të shtoni në peshë pasi ato përmbajnë një sasi minimale të kalorive.

Ja cilat ushqime mund të hani pa kufizime, kur të doni dhe sa të doni:

Selino

Përafërsisht 95% e selinosë është ujë. Ky produkt super i shëndetshëm përmban 30% të kërkesës sinë të përditshme të vitaminës K. Kur është e freskët është më mirë për ta konsumuarm, pasi përndryshe humbet shumicën e vlerave të saj të dobishme brenda pesë ditëve nga prerja.

Rukola

Ka vetëm 10 kilokalori në 2 gota rukola. Kjo ndihmon të bini në peshë pa dëmtuar shëndetin tuaj. Ju mund të kombinoni rukola me djathin e bardhë dhe ta vendosni atë me vaj ulliri.

E bardha e vezës

Ju mund të hani të bardhët e vezëve në sasi të mëdha. Mund t'i përziini të bardhët me disa domate dhe beni një omeletë të shëndetshme!

Sallatë jeshile

Sallata përmban vitaminën A dhe C, si dhe acid folik dhe hekur. 

Kastravecat

Kastravecat përmbajnë pothuajse të njëjtën sasi të ujit si selino.

Lule lakër

Lulelakër është një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave C dhe K.

Domatet

Domate janë plot me likopen, vitamina A, C dhe B2, acid folik, fibra, krom dhe kalium.

Brokoli

Brokoli është ushqimi i preferuar i atyre që duan të humbin peshë. Përveç vitaminave A, C, E dhe K, ajo përmban rreth 20% të kërkesës tonë të përditshme të fibrave.

Kokoshkat

Një filxhan kokoshka ajri nuk do të ndikojë kurrë në trupin tuaj.

Lakër jeshile

Lakra jeshile, përmban një sasi të madhe të jodit dhe është pothuajse pa kalori.

Bizele

Bizelet janë mjaft të pasur si në fibra ashtu edhe në proteina.

Qitro

Qitrot ndihmojnë në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak. Janë plot me vitaminë C.

Pjepër

Përmban mbi gjysmën e vlerës së përditshme të rekomanduar të vitaminave A dhe C.

Luleshtydhe

Luleshtrydhet janë të pasura me kalium dhe fibra dhe kanë një efekt anti-inflamator.

Manaferrat

Manaferrat janë plot janë plot me antioksidantë dhe vitaminë C.

Portokallet

Këto janë të njohura për përmbajtjen e lartë të vitaminës C.

Borronicat

Boronica ka më shumë antioksidantë se çdo frut tjetër. Prandaj, një gotë boronicë do t'ju ndihmojë të balanconi dietën tuaj. Ky ushqim është i lehtë në kalori./360grade.al

Besoni te ushqimet që bleni? Ushqehemi apo helmohemi?

TË FUNDIT

Blendi Fevziu: Më ofruan valixhen plot me para sepse...

Blendi Fevziu: Më ofruan valixhen plot me para sepse...

Blendi Fevziu është ndër figurat e orës së par&eu...

Edi Ramës i nxjerrin “vajzën romantike”

Edi Ramës i nxjerrin “vajzën romantike”

Që kryeministri shqiptar është piktor kjo dihet, por sot n&...

Kosova në zgjedhje, kush pritet të fitojë e të humbasë

Kosova në zgjedhje, kush pritet të fitojë e të humbasë

Mbi 1.8 milion qytetarë të Kosovës do t’i drejtohen k...

Deputeti Balliu: Emri Tahirit si trafikant, vetëm na kujton Ramën si bos të drogës

Deputeti Balliu: Emri Tahirit si trafikant, vetëm na kujton …

Klevis Balliu, Deputet i Partisë Demokratike, përfaqësues i...

Deputeti Balliu: Rezultati i zgjedhjeve në Shqipëri vendoset në Katania

Deputeti Balliu: Rezultati i zgjedhjeve në Shqipëri vendoset…

Deputeti i Partisë Demokratike, Klevis Balliu përmes një po...

LSI, Braimllari deklaratë të fortë: Ja kush e përdori ish- ministrin Saimir Tahirin

LSI, Braimllari deklaratë të fortë: Ja kush e përdori ish- m…

  Flet Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes Socialiste...

Sali Berisha: Ja e vërteta e drekës së Ramës

Sali Berisha: Ja e vërteta e drekës së Ramës

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka postuar një foto në faqen e ve...

Ndërhyn Erion Braçe: I fituam me burra dhe...

Ndërhyn Erion Braçe: I fituam me burra dhe...

Në kulmin e debatit për përfshirjen e segmenteve të kr...

Patozi ‘letër’ partnerëve: Mos u çudisni kur që qeveria t’ju urrejë fort, kurse opozita t’ju marrë inat për vdekje

Patozi ‘letër’ partnerëve: Mos u çudisni kur që qeveria t’ju…

Ish-deputeti i PD-së Astrit Patozi ka ironizuar situatën politik...

Video/ Momenti i tmerrshëm kur basketbollisti thyen kyçin e këmbës gjatë ndeshjes

Video/ Momenti i tmerrshëm kur basketbollisti thyen kyçin e …

Fati nuk ka qenë me basketbollistin profesionist Gordon Hayward ...

Italianët: Habilajt lidhen Saimir Tahirin me Klemend Balilin

Italianët: Habilajt lidhen Saimir Tahirin me Klemend Balilin

Grupi i Habilajve ka pasur lidhje me rrjetin e Klement Balilit, një t...

Video/ Mënyra e veçantë që nuk e dinit sesi portierët stërvitin reflekset e tyre

Video/ Mënyra e veçantë që nuk e dinit sesi portierët stërvi…

Një teknik e re stërvitje për portierët sapo ësht...

Balliu: Front opozitar kundër Frontit Kriminal të qeverisë Rama

Balliu: Front opozitar kundër Frontit Kriminal të qeverisë R…

Nga Klevis BalliuSi nje nga mbeshtetesit e pare te krijimit te nje fronti ...

Lamtumirë Rama! Ike me turp nga kjo punë

Lamtumirë Rama! Ike me turp nga kjo punë

Nga Spartak Ngjela Lamtumirë Rama!Ike me turp nga kjo punë.Dy h...

"Edi Rama nuk shpëton dot më. E di e gjithë bota lidhjen e tij me krimin"

"Edi Rama nuk shpëton dot më. E di e gjithë bota lidhje…

"Edi Rama nuk shpëton dot më, e gjithë bota e di lidhjen e ...

Implikimi i Saimir Tahirit në përgjimet e drogës, Petrit Vasili: Do të ketë protesta në kohën e duhur

Implikimi i Saimir Tahirit në përgjimet e drogës, Petrit Vas…

Kryetari i grupit parlamentar i lëvizjes Socialiste për Integrim...

Lexo më shumë ...

×