Pse vikingët kishin të qëndisur fjalën ‘Allah’ në rrobat funerale?

Studiuesit në Suedi kanë gjetur karaktere arabe të endura në kostume varrimi në varret e vikingëve. Zbulimi ngre pyetje të reja rreth ndikimit të Islamizmit në Skandinavi. Ato u mbajtën të ruajtura për më shumë se 100 vjet, por më pas u morën shembuj si rrobat tipike të funeralëve të Viking Age. Modele të ndryshme të qepura me fije mëndafshi dhe argjendi kanë të qëndisur fjalët ‘Allahu” dhe “Ali”, shkruan BBC.

Zbulimi është bërë nga arkeologia e tekstilit Annika Larsson e Universitetit Uppsala, e cila ka rishikuar mbetjet e kostumeve të varrimit nga varkat mashkullore dhe femërore dhe në varret e dhomave të gërmuara fillimisht në Birka dhe Gamla Uppsala në Suedi kah fundi i shekullit 19 dhe në mes të shekullit të 20-të. Për të zhbllokuar enigmën, ajo përdori zmadhues për rritjen e shkronjave dhe i shqyrtoj ato nga të gjitha këndet duke përfshirë edhe nga prapa, transmeton lajmi.net. “Papritmas pashë se fjala “Allah” (Perëndia) ishte e shkruar me shkona të pasqyruara”, thotë ajo. Larsson thotë se kjo është një gjetje e re dhe e cila parashtron pyetje interesante për banorët e varrit. “Mundësia që disa nga ata në varr se ishin mysliman nuk mund të përjashtohet plotësisht”, thotë ajo.

“Tashmë e dimë nga gërmimet e varreve të Vikinget që edhe analizat e ADN-së kanë treguar se disa prej njerëzve të varrosur kanë origjinë nga vendet si Persia, ku Islami ishte shumë dominues”, tha ajo. Ekipi i saj tani po punon me departamentin e universitetit për imunologji, gjenetikë dhe patologji për të vendosur origjinën gjeografike të trupave të veshur në rrobat funerale.

Megjithatë, për Larsson, zbulimi i saj ofron shumë për të ardhmen. “Tani që po i shoh modelet e Vikingëve ndryshe, jam e bindur se do të gjej më shumë mbishkrime islame në fragmentet e mbetura nga këto gërmime dhe tekstile të tjera të kohës së Vikingëve. Kush e di? Ndoshta ata shfaqen edhe në objekte jo tekstile”, ka thënë ajo.

 

 

 

 

 

A vazhdon Marrëveshja Rama-Basha për Prokurorin e Përgjithshëm?

TË FUNDIT

Donnarumma-Milan, një histori përplasjesh, Raiola në mes dhe…

Juventus, Real Madrid, Barcelona, PSG, Manchester United, Manchester City ...

Votimi elektronik, flet Lu: Keni probleme me blerjen e votës, elektronika i zgjidh këto

Votimi elektronik, flet Lu: Keni probleme me blerjen e votës…

Ambasadori amerikan Donald Lu ka vlerësuar përdorimin e teknolog...

Faktet penale dhe mesazhet që rrëzuan mbrojtjen e Tahirit

Faktet penale dhe mesazhet që rrëzuan mbrojtjen e Tahirit

Ish-Ministri i Punëve të Brendshme, Saimir Tahiri nuk mund t&eum...

PD pranon kontratat e lobingut, flet për shpenzimet: Janë politike, jo zgjedhore

PD pranon kontratat e lobingut, flet për shpenzimet: Janë po…

Partia Demokratike, me anë të juristit të saj në Komis...

Patozi: Basha tentoi të tjetërsojë PD-në, kur humbi u tërhoq

Patozi: Basha tentoi të tjetërsojë PD-në, kur humbi u tërhoq

Ish-deputeti i PD-së,  Astrit Patozi, akuzoi kreun demokrat Lulz...

Habit Paloka: Pse hymë në zgjedhje? Na kërcënuan, na detyruan në...Basha ka përgjegjësi për...

Habit Paloka: Pse hymë në zgjedhje? Na kërcënuan, na detyrua…

Deputeti i Partisë Demokratike, dhe njëherazi nënkryetari i...

Trondit gazetari, "zbulon" deputetët e kanabisit

Trondit gazetari, "zbulon" deputetët e kanabisit

Gazetari Basir Çollaku, i ftuar në emisionin 360gradë, t&...

Deputeti Luan Rama: Kryeministri nuk është i qetë sepse…

Deputeti Luan Rama: Kryeministri nuk është i qetë sepse…

Deputeti i LSI-se, Luan Rama, ne studion e 360grade të Artur Zhejit, ...

Shpërthen Gjokutaj/ Nuk trajtohet kanabisi, si shëndetësia qe nuk ka shtretër (360video)

Shpërthen Gjokutaj/ Nuk trajtohet kanabisi, si shëndetësia q…

Avokati Genc Gjokutaj, në emisionin 360gradë, të Artur...

Shokon gazetari: Sot, vrasje për trafikun e drogës (360video)

Shokon gazetari: Sot, vrasje për trafikun e drogës (360video…

Gazetari Roland Qafoku, në 360gradë të Artur Zhejit, duke k...

Trondit gazetari,  zbulon mesazhet e bashkëshortes së Tahirit

Trondit gazetari, zbulon mesazhet e bashkëshortes së Tahiri…

Gazetari Basir Çollaku, në emisionin 360gradë, të Ar...

Braçe kundër Peleshit, sfidohen në Kuvend

Braçe kundër Peleshit, sfidohen në Kuvend

Seanca Plenare e së enjtes, ka për rend dite diskutimin  pe...

Çollaku shokon: Marrëveshja e grupeve  kriminale

Çollaku shokon: Marrëveshja e grupeve kriminale

Deputeti i LSI, Luan Rama, i ftuar në "360 Gradë" në Ora Ne...

Fatos Klosi rrëfen: Ja kur nisën problemet e mia/ Përplasja me...

Fatos Klosi rrëfen: Ja kur nisën problemet e mia/ Përplasja …

Ish -shefi i shërbimit sekret, Fatos Klosi, në 360gradë t&e...

Deklaratat pro qeverisë, Luan Rama: Uroj që presidenti i BE të mos ketë qenë i pirë

Deklaratat pro qeverisë, Luan Rama: Uroj që presidenti i BE …

Deputeti i LSI, Luan Rama, i ftuar në "360 Gradë" në Ora Ne...

Sot seanca dëgjimore për kryeprokurorin, PD bojkoton

Sot seanca dëgjimore për kryeprokurorin, PD bojkoton

Pas zyrtarizimit të shtatë kandidaturave për postin e kryep...

Lexo më shumë ...

×